Son Dakika Haberleri, Spor Haberleri, Siyaset Haberleri, Magazin, Astroloji, Cinsellik, Moda ve Aşk'a Dair Herşey - HaberAl.Tv
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

denizli escort

Aile


 • Gebelikte Açlık Hissi Nasıl Bastırılır?

   

  Hamilelikte her kadının başına gelen önemli belirtilerden birisi de açlık hissidir. Gebeliğin ikinci trimester döneminde daha sık rastlanılan açlık ihtiyacı, günün hemen hemen her saatinde olabilir. Hatta gece yarısı karnınızın kazındığını hissederek uykunuzdan dahi uyanabilirsiniz. Halk arasında aşermek olarak da nitelendirilen bu durum son derece olağandır. Ancak burada önemli olan sağlıklı beslenmek ve doğru zamanda doğru gıdaları tüketmektir. Aksi taktirde hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı riske girebilir. O nedenle her zaman sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

  Gebelikte Neden Devamlı Açlık Hissi Oluşur?

  Yukarıda da bahsedildiği gibi gebeliğin ikinci yarısı olan üç aylık evrede genellikle kadınların pek çoğu açlık hissiyatı yaşarlar. Yoğun olarak kendini gösteren açlık hissi, genellikle alt karın bölgesinden dolayı oluşur. Mide astarının genişleyerek rahatsız bırakması, kendinizi sık sık aç hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca hamilelik döneminin ortalarında bebeğin büyümesi de yine açlığı tetikleyecektir. Çünkü bebeğin gelişimi ilerledikçe vücudunuz daha fazla besin grubuna ihtiyaç duyar. Açlık ihtiyacının diğer nedenleri ise sıvı tüketimi ve gıdaların tam olarak çiğnenmemesidir. Özellikle sıvı alımı, gebelik döneminin en önemli gerekliliklerindendir. Ancak vücuda haddinden fazla sıvı alımı da acıkmanıza yol açabilir.

  Mide Kazınması Gebelik Belirtisi mi?

  gebelikte mide kazınması belirti mi

  Açlık hissiyatı, çoğunlukla gebeliğin ortalarına doğru sık rastlanılan bir durumdur. O nedenle aslında gebeliğin en belirgin ve yoğun belirtileri arasında saymak doğru değildir. Ancak bazı kadınlar adet gecikmesinin ardından görülen mide bulantı ve halsizlikle beraber olduğundan fazla açlık isteği de yaşayabilirler. Adet gecikmesinden sonra sadece açlık isteğindeki artışın olması da yine gebeliğin kesin olduğunu söylemez. Dolayısıyla her mide kazınması yaşamanız durumunda gebe olacağınızı aklınıza getirmemelisiniz. Ancak mide kazıması ile birlikte mide yanması, kusma, yorgunluk, uyku hali ve baş dönmesi gibi şikayetler de gözleniyorsa mutlaka bir gebelik testi yapılmalıdır. En doğru sonucu kanda yapılan beta HCG gebelik testi belirleyecektir.

  Gebelikte Mide Kazınması Nasıl Geçer?

  gebelikte aşırı yemek yemenin önüne geçme

  Hamilelik evresinde mide kazınmasının ve açlık hissiyatının kontrol altına alınması için birtakım hususlara dikkat etmek de fayda vardır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir;

  • Yemek yeme zamanınızı artırın: Gün içerisinde yemek yeme öğünlerinizi daha sık hale getirin. Çünkü midenizi boş tutarsanız mide boşluğunuz tahriş olarak kendinizi durmadan aç hissetmenize yol açabilir. Örneğin: Maksimum 2-3 saat arayla yemek yemeye özen gösterin.
  • Sıvı alımınızı atlamayın: Vücudun açlık hissiyatını tetikleyen en önemli ayrıntılardan birisi de sıvı alımıdır. Özellikle yaz aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu kadar sıvı almaya çalışın.
  • Yağlı, kremalı, soslu ve baharatlı gıdalardan uzun durun: Çeşnili ve aşırı yağlı gıdalar, hem açlığa kaynaklık eder hem de sağlık açısından tehdit oluşturur. O nedenle olabildiğince daha sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.
  • Fiziksel aktiviteleri aksatmayın: Gebeliğin her evresinde zorunlu olan sportif faaliyetler sayesinde açlığınızı en az düzeye indirgeyebilirsiniz. Dilerseniz evde basit egzersizler uygulayabilirsiniz.
  • Ev yapımı içecekler için: Gebelikte canınız elbet ki gazoz, kola ve çikolatalı süt gibi içecekler çekebilir. Ancak bu gibi aşermelerinizi olabildiğince ev yapımı meyve suyu içeceklerinin yerine entegre etmeye çalışın.Böylelikle hem sağlıklı beslenebilecek hem de daha uzun süre kendinizi tok hissedeceksiniz.
  • Bitkisel kürlerin gücüne inanın: Yapılan araştırmalar, keten tohumu ve zerdeçal gibi bitkilerin açlık hissiyatını en az düzeye indirgediğini ortaya koyar. Dolayısıyla bu tür gıdaları ister çay olarak isterse de besinleriniz içerisinde tüketebilirsiniz.
  • Hobiler edinin: Gerekli beslenme programınızı uyguluyorsanız haddinden fazla yemek yememek adına hobiler edinebilirsiniz. Örneğin: Boncuk dizme, takı tasarlama, örgü örme veya boyama yapma vb.
  • Yanınıza atıştırmalık gıdalar alın: Çalışan bir iş kadınıysanız ve devamlı seyahat etme zorunluluğunuz varsa çantanızda mutlaka atıştırmalık besinler bulundurun. İncir, ceviz, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler açlık hissinizi bastırarak daha enerjik olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kraker ve büskivi gibi hafif besinler de yiyebilirsiniz.
  Devamı.. »
 • Cinsiyet Tahmini Gebelikte Çoçuk Cinsiyeti Belirleme İdrarla Cinsiyet Belirleme

   

  Bebeğim acaba kız mı olacak erkek mi? Bu soru hamile kadınların, anne adaylarının en merak ettiği sorular arasında yer alır. Siz de ultrasondan önce bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız işte evde cinsiyet belirleme için uygulayabileceğiniz pratik ve eğlenceli yöntemler; (Bu makalemizin sonunda erkek bebek sahibi olmak için okunulması gereken duayı da bulabilirsiniz)

  Yüzük İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Gebeyken ipliğe bir yüzük geçirin ve karnınızın üzerinde yüzüğü sallandırın. Yani yüzüğü hamile göbeğinizin tam üzerinde serbestçe sallandırıyorsunuz. Yüzük bir süre sonra da kendiliğinden ya "ileri - geri" ya da "yuvarlak" hareketler sergileyerek hareket etmeye başlıyor. Hiçbir kuvvet uygulamadığınız yüzük bir süre sonra duruyor.  Daire çizen bir yüzük kızınız, ileri ve geri sallanan bir yüzük ise oğlunuz olacağı anlamına gelirmiş.  (Bir diğer deyişyle yüzük kendiliğinden ivme kazandığında ileri-geri hareket ediyorsa bebeğiniz erkek, şayet yuvarlak dönüşler sergiliyorsa bebeğiniz kız demektir.)

  Gebelikte Karın Şekli İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Tecrübeler gösteriyor ki gebelikte karnı sivri olan anneler erkek bebek, karnı yassı olanlar ise kız bebek doğuruyor. Siz de gebeyken karnınızın şeklinden yola çıkarak kızınız mı yoksa oğlunuz mu olacak anlayabilirsiniz.

  Makas Bıçak İle İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Hamilelikte makas bıçak testi de gebe kadınların bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için en sık uygulanan yöntemlerdendir. Öncelikle bu test için bıçak, makas ve minder gerekiyor. Hamile kadın görmeden bir minderin altına makas diğer minderin altına ise bıçak konulur ve kadın hangi mindere oturursa bebeğin cinsiyeti ona göre belirlenir. Bu testte bıçak erkek bebeği makas ise kız bebeği teslim ediyor. Kadın minderin makas tarafına oturursa bebek kız, bıçak tarafına oturursa bebek erkek olduğuna inanılır.

  İdrarla ve Karbonat İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Bir bardağa idrarınızı yapın. Ayrı bir bardağa 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Karbonatlı bardağı düz bir zemine koyun. İdrarınızı karbonatın üzerini geçecek şekilde diğer bardağa boşaltın. Karbonat idrar ile reaksiyona girip köpürürse bebeğiniz erkek, hiçbir reaksiyon olmazsa köpürmezse kızınız olacağına inanılır.

  Kırmızı Lahana İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Kırmızı lahananın yarısını doğrayın ve sıcak su dolu bir kaba koyun. Ocağa koyun ve 10 dakika kaynatın, soğumasını bekleyin. Suyu bir bardağa dökün. Diğer bardağa çişinizi yapın. Soğumuş kırmızı lahana suyu ile idrarınızı eşit miktarda olacak şekilde karıştırın. Renk aynı kalırsa, yani mor olursa, çocuğunuzun kız olma şansı yüksektir ve eğer renk kırmızı yada pembeye dönüşürse çocuğunuz erkek olacak demektir.

  Anahtar Testi İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Hamile kadının çevresindeki kişiler ona herhangi bir anahtar uzatırlar. Şayet hamile kadın anahtarın dar ucundan tutuyorsa kız, yuvarlak kısmından tutuyorsa erkek bebek geldiğine inanılır. Yahut aynı şeyi anahtarı havaya atmak suretiyle de yapabilirsiniz. Yapacağınız tek şey anahtarı rastgele havaya fırlatmak ve tutmak. Şayet havadan elinize düşen anahtarın yuvarlak tarafından tutarsanız bebeğin erkek, sivri tarafından tutarsanız kız olacağına inanılır.

  Güzellik Çirkinlik İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Toplumdaki yaygın inanışa göre hamile kadın çirkinleşirse bebek kız olacaktır. Güzelleşirse bebek erkek olacaktır. Hamilelik sizi her zamankinden daha güzel yaptıysa bebek erkektir, cildiniz bozulduysa ya da genel olarak güzelliğinizi kaybettiyseniz, bu güzelliğinizi kızının çalmasındadır.

  Meme Ucu Testi İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

   Hamilelikte meme uçlarınız çok koyulaşmışsa bebeğiniz erkek,  göğüs uçlarının renginde hafif bir değişim söz konusu ise kız bebektir.

  Hamilelikte Bulantı İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de bulantıdır. Ancak erkek bebek sahibi olacak annelerde bulantının çok az olduğu ya da olmadığı kız bebek bekleyenlerde ise bulantının fazla olduğu tecrübelerle sabittir.

  İdrar İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Evde kullandığımız lavabo açacağı ile idrarımızı cam bir bardak yada kavanozda karıştırıyoruz 10-15 saniye içinde oluşan renk değişimine göre bebeğin cinsiyet tahmininde bulunuyoruz. Şayet karışımın rengi kahve, koyu sarı, siyah yada koyu mavi gibi oluyorsa bebeğimiz erkek, ancak yeşil pembe yada herhangi bir renk değişimi olmuyorsa bebeğimizin kız olacağına işaret eder.

  Tatlı Ekşi Aşerme İle İle Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Yapılır?

  Hamilelikte ekşi mi aşeriyorsunuz yoksa tatlı mı? Canınız en çok neyi çekiyorsa bunun üzerine de gebelik tespit edilebilir. Atalarımız ne demiş; “Ye tatlıyı doğur atlıyı ye ekşiyi doğur Ayşe’yi”  Yani gebelikte canınız tatlı çekiyorsa bebeğiniz erkek, ekşi çekiyorsa bebeğin kız olduğu inancı vardır.

  16. Günde Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

  Çok yakında, doğacak çocuğun erkek mi, yoksa kız mı olacağı hamileliğin 16. gününde tespit edilebilecek. İsrailli bilim adamları, ceninin beslenmesini sağlayan bir hormonun, ceninin dişi olması durumunda daha fazla salgılandığını saptadı. Tel Aviv Genetik Enstitüsü’nde yapılan araştırmalarda, gebeliğin 16. gününde, ceninin beslenmesini sağlayan MSHCG hormonunun, ceninin dişi olması durumunda daha fazla salgılandığını saptadı. MSHCG hormonunun, annenin kan ve idrarında, gebelik veya gebelik olmadığı zamanlarda testle saptanabildiği biliniyor. Bilim adamları, annenin bir kız çocuğuna gebe kaldığı zaman, MSHCG hormonunun 5 defa daha fazla salgılanadığını belirttiler. Daha önce bir başka araştırmada, MSHCG hormonunun, gebeliğin ikinci ve üçüncü ayında, kız çocuğuna hamile kalan annelerde daha fazla salgılandığı saptanmıştı. Bilim adamları, araştırma sonucunun şimdilik bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için kullanılmaması gerektiğini, bu konuda başka işaretlerin de elde edilmesiyle daha kesin sonuç alınabileceğini kaydettiler. 347 hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada, gebeliğin 14-20 günlerinde MSHCG hormonunun 1 veya 3 kez daha fazla salgılandığı belirlendi. Araştırma sonucunda 184 dişi, 163 erkek ceninin meydana geldiği gözlendi. Gebeliğin 3. haftasında MSHCG hormonu yüzde 18.5 daha fazla belirlenen hamile kadınların daha sonra kız çocuğu doğuracakları belirlendi.

  Çevre cinsiyeti etkiliyor

  ABD’de Michigan State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, çevresel faktörlerin doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinde etkili olabileceğini gösterdi. Journal of Occupational and Environmental Medicine adlı dergide yer alan araştırma raporunda, çevre kirliliğinden etkilenen erkeklerin çocuklarının daha çok erkek olduğu kaydedildi. Araştırmada, kanlarında yüksek oranda PCB (poliklorlu bifeniller) bulunan erkeklerin çocuklarının yüzde 57’sinin erkek olduğu saptandı. PCB, vücuttaki iç salgı bezlerinin çalışmasını engelleyerek, kansere de yol açabiliyor.

  Erkek Bebek Olması İçin Dua  

  Erkek çocuk olması için: Duanın kabul olması hakkında yazıda bildirdiğimiz gibi düzgün itikada sahip olup, haramlardan kaçıp, dinimizin emrine uyanın ve şartlarına uygun dua edenin duası muhakkak kabul olur. Böyle salih bir kimse, yatağa girince, önce İhlas suresini okur. (Ya Rabbi, bana bir oğul ihsan edersen ismini Muhammed koyacağım) der. Böyle dua edenin, Allahü teâlânın izniyle erkek çocuğu olur. (Şir’a şerhi) Yine aynı kitaptaki hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Hanımı hamile iken, elini onun karnına koyup, “Bismillahi ahadis samed ellezi lem yelid ve lem yuled. Ya Rabbi, bu çocuğun ismini Muhammed aleyhisselamın hürmetine, Muhammed koydum” derse, bu çocuk erkek olur.) Yine aynı kitapta, (Kadın, hayzdan temizlendikten sonra beş gün içinde hamile kalırsa, çocuğu erkek olur. Beşinci günden sekizinci güne kadar olursa kız olur) deniyor. (Erkek bebek olması için dua www.dinimizislam.com sitesinden alıntıdır.)

  Devamı.. »
 • En Güzel İkiz Kız Ve Erkek Bebek İsimleri 2018

   

  Bebek sahibi olmuş ve olacak ebeveynleri en çok heyecanlandıran konulardan biri de bebeğe isim seçimidir. Bebeğe koyulacak isimi araştırırken isim kitaplarından, internetten hatta takvim arkalarındaki isimlerden yararlanılır. Çocuklara çift isim koymak ise çok avantajlıdır, böylece çocuk yetişkin olduğunda beğendiği iki isimden birini kullanabilir.  İşte sizin için seçtiğimiz ikili isimler. Bu isimleri ikiz bebeklerinize de takabilirsiniz.

  Çift kız bebek isimleri

  Acer Ceren

  Ala Lale

  Alsu Canan

  Alsu Selma

  Alsu Sultan

  Aslıhan Canan

  Aslıhan Leyla

  Asya Amine

  Asya Selma

  Asya Yasemin

  Aşkın Nilay

  Ayçiçek Kübra

  Ayçimek Nazlı

  Ayişe Şenay

  Aysu Sultan

  Ayşenur Şenay

  Ayşen Semra

  Azra Hatun

  Bihter Farah

  Bihter Taliya

  Badem Çilem

  Bahar Abşar

  Badem Diğdem

  Bahşende Abade

  Bahşende Hamide

  Balizza Zahra

  Balizza Ala

  Binnar Gülnar

  Binnar Nalan

  Bahar Avşar

  Balizza Lale

  Balizza Ayza

  Beyza Gülefza

  Cangül Birsel

  Cangül Gümüş

  Cankız Ediz

  Cankız Emel

  Cankız Zehra

  Cannur Damla

  Cansu Didar

  Cansu Semra

  Cerem Didem

  Cerem Merve

  Ceylan Lale

  Cihan Alime

  Cihan Aycan

  Cihan Hanım

  Cilvenaz İlknur

  Cilvenaz Nazlı

  Çağnur Nuray

  Çağnur Refika

  Çemşiahu Bahriye

  Çemşiahu Bergüzar

  Çemşiahu Hülya

  Çemşiahu Hürrem

  Çiçek Kudret

  Çilay Nejla

  Çiler Emel

  Çiler Zehra

  Çimnaz Betül

  Çolpan Betül

  Çolpan Irmak

  Dalya Ecrin

  Dalya Gurur

  Dalya Hiranur

  Damla Tuna

  Defne Hayal

  Defne Medine

  Derin Bahar

  Derin Havin

  Derya Erim

  Dilay Aysu

  Dilay Füsun

  Dora Eliz

  Ezgi Feray

  Ezgi Gizem

  Eslem Meltem

  Eslem Selma

  Esin Ferzan

  Elmas Gülcan

  Elmas Meryem

  Ezgi Gizem

  Emine Meltem

  Emine Hatun

  Eda Damla

  Ezva Julide

  Erva Nazlı

  Esin Sinem

  Fahima Beyza

  Fahima Meymune

  Fahima Melek

  Faika Asel

  Faika Kamile

  Fazilet Zehra

  Fehmiye Gürin

  Feray Dilber

  Feray Ufuk

  Feray Yezra

  Fethiye Elmas

  Figen Deniz

  Fulya Dilara

  Fulya Gülben

  Fulya Yüsra

  Füruzan Naz

  Gelincik İrem

  Gelincik Lale

  Gülbin Bike

  Gülsün Hande

  Gülsün Sumru

  Gülüm Müge

  Gülüm Müjde

  Günay Helin

  Günay Hülya

  Hale Iffet

  Hale Işın

  Hale Lale

  Handan Canan

  Handan Sultan

  Harika Julide

  Harika Melda

  Hazar Zarife

  Hazar Zerrin

  Heves Selda

  Heves Vildan

  Hülya Lale

  Hülya Leyla

  Hülya Yasemin

  Hümeyra Merve

  Hümeyra Mine

  Irmak Makbule

  Irmak Mehtap

  Işılay Hatun

  Işılay Lale

  Itrıyye Banu

  İclal Ceren

  İclal Ceyda

  İdil Dilara

  İdil Dilvin

  İnci Hatice

  İncifem Ferhunde

  İrem Dursun

  İsmet Mehtap

  Jale Cangül

  Jale Esmer

  Julide Damla

  Julide İnci

  Julide Kismet

  Julide Letafet

  Kaşife Şükufe

  Kayla Amine

  Kayla Ayla

  Kayla Aymila

  Kayla Yeşim

  Kevser Ece

  Kevser Melis

  Kevser Şeyda

  Keriman Nalan

  Kumra Maral

  Kumru Füsun

  Kumru Rukiye

  Lale Alide

  Lale Esma

  Lemiye Melek

  Leyla Havva

  Leyla Selma

  Leyla Yelda

  Lezize Azza

  Lezize Zehra

  Mebruke Emel

  Mediha Havva

  Medine Esma

  Melahat Sultan

  Melda Dilvin

  Melda Sultan

  Melike Kebire

  Melike Neşe

  Mesude Kadriye

  Mualla Leyla

  Munise Elmas

  Munise Sevda

  Nalan Selcan

  Nazire İrem

  Nazlı Ayişe

  Nebahat Banu

  Nergis Güzide

  Nezaket Zeynep

  Nihal Çiçek

  Nur Aysel

  Nur Nisa

  Nuray Rukiye

  Nurten Nazian

  Olcay Ceren

  Onay Nazlı

  Onay Nihal

  Oya Paye

  Ömür Pınar

  Ömür Sevda

  Örgül Gülay

  Öykü Rüveyha

  Özgen Nehir

  Özlem Meryem

  Pembe Behlül

  Pembe Merve

  Peride Refika

  Peride Sekine

  Perizad Dila

  Perizad Zahra

  Perran Rezzan

  Petek Esma

  Petek Kameyla

  Piraye Rabia

  Piraye Reşide

  Rahşan Afşar

  Rahşan Asuman

  Ramiye Azra

  Ramiye Yeşim

  Rana Perran

  Reyhan Canan

  Rezzan Azra

  Rezzan Zehra

  Rikkat Kezban

  Rumeysa Elif

  Rumeysa Selin

  Saime Meltem

  Saime Merve

  Seher Özen

  Seher Pınar

  Seher Gülçiçek

  Selma Sultan

  Selma Balçiçek

  Selvi  Alsu

  Selvi Mela

  Selvi Özen

  Serpil Lale

  Serpil Leyla

  Serpil Pınar

  Seval Filiz

  Seval Gülten

  Seval Leman

  Şahane Ela

  Şahane Nil

  Şahnisa Hatun

  Şahnisa Sultan

  Şaika Okşan

  Şaika Öykü

  Şehper Duru

  Şehper Melek

  Şeyda Yelda

  Şeyda Reyzan

  Tahire Rüveyda

  Tahire Sultan

  Tahire Vesile

  Tamay Aşkın

  Tamay Yenay

  Tamay Yula

  Tanyeli Yelda

  Tanyeli Yeşim

  Tarçın Çiler

  Tarçın Çolpan

  Uçay Çiçek

  Uçay Yelda

  Uğurgül Gülay

  Uğurgül Lale

  Ulcay Aylin

  Ulcay Tuğba

  Umman Deniz

  Umman Nazife

  Ülfet Nursel

  Ülfet Zümrüt

  Ülkiye Yasemin

  Ülüfer Fahriye

  Ülüfer Eda

  Ünsiya Nisa

  Ürünela İrem

  Ürünela Nil

  Üstünbüke Aybüke

  Vahide Dicle

  Vahide Esmer

  Varide Damla

  Varide Raşide

  Vasfiye Ezel

  Vildan Aydan

  Vildan Nalan

  Yasemin Semra

  Yasemin Sevim

  Yılda Azra

  Yılda Damla

  Yonca Azra

  Yonca Canan

  Yonca Ceren

  Yücel Ceren

  Yücel Ece

  Yüksel Selin

  Zehra Rabia

  Zeynep Pelin

  Zeliha Havva

  Zerrin Raşida

  Zehra Amine

  Zuhal Lale

  Çift erkek bebek isimleri

  Abbas Salim

  Abbas Hilmi

  Abbas Sıddık

  Abdülkadir Geylani

  Abdullah Akif

  Abdullah Yağız

  Abdurrahman Yunus

  Adem Musa

  Agah Sacit

  Akın Mümtaz

  Ali Tuğra

  Arcan Caner

  Arcan Cevdet

  Arda Demirel

  Arif Nihat

  Arif Rıfkı

  Asım Miraç

  Atabek Atalay

  Ayhan Hamza

  Azer Resül

  Barkın Caner

  Barkın Derviş

  Başay Şahin

  Başay Yasin

  Baykut Atalay

  Baykut Kudret

  Behlül Gürbüz

  Behlül Hulusi

  Bener Dülger

  Berkman Ecehan

  Berkman Eyran

  Burhan Alpaslan

  Burhan Ata

  Cabir Bedir

  Cabir İrfan

  Cabir Zamir

  Cafer Onar

  Candar Davud

  Canib Bilal

  Canib Haki

  Carullah Osman

  Celal Hilmi

  Cezmi Erdem

  Cezmi Ferman

  Cezmi Gazi

  Cihanşah Murat

  Cüneyt Eyüp

  Cüneyt Haldun

  Cüneyt Hatip

  Çağan Ekin

  Çağır Fahri

  Çağman Demiralp

  Çakabey Gaffar

  Çakar Rasim

  Çavuş Hurşit

  Çelen Hüsnü

  Çelen Necati

  Çelen Oğan

  Çevik Keyhan

  Çevik Heybet

  Çevrim İbrahim

  Çevrim Kırca

  Çığır İnal

  Çığır Kılıç

  Çınar Kandemir

  Çınar Kaner

  Dalan Caner

  Dalay Cenk

  Dalay Volkan

  Daniş Toprak

  Darcan Erden

  Darcan Topal

  Deha Haşim

  Demirel Enis

  Doğan Gencay

  Doğan İhsan

  Duyal Tolga

  Duyal Yalçın

  Dündar Arda

  Dündar Hakan

  Ecvet Raci

  Ecvet Raşit

  Edip Pozan

  Ediz Ziya

  Efgan Namlı

  Efgan Oflaz

  Ege Metin

  Egemen Mentes

  Erce Mete

  Erce Mustafa

  Ercüment Fadıl

  Erim Kerem

  Evgin Feyzi

  Evgin Gazi

  Evgin Malik

  Fadıl Huzayfe

  Fadıl İkrime

  Fadıl Pakel

  Fahri Basri

  Fazlullah Mahzun

  Fazlullah Nezihi

  Fehmi nuri

  Ferdi Gediz

  Ferid Rıdvan

  Ferid Servet

  Ferid Seyfi

  Feyyaz Ayaz

  Feyyaz Zahir

  Feza Hüsrev

  Feza Kuzey

  Gazanfer Ferman

  Gazanfer Hilmi

  Gencal Ünal

  Gencay Aydın

  Gökcan Rüşen

  Günsel Sahib

  Günsel Selman

  Güntekin Hatem

  Güntekin Hıfzı

  Gürel Levent

  Gürtan Rüstem

  Gürtan Talip

  Habib Akber

  Haşim Kartal

  Haşim Rüşen

  Hatay Atalay

  Hatay Yalçın

  Hicri İshak

  Hicri Karan

  Hilmi Miraç

  Hulki İşcan

  Hulki Rüştü

  Huzeyfe Halim

  Hürşit Korel

  Hüsrev Hilmi

  Hüsrev Ünlü

  Hüsrev Veli

  Ildır Davut

  Ildız Zahid

  Ilgar Kamil

  Ilgaz Gazi

  Ilgaz Kıvanç

  Işıkhan Lokman

  Işın Necati

  Işın Necmi

  Işıtan Taner

  İltekin Tayfur

  İmdat Ünay

  İmdat Yakup

  İrfan Kaner

  İsa Sadık

  İsa Samim

  İsa Senih

  İslam Selami

  İsmail Bulut

  İkrime Kamil

  İkrime Huzeyfe

  İhsan Refik

  İlker Namık

  İbrahim Numan

  Kamal Mustafa

  Kamal Mükerrem

  Karabey Turgut
  Karabey Burhan

  Kartal Namık

  Kolçak Olcay

  Kurt Müştak

  Kurtuluş Mürşit

  Kuthan Halim

  Kuthan Nasır

  Kuthan Nevzat

  Kutsi İslam

  Laçin Namık

  Laçin Çetin

  Latif Ferruh

  Lebib Bekir

  Lebib Bilal

  Lemi İsmet

  Levent Talha

  Levent Tayyib

  Lütfullah Muhsin

  Lütfü Üsame

  Muştak Tahir

  Müfit Fahri

  Mirza Ali

  Mestan Saleh

  Musa Selman

  Muhsin Sinan

  Muhsin Haşim

  Muhsin Uğur

  Melik Kamil

  Melik Emre

  Melike Neşe

  Memduh Dahi

  Menderes Özbay

  Nadir Rahmi

  Nadir Rasim

  Nahit Talha

  Necip Poyraz

  Neşet Ökkeş

  Niyazi Ziya

  Nuh Heybet

  Numan Veli

  Nurtaç Çelik

  Nusrettin Rıfat

  Nusrettin Sabit

  Olcay Eşref

  Olcay Yaman

  Olcay Yenal

  Onat Tayfun

  Onat Turgut

  Onural Ödül

  Onuralp Aslan

  Onuralp Uzay

  Orbay Bekir

  Orbay Gökay

  Orhan Gafur

  Osman Ömür

  Ömür Tufan

  Övül Suavi

  Övül Şarık

  Özmen Memduh

  Özün Sezai

  Özün Zeynal

  Pamir Askın

  Pamir Miraç

  Paşa Şahin

  Polat Levent

  Polat Orhan

  Polat Tahir

  Poyraz Amin

  Poyraz Rıza

  Ragıb Bekir

  Ragıb Gaffar

  Rahim Miraç

  Rahman Adem

  Rahman Haşim

  Rahman Mehmet

  Rasin Yasin

  Rauf Umut

  Reşat Nurlan

  Rıdvan Han

  Rıdvan Peyam

  Rıdvan Vehbi

  Rıfkı Kamil

  Rıza Zaman

  Sabah Hamid

  Sabah Sabit

  Sadri Davud

  Selcan Kaan

  Seralp Gökhan

  Seralp Poyraz

  Sertaç Orhan

  Servet Talha

  Seyfettin Necmettin

  Sezer Yahya

  Sıddık Ekber

  Soysal Ünal

  Süleyman Rustam

  Şair Erol

  Şair Tanay

  Şakir Rahman

  Şansal Salim

  Şarık Kadir

  Şehmuz Muttalip

  Şehzade Zeki

  Şensoy Öztürk

  Şerif Atalay

  Şerif Taki

  Şevket Kemal

  Şevki İslam

  Şevki Vekil

  Tankut Kutsi

  Tankut Toygar

  Tankut Turgut

  Tahsin Orhan

  Tahsin Rıza

  Tokcan Kaan

  Toktamış Ustay

  Toktamış Vafit

  Tolga Asım

  Tolga Vecihi

  Toygar Polat

  Tunca Ömer

  Tunç Çelik

  Turan Ulas

  Turgay Mustafa

  Turgay Umur

  Uçar Çelebi

  Uçar Razi

  Uçhan Şirazi

  Ufuk Kutsi

  Uğuralp Arslan

  Uğuralp Pamir

  Uluç Çakır

  Umut Talha

  Umut Türker

  Uzel Zafer

  Ülgen Günsel

  Ülkem Emre

  Ümit Zübeyir

  Ünay Yahya

  Ünay Yakup

  Ünay Yasin

  Ünverdi Vehbi

  Üstay Ahmed

  Üster Taner

  Vakur Kazım

  Vakur Rahman

  Varol Levent

  Varol Osman

  Vasfi İsmet

  Vasfı Taşkın

  Vefi Tevfik

  Vehbi İsmail

  Vehbi Enver

  Veysel Selman

  Veysi Üveysi

  Volkan Namık

  Vural Abdullah

  Yaman Ali

  Yaman Nazım

  Yasin Şevket

  Yavuz Süleyman

  Yağmur Dalay

  Yurtcan Doğa

  Yurtcan Caner

  Yücel Veli

  Yücel Üzeyir

  Yusuf Fahri

  Zeycan Yahya

  Zeycan Yıldırım

  Zorlu Levent

  Zorlu Yunus

  Ziya Musa

  Ziya Ali

  Zeynel Abidin

  Zafer Ferruh

  Zirve Veli

  Zirve Ahmet

  Zirve Eser

  izmir escort

   

   


  izmir escort-

   

  Devamı.. »
 • Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verirmi Etkilermi?

  Hamilelik döneminde görülen en yaygın sorunlardan birisi de idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonunun diğer adı sistit ve idrar yolu iltihabıdır. Bu enfeksiyon, idrar yoluna bir bakterinin bulaşıp idrar yolunun iltihaplamasıyla meydana gelir. Bu problem genelde hamileliğin 6. haftasında, bebeğin mesaneye daha fazla baskı uygulamasıyla ortaya çıkar. Artan baskı idrar kesesinin tam olarak boşalmasını önler ve bakterinin idrar yolunda kalmasına neden olur. Bunun sonucunda bakteri de idrar yolunda enfeksiyona yol açar. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde doktor size gebelikte kullanımı güvenli olan antibiyotik reçete edecektir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemleri uygulamak da gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olacaktır. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu düşük ağırlıklı bebek doğumu, erken doğum ve düşük yapma tehlikesi gibi risklere neden olabildiğinden zamanında tedavi edilmesi, tedavisinin ihmal edilmemesi çok mühimdir.

  Hamileyim İdrar Yolu Enfeksiyonum Var Doğal Yoldan Nasıl Geçer?

  Su İçin

  Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun çabuk geçmesi için günde en az 8-10 bardak su için. Eğer sıcak bir yerde yaşıyorsanız ve fazla miktarda terliyorsanız daha fazla içmelisiniz. Su içmenin yanı sıra taze sıkılmış sebze ve meyve suları içmek, bol su içerikli gıdalar tüketmek de daha fazla idrar oluşumu sağlayıp, idrar yolu enfeksiyonunu doğal yoldan tedavi edecektir.

  Yoğurt

  Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız günde 1-2 kase yoğurt yemeyi denemelisiniz. Yoğurt idrar yolu enfeksiyonun tedavisinde önemli rol oynayacaktır. Yoğurt probiyotik bir gıda olması dolayısıyla, sağlıklı bakterilerin idrar yolunda yaygınlaşmasını sağlayarak, bağırsaklardaki sağlıklı bakteri oranını da arttırır. Ayrıca yoğurt yemek, sindirim sisteminizi düzenleyip, bağışıklık sisteminizi de geliştirir.

  Elma Sirkesi

  Elma sirkesi hamilelikle ilgili problemleri gidermede çok başarılıdır ve buna idrar yolu enfeksiyonu da dahildir. Elma sirkesi, idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakterileri öldürmede ve üremelerini engellemede çok başarılıdır ve bu sayede bu hastalığı iyileştirip, önleyebilir.Ayrıca elma sirkesi vücudun pH dengesini düzenler.

  1. 2 yemek kaşığı elma sirkesini, bir bardak suya ekleyin.
  2. İsterseniz biraz limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz.
  3. İyice karıştırın.
  4. Birkaç gün boyunca günde en az 2 defa için.

  Sıcak Kompres

  Karın bölgenize sıcak kompres uygulamak da mesanenizde oluşan baskıyı azaltmaya ve idrar yolu enfeksiyonunun neden olduğu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur. Sıcak kompres uygulamak ayrıca bakterilerin üremesini yavaşlatır ve enfeksiyonu önler. Sıcak banyo ya da saunanın aksine, sıcak kompres uygulamak vücudunuzun sıcaklığını tamamen arttırmaz. Vücudunuzun sıcaklığını tamamen arttırmak bebeğiniz için zararlı olabilir.

  1. Sıcak su torbasına, sıcak su doldurun.
  2. İnce bir havlu ile bu sıcak su torbasını sarın.
  3. Bu torbayı alt karın bölgenize 5 dakika boyunca uygulayın.
  4. 5 dakika bekleyip, tekrar edin. Bu yöntemi 20 dakikadan daha fazla uygulamayın.
  5. Her gün bir veya iki defa uygulayın.

  Kızılcık Suyu

  1. Hamilelik sırasında kızılcık suyu içmekte idrar yolu enfeksiyonunu önleyebilir.
  2. Eşit miktarlarda kızılcık suyu ile elma suyunu karıştırın. Günde bir veya iki defa için.
  3. Eğer kızılcık takviye hapı kullanmak istiyorsanız, önce doktorunuza danışınız.

  C Vitamini

  1. C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek hem anne hem de doğmamış bebeği için çok faydalıdır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonunu önler ve tedavi eder.
  2. C vitamini, idrarın asitliğini arttırır ve bu sayede idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakteriyi öldürür. Ayrıca, bu vitamin bağışıklık sistemini güçlü tutar.
  3. C vitamini bakımından zengin gıdalar, kırmızı biber, portakal, greyfurt, çilek, maydanoz, lahana, brokoli ve kivi olarak sayılabilir.
  4. Eğer takviye gıda kullanmak istiyorsanız önce doktorunuza danışınız.

  Sağlıklı Beslenin

  Sağlıklı ve dengeli beslenmek hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için önemlidir. Sağlıklı bir diyet, vücudunuzda yetişen bebeğin sağlıklı besin öğeleri ile beslenmesini sağlayıp, sağlıklı gelişimine yardımcı olur. İşlenmiş gıdalar yerine daha çok doğal gıdalar tüketin. Yabanmersini, portakal, ıspanak, kiraz, domates gibi antioksidan bakımından zengin gıdalar tüketin. Aktif kültürler barındıran veya probiyotik olan yoğurtları daha fazla tüketip, vücudunuzdaki sağlıklı bakteri oranını arttırın. Fazla şeker içeren gıdalardan kaçının. Şeker, akyuvarların, enfeksiyona neden olan bakteriler ile savaşmasını önler. Ayrıca, kafein içeren gıdalar tüketmeyin. Çikolata tüketimini de bırakın. Bu maddeler mesaneyi rahatsız ederek, enfeksiyona sebep olabilir.

  Hint Bektaşi Üzümü

  1. Hint bektaşi üzümü yüksek miktarda C vitamini içerir ve idrar yolu enfeksiyonuna yol açan zararlı bakterilerin yayılmasını engeller.
  2. Ayrıca hamilelikte hint bektaşi üzümü tüketmek, kabızlığı önler, kan basıncını normalleştirir, sabah bulantılarını azaltır ve kanı temizler.
  3. Birer tatlı kaşığı hint bektaşi üzümünü ve zerdeçal tozunu bir bardak suya ekleyin.
  4. Bu karışımı, yarısı buharlaşana kadar kaynatın.
  5. Biraz soğumasını bekleyin.
  6. 3-5 gün boyunca bu karışımı günde 3 defa için.
  Devamı.. »
 • Aylara Göre Bebek Beslenmesi

   

  Bebeğinizin gelişimi ile ilgili bilmeniz gereken başlıca konuları öğrenmek için aylara göre bebek beslenmesi yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz!

  Bebeğiniz karnınızdayken besin ihtiyaçlarını kordon bağıyla yani plasenta ile sizden karşılar. Doğduktan sonra plasentanın görevi sona erer ve bebeğiniz ilk 6 aya kadar yine sizden emdiği sütle beslenir. Ancak 6. aydan itibaren bebeğinizin gelişiminde ek besinlere ihtiyaç vardır. Bu süreçte bebeğiniz hem sizi emmeye devam eder hem de farklı besin gruplarıyla tanışır. Şimdi birlikte bebeğinizin aylara göre nasıl beslendiğini gösteren detayları görelim.

  Aylara Göre Bebek Beslenmesi

  0-4 Ay Arası Bebek Beslenmesi

  Bebeğiniz ilk 0-4 aylık dönemde sadece sizin sütünüzle beslenmeli. Mecbur kalmadıkça ek besin verilmemesi gerekir. Ek besinler ancak sütünüz gelmiyorsa ve bebeğiniz için yeterli değilse verilmeli. Bunun dışında bebeğiniz her ağladığında ve acıktığında anne sütü vermelisiniz. Bu dönemde ek besine geçildiğinde bebeğinizin sindirim sistemi henüz gelişmediğinden sindirim ve gaz problemleri yaşanabilir.

  4-6 Ay Arası Bebek Beslenmesi

  Bu dönemde bebeğiniz anne sütüne devam ediyorsa kesmeyin. Ancak bebeğiniz emmiyorsa ya da sütünüz yeterli gelmiyorsa anne sütüne devam özelliğinde olan mamaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca pirinç unuyla hazırlayacağınız mamanın içine devam maması ekleyerek kaşık maması olarak da bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz. Bebekler bu dönemde yeni yeni yutma işlemini öğrenmeye başladıkları için çok katı olmamasına özen gösterin.

  cicibebe_580x320.jpg

  6-8 Ay Arası Bebek Beslenmesi

  Eğer bebeğiniz 6-8 ay arasındayken anne sütünü emmeye devam ediyorsa emmeye devam etsin. Bunun dışında bu dönemden itibaren bebeklerde artık ek besinlere geçilebilir. Bebeğinize 6-8 ay arasında sebze çorbaları ve meyve püreleri, taze yoğurt, kaşık mamaları yedirmeye başlayabilirsiniz.

  Ayrıca bu dönemde bebeğinizin keyifle yiyeceği besinler arasında Eti Cicibebe ile yapacağınız kaşık mamaları yer alıyor. Bebekler için besleyici bir vitamin ve mineral deposu olan Eti Cicibebe bisküvilerini 6.aydan sonra gönül rahatlığıyla bebeğinize verebilirsiniz.

  8-10 Ay Arası Bebek Beslenmesi

  Bebeğiniz bu dönemden itibaren ek besinlere alışmış hale gelir. Hazırlayacağınız meyve ve sebze pürelerini daha kolay şekilde yiyebilir, hatta tarhana ve şehriye gibi unlu çorbaları da kolaylıkla tüketebilir. Anne sütü veya devam maması aynı şekilde verilmeye devam edilir. Bu dönemde bebeğinize ayrıca tam tahıllı muhallebi, yumurta sarısı ve peynir yedirmeye başlayabilirsiniz.

  10-12 Ay Arası Bebek Beslenmesi

  10-12 aylık bir bebeğiniz varsa, günlük tükettiği anne sütü veya devam maması miktarı en az 300 ml. olmalıdır. Bebeğinize artık evde pişirdiğiniz yemeklerden biraz verebilirsiniz. Suyunun yanında yemeklerin ezilerek verilmesi bebeğiniz için faydalı olur. Özellikle haşlanmış besinleri ezerek vermelisiniz. Bunların dışında taze meyve ve sebze pürelerini, taze yoğurdu ve devam mamalarını da öğünlerinden eksik etmeyin. 

  Devamı.. »
RSS
Loading...
loading...
loading...
istanbul escort
escort istanbul