Son Dakika Haberleri, Spor Haberleri, Siyaset Haberleri, Magazin, Astroloji, Cinsellik, Moda ve Aşk'a Dair Herşey - HaberAl.Tv
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Eğitim


 • Tubidy Mobil Müzik Nasıl indirilir ?

   

   

  Tubidy mp3 uygulaması son zamanların en çok tercih edilen müzik dinleme aynı zamanda video izleme uygulamasıdır. Bu uygulamanın kitlesi her geçen gün artmaktadır. Kullanacağınız bu cihaz iOS hem de Android cihazlarında doğrudan kullanılabiliyor. Hemde üyelik gerektirmeden ücret gerektirmeden Tubidy Mp3 dönüştürücü ve çevirici uygulamasıyla istediğiniz müzikleri farklı formatlara dönüştürme şansına sahipsiniz. 

   Birçok kullanıcı müzik dinlemek ve beğendiği müzikleri mp3 klipleri indirmek için internete girer bu bilinen bir gerçek. Bu konuyla ilgili internet ortamında birçok websitesi var ama bu websitelerinden maalesef bu konuda birçok müzik indirme sitesi güvenilir siteler değildir. Güvenilir bir müzik sitesinin zor bulunmasının yanısıra bir çoğumuz müzik dinlemek veya indirmek için internete girerken birtek bilgisayarımızdan değil aynı zamanda cep telefonlarımızdan tubidy müzik indirme sisteminden yararlanabilirsiniz. 
   
  Peki Tubidy sitesinde neler yapabilirsiniz?
   
  Tubidy sitesinde aramalar yaparak dilediğiniz müziği, Mp3'ü dinleyebilir, beğendiklerinizi istediğiniz formatta ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kullanımı çok basit olan bu sitede öncelikli olarak yapmanız gereken şey https://tubidylive.com web sayfasından sitemizi ziyaret etmek web sitemiz hem mobil uyumlu hem masaüstü uyumlu web sistemi ile internetteki müzik dinleme eğilimlerinizi kolaylaştırıyor.
  Devamı.. »
 • Borsa Nedir Nasıl Oynanır, Hisse Senedi Nedir Nasıl Satın Alınır? | Yatırımcı Rehberi

  Borsa hakkında öğrenmek istediğiniz herşey, yeni yatırımcılar için borsa rehberi.

  Borsa Nedir?

  Borsa düşer, yükselir. Peki nedir bu borsa? Hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır? Endeks nedir? Teknik analiz, temel analiz nedir? İşte Borsa hakkında bilmek istediklerinizi içeren, yeni yatırımcılar için rehber niteliğinde bir makale.

  Borsa kelimesi sözlük anlamıyla tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yere denir. 

   Kısaca belli kurallara göre, talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen addır. Örneğin hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir. Yeni adıyla Borsa İstanbul(BİST) eski adıyla da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adından anlayacağımız üzere bir menkul kıymet borsasıdır. 
   
  Borsalarda alıcı ve satıcılar genellikle komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşı karşıya gelirler. Bu karşılaşmada Satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler. Ve anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlarda değişiklik gösterir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olabilir. Aynı zamanda borsalarda bir düzenleyici denetleyici kurumlar olur. 
   
  Türkiye'de Borsa İstanbul, bir anonim şirket olarak kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir. Aynı zamanda  6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu esasları çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. 
   

  Borsa İstanbul'un amacı nedir?

  Borsa İstanbul'un amacı, kendi esas sözleşmesinde şöyle belirtilmiştir: 
   
  "Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde, sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleGmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet Gartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin, rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak. 
   
  Bunlara ilişkin alım-satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmektir."
   
  Borsa İstanbul, 15 Mayıs 1995'ten bu yana İstanbul, Emirgan'da Reşitpaşa Mahallesi Tuncay Artun Caddesi'nde faaliyetlerine devam etmektedir.
   

  Borsa İstanbul'da İşlem Saatleri ve Seanslar

  Borsa İstanbul'da işlemler resmi çalışma günlerinde, haftanın 5 iş günü devam etmektedir. Günlük bazda işlem saatleri 09:15 ile 17:40 arasındadır. 
  Bu süre içinde işlem saatleri iki seanstan oluşmaktadır. Açılış seansı işlemleri 09:15 ile 12:30 saatleri arasında, kapanış seansı işlemleri ise 14:00 ile 17:40 saatleri arasında yapılır. 

  Borsa İstanbul'da bir günlük seans ve işlem saatleri şöyledir: 
  1. Seans (09:15-12:30)
  • Açılış Seansı : 09:15-09:35
  • Emir Toplama : 09:15-09:30
  • Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri : 09:30-09:35
  • Piyasa Yapıcı-İlk Kotasyon Girişi: 09:30-09:34
  • Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama : 09:34-09:35
  • Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi : 09:35-12:30
  • Tek Fiyat Seansı : 09:35-12:30
  • Emir Toplama : 09:35-12:30
  • Tek Fiyatın Belirlenmesi : 12:30 (+)

   2. Seans (14:00-17:40)
  • Açılış Seansı: 14:00-14:15
  • Emir Toplama: 14:00-14:10
  • Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri: 14:10-14:15
  • Piyasa Yapıcı-İlk Kotasyon Girişi:14:10-14:14
  • Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama: 14:14-14:15
  • Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi: 14:15-17:30
  • Tek Fiyat Seansı: 14:15-17:33
  • Emir Toplama: 14:15-17:30
  • Tek Fiyatın Belirlenmesi: 17:30-17:33
  • Kapanış Seansı: 17:30-17:40
  • Emir Aktarımı: 17:30-17:33
  • Emir Toplama: 17:33-17:36
  • Kapanış Fiyatlarının Belirlenmesi: 17:36-17:38
  • Kapanış Fiyatından/Tek Fiyattan İşlemler: 17:38-17:40

  Borsa İstanbul'a kayıtlı kaç şirket var?

  Şimdilik Borsa İstanbul'da işlem gören şirket sayısı 568'dir.  Borsa İstanbul yönetimi tarafından bu sayının artırılması için çalışmalar tam gaz sürmektedir.
   

  Halka arz ne demektir?

  Bir şirketin BİST'de işlem görebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından halka arz izahnamesi onaylanması şirketlerin halka arz işleminin tamamlanması gerekmektedir. Halka arz, payların çok sayıda ve önceden bilinmeyen yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla satışı olarak tanımlanabilir.
   
  Halka arz, Sermaye Piyasası araçlarının satın alınması için her türlü yoldan yapılan genel bir çağrıyı ve bu çağrının devamında gerçekleştirilen pay  satışı olarak tanımlanmaktadır. Halka açılma sürecinde şirketler için en zor aşama karar aşamasıdır. Halka açılmaya karar verildikten sonraki aşamalar daha kolaydır. Bir şirketi halka arz kararı vermeye yönlendiren birbirinden farklı koşullar bulunmaktadır:
   
  • Şirket, büyümesini halka arz yoluyla finanse etmeyi tercih edebilir.
   
  • Şirketin rakiplerinin halka açık şirketler olduğu durumlarda, halka açık şirketlerin finansal açıdan
  daha sağlam olduğu algılaması, rekabette halka kapalı şirketler için dezavantaj yaratabilir.
   
  • Girişim sermayesi yatırım ortaklıkları büyütüp belirli bir aşamaya getirdikleri şirketleri halka arz
  etmek suretiyle kârını realize etme yolunu seçebilirler.
   
  • Şirket, çalışanlarını motive ve teşvik etmek amacıyla pay bazlı performans planlarını kullanabilir.
   
  • Şirket, halka arz sonrası kendine ekonomi sayfaları ve medyada daha çok yer bulur, yatırımcılar
  ve finansal kurumlar nezdinde kredibilitesi artar
   
  Talep Toplama Yöntemi veya Borsada satış yönteminden bir tanesi ile halka arzı tamamlanan şirket Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlar. Bu süreçten sonra halka açık olan şirketlerin yerine getirmek oldukları yükümlülükler vardır. Bu yükümlülüker, bağımsız denetim, kar payımı dağıtma, kamuyu aydınlatma, yatırımcı ilişkileri bölümü kurulması gibi yükümlülüklerdir.  
   
  Halka arz işlemi tamamlanan şirketler akabinde paylarının Borsa İstanbul piyasalarında işlem görmesi için, Borsa İstanbul kotuna/ kaydına alınırlar.
   
  Bu süreçten sonra ilgli şirketlere ait hisse payları yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir. Alım satımlar sonrası arz ve talep dengesine göre fiyat belirlenir ve işlemler devam eder. 
   

  Endeks Nedir?

  Endeksler borsada işlem gören şirketlerin çeşitli kriterlere göre sınıflandırılarak yeni bir veri grubu oluşturulmasıdır. Örneğin, Borsa İstanbul'da işlem gören 568 şirket içerisinde Kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketler gruplandırılarak onların verilerinden "XKMYA" isimli endeks oluşturulmuştur. Bu tür endeksler değerlendirme ve ölçümlerde piyasa düzenleyici ve oyuncularına yardımcı olmak için oluşturulmuştur. 
   
  En popüler endeks ise "Ulusal-100 Endeksi" adı verilen ve 568 şirket içerisinde en çok işlem gören ilk 100 şirketin oluşturduğu endekstir. 100 şirket periyodik olarak değişir. Borsa ile ilgili okuduğumuz duyduğumuz haberlerde genellikle Ulusal 100 Endeksi verileri kullanılır. Yani borsa düştü yükseldi şeklindeki haberlerde düşen veya yükselen Ulusal 100 Endeksi'dir. Yine aynı mantıkla Ulusal 50 ve Ulusal 30 Endeksleri de mevcuttur. Şirketlerin sektörleri ve illerine göre sınıflandırılarak oluşturulmuş 52 endeks vardır. Bist 100 endeksini aşağıdaki grafikte günlük, aylık ve yıllık olarak inceleyebilirsiniz. 
   

  Hisse Senedi Nedir?

  Hisse senedi şirketlerin ortaklarına sahip oldukları sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara denir. 

  Örneğin bir şirketin çıkardığı 100 tane hisse senedinin 3 tanesini değeri karşılığında alırsanız şirketin yüzde 3 ortağı olduğunuz anlamına gelecektir. Ve o hisse senedi sahibine şirketin karından hisse oranında kar almasına, yönetim kuruluna katılmave oy hakkı gibi haklar ve sorumluluklar getirmektedir. 
   

  Hangi şirketler hisse senedi çıkarabilir?

  Fakat bir şirketin hisse senedi çıkarması için SPK'dan izin alması gerekmektedir. Ayın zamanda her sermaye şirketi hisse senedini çıkarma yetkisine sahip değildir. Hisse senedi çıkarma yetkisi olan kurum ve kuruluşlar şunlardır:
   
  - Anonim şirketler
  - Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler
  - Özel kanunla kurulmuş kurumlar (T.C. Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşekkülleri, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar)
   

  Şirketler neden hisse senedi çıkarır?

  Bu sorunun finansal olarak çok uzun ve teknik cevapları mevcut... Ama kısaca özetlemek gerekirse şirketlerin kurumsallaşması ve şeffaflaşması adına önemli bir adımdır. Aynı zamanda şirketler hisse senetlerini piyasaya çıkararak en temelinde gelir elde etmeyi amaçlarlar. Yatırımcılar hisse senetlerini satın aldıklarında ödedikleri paralar şirketler için bir gelir anlamına gelmektedir. 
   

  Yatırımcılar Niçin hisse senedi alır?

  Yatırımcılarda gelecekte değerleneceğini, büyüyeceğini düşündüğü şirketlere ortak olmak için hisse senedi alırlar. Yani hisse senedi yatırımcısının bir şirketin hisse senedini alması o şirketin elde edeceği karlara ve büyümeye ortak olmak anlamına gelir. O nedenle de büyüyen şirketlerin hisse senetlerine talep artar. Fakat artan talebe karşın hisse senedi sayısı değişmediği için fiyatı artar. 

  Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?

  Borsaya yatırım yapmak için herhangi bir bankadan yatırım hesabı açabilir veya aracı  kuruluşlar ile çalışabilirsiniz. Bu kuruluşlardan herhangi birisini seçip yatırımlarınızı bu hesaplara aktardıktan sonra borsada işlem gören şirketlere siz de yatırım yapabilirsiniz. 
   
  Borsaya kote olan şirketin hisseleri lotlar halinde satılmaktadır. Yatırım yapmayı istediğiniz şirketlerin hisselerinden piyasa koşullarında oluşan anlık fiyatlardan istediğiniz kadar lot alım veya satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

  Yatırım yaparken hangi şirketlere yatırım yapacağınıza karar verirken çalıştığınız finans kuruluşlarından danışmanlık almanız mümkün... Aynı zamanda aylık, haftalık olarak yayın yapan dergiler, günlük gazeteler ve internet gibi çeşitli mecraların paylaştığı yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayan görüşlerden faydalanabilirsiniz. Unutmayın borsada işlem yapmak bilgi birikimi ve deneyim gerektir. 

  Türkiye ve dünya ekonomi gündemine ilişkin kendinizi sürekli güncel tutmak durumundasınız. Ayrıca hisse senetlerine yatırım yaparken belirli bir strateji doğrultusunda sabırlı ve kendinizden emin bir şekilde hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

  Hisse Senedi fiyatlarını, hisse grafiklerini ve hisse yorumlarını nereden takip edebiliriz?

  Hisse senedi yatırımcısı olmak demek sıkı bir piyasa takibi demektir. Yatırım yaptığınız ya da yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketlerin fiyat hareketlerinden anlık olarak takip etmelisiniz. Hisse senetlerini takip etmek için yatırım hesabınızın bulunduğu finans kuruluşunun ücretli ya da ücretsiz sağlayacağı uygulamaları kullanabilirsiniz. Genellikle ekstra bir ücret ödemediğiniz takdirde SPK'nın son düzenlemesi gereği hisse fiyatlarını 15 dakika gecikmeli olarak görebilmektesiniz. 
   

  Temel ve Teknik Analiz Nedir?

  Profesyonel bir yatırımcı olmak için hisse senedi analizleri yapabilmelisiniz. Temel analiz ve teknik analiz ile sayısal-istatistiki veriler yatırım yapacağınız hisse senedine karar verme aşamasında en büyük yardımcınız olacaktır. Öte yandan şirketlerin faaliyet raporları, yönetim kurulu kararları ve Kamuyu Aydnlatma Platformu (KAP) açıklamalarından haberdar olmalısınız.
   
  Temel analiz ile hisse senetlerinin makroekonomik seviyede değerlendirebilir, piyasadaki arz ve talebi inceler, ekonomik, politik ve sosyal veriler analiz etmiş olursunuz. 

   
  Teknik analiz ise hisse senetlerinin geçmişteki performanslarını grafikler istatistiksel ve matematiksel yöntemler kullanarak geleceğe yönelik tahminler yapabileceğiniz bir analiz yöntemidir. Özel yöntemler, grafik okuma yöntemleri ve belli başlı analiz yöntemleri kullanılır. Teknik analiz yapabilmek için çalıştığınız finansal kuruluşların size sağlayacağı veri ekranlarından faydalanabilirsiniz.

  Teknik Analiz Nasıl Yapılır? - HaberAl.Tv Finans Video Eğitim

   

  Teknik Analiz Nasıl Yapılır? - HaberAl.Tv Finans Video Eğitim

  Teknik Analize Giriş adlı eğitim serisinin ilk bölümünde grafik tipleri anlatılıyor.

   Düzeltme seviyeleri, geri çekilme seviyeleri, impulse çizgileri gibi bir çok detayın anlatıldığı videolar ile FİNANS TV Borsa ve Teknik Analiz konusunda harika bir kaynaktır.

  Borsa Tarihi

  İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası 1926 yılında çıkan bir kanunla kuruldu. Çalışmalarını sürdüren İMKB, 1981 yılında Sermaye Piyasası Kanunu’nun çıkartılması ile Türkiye finans piyasalarında daha etkin bir hal aldı. 
   
  SPK'nın kurulmasının ardından Dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın 1984 yılında Menkul Kıymetler Borsaları Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnameyi çıkarmasının ardından, borsayı kuracak ekibin oluşturulması gerekmiştir. Yasal ve hukuki düzenlemelerin ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) 2 Ocak 1986 da tam anlamıyla Muharrem Karslı başkanlığında faaliyete geçer. 
   

  İlk Borsa Binası Cağaloğlu'nda

  3 ocak 1986'da 365 milyon Lira'lık bir bütçeyle Cağaloğlu'ndaki Ziraat Bankası'nın 2. ve 3. katında çalışmalara başlanırken Borsa, daha sonra Borsa Karaköy'deki Erenhan'a taşınır. 
   
  Uzun süre yeteceği düşünülen bina İMKB'ye yetmemeye başlayınca yeni bina arayışları başlar. Bu dönemde yönetim değişir ve Yaman Törüner başkan olarak atanır. İstinye'de Turban'a ait kongre binası yeniden yapılarak İMKB binasına dönüştürülür. Yaman Törüner'den sonra başkanlık görevini Tuncay Artun (1994-1997) ve Osman Birsen (1997-2007) üstlenir.
   
  2007 yılında Hüseyin Erkan başkan olarak atanır. Başta halka arzların artırılmasına yönelik faaliyetler olmak üzere, yeni ürünlerin geliştirilmesi, alımsatım sisteminin yenilenmesine ilişkin çalışmalar hız kazanır. Ulusal ve uluslararası yeni endekslerin geliştirilmesi, Gelişen İşletmeler Piyasası, Kurumsal Ürünler Pazarı'nın kurulması son dönemdeki gelişmelerdendir.
   

  Borsalar tek çatı altında toplandı

  30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Yeni Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğ girer ve  Kanun’un 138. maddesi uyarınca Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri yapmak üzere Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte kurulur. 
   
  Türkiye Sermaye piyasalarında yer alan borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili Bakanın onayı sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır. 
   
  Böylece 5 Nisan 2013 tarihinde ise "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası" olan adı, "Borsa İstanbul" olarak değiştirildi ve "Yatırıma değer!" resmi slogan olarak kabul edildi. 
   
  Borsa İstanbul’un başlıca amacı ve faaliyet konusu Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda şu ifadeler ile belirtlimekte;
   
  "Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde,sermaye piyasası araçlarının,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak,bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir."

   Borsa, Nedir, Nasıl, Oynanır, Hisse, Senedi, Nedir, Nasıl, Satın, Alınır?, Yatırımcı, Rehberi, Altın, Döviz, Borsa, Kredi, Forex, Vob

  Devamı.. »
 • Vazelinin Hiç Duymadığınız 16 Kullanım Alanı


  Herkesin evinin bir köşesinde vazelin vardır.

  Genelde ise ayakkabıların ayağa vurması sonucunda oluşan tahrişi geçirmek için kullanılır.

  Ancak hiç bilmediğiniz yerlerde de kullanıldığı oluyor. İşte onlardan 16’sı:

  1- Parfümün kokusunu uzatır

  Kokusu geçen parfümler insanın canını sıkar. Parfüm sıkacağınız bölgeye, parfüm sıkmadan hemen önce vazelin sürerseniz parfümün daha uzun süre koktuğunu göreceksiniz.

   

  2- Sıkışan fermuarları açar

  Fermuarınızın sıkıştığı olmuştur. Tek yapmanız gereken sıkışan bölgenin ilerisine ve gerisine vazelin sürmek.

  3- Saçı yatıştırır

  Sabah erkenden kalktınız ve işe yetişmeniz gerekiyor. Hemen hazırlanmanız gerekiyor ve saçınızın arkası havaya mı kalktı? Oraya hemen vazelin sürün.

  4- Ayakkabıları parlatır

  Vazelin deri ayakkabılarda harikalar yaratıyor.

  Deri ayakkabılarınızı veya deri ceketinizi vazelin ve sünger yardımıyla parlatabilirsiniz.

  5- Boya yaparken çok işe yarar

  Kapınızın veya pencerenizin kenarlarını mı boyuyorsunuz? Boyanın gelmemesini istediğiniz kısımlar mı var? Evde bant yoksa vazelin kullanın.

  6- Kapı gıcırdamasını önleyin

  Gıcırdayan kapılar sinir bozar. Küçük bir fırça yardımıyla kapınızın gıcırdamasına neden olan kısımlarına vazelin sürün.

  7- Makyajı çıkarmaya yardımcıdır

  Makyaj temizleyiciniz bitti ve acilen makyajınızı çıkarmanız mı gerekiyor? Pamuğa vazelin sürüp suratınıza uygulayın.

  8- Hatasız oje sürmenizi sağlar

  Oje sürmek göründüğünden çok daha zordur. Oje sürerken hiç tırnağının dışına oje taşırmayan kişi yoktur.

  Tırnağınızın etrafına vazelin sürerseniz, ojenin taşmasını önlersiniz.

  9- Sivrisinekleri kaçırın

  Sivrisinekler vazelin kokusundan nefret ederler. Kollarınıza ve bacaklarınıza vazelin sürün. Sivrisinekler sizi değil, siz sivrisinekleri kovalayın.

  10- Mobilyalardaki su lekelerini çıkarır

  Altında su kalan bardak, ahşap masanızda leke mi bıraktı?

  Lekenin üzerine vazelin sürün. Bir gün bekletip burayı silin. İz kaybolacak.

  11- Makyajın bozulmasını önler

  Far veya ruj sürmeden önce bu bölgelere vazelin sürerseniz, makyajınızın daha uzun kalacağını göreceksiniz.

  12- Kıyafetlerdeki makyaj lekelerini çıkarın

  Kadınlar en çok şikayetçi olduğu şeylerden biri kıyafetlerine bulaşan makyajdır.

  Lekelenen kıyafetinizi çitilemeden veya yıkamadan önce lekenin üzerine vazelin sürün. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

  13- Telefonunuzdaki çizikleri gizler

  Telefonunuzu bir yere düşürdünüz ve çizikler mi oluştu?

  Eğer çizik hafifse ancak yine de sizi rahatsız ediyorsa üzerine vazelin sürün. Birkaç dakika bekleyip burayı kuru mendille silin.

  Çizik neredeyse ortadan kaybolacak.

  14- Sıkışan yüzüğün çıkmasını kolaylaştırır

  Yüzük parmağınıza mı sıkıştı? Hemen parmağınıza vazelin sürün ve çıkarmayı deneyin.

  15- Şarap lekesini çıkarır

  Vazelin şarap lekelerini çıkarmada bir numaradır. Lekenin olduğu yere vazelin sürün ve bir gün bekledikten sonra burayı silin.

  16- Mum artıklarını çıkarır

  Mumluğunuz var ve mum eriyince bunları temizlemek zor mu oluyor? Mumun damlayacağı bölgeye vazelin sürün. Ardından kolaylıkla temizleyin.

  Vazelinin yarattığı mucizelerden haberdar olmaları için yukarıdaki pratik bilgileri arkadaşlarınızla paylaşın.

  <a href="http://www.izmirmasajsalonlar.com/" title="izmir escort">izmir escort</a>

  Devamı.. »
 • Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir?

  Demokrasi kelimesi Fransızca démocratie kelimesinden türetilmiş ve aslen eski Yunancada dımos (halk zümresi) ve kratos (iktidar) kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuş dimokratia kelimesinden gelmektedir. Kullanılma alanı genellikle ülke yönetimleri olmasına rağmen bazı organizasyonlar ve örgütler içi yönetimlerde de demokratik yönetim ya da demokrasi uygulamasından bahsetmek mümkündür.
   
  Günümüzde dünya üzerinde en yaygın yönetim şekli olan demokrasi, kabul edilmiş en başarılı yönetim şeklidir.
   
  Günümüzde siyaset bilimciler hangi yönetim biçiminin daha sağlıklı ve başarılı olduğunu araştırmaktan ziyade hangi demokratik yönetim biçiminin diğer bir deyişle hangi demokrasinin daha başarılı ve sağlıklı yürüdüğünü araştırmaya başlamışlardır. Bu durum da değişik görüşteki insanların kendi görüşleri doğrultusunda farklı demokratik sistem çözümlemeleri yapmasına neden olmuştur. Örnekle açıklamak gerekirse komünist demokrasi anlayışı ile muhafazakar demokrasi anlayışı arasında farkların olduğu tartışmaya meydan vermeyen bir gerçektir. Bu nedenler, demokrasinin değişik tanımlara sahip olması sonucunu doğurmuştur. 
   
  Günümüzde Klasik Demokrasi, Koruyucu Demokrasi, Kalkınmacı Demokrasi, Liberal Demokrasi ve Sosyal Demokrasi olmak üzere Demokrasi kavramı çeşitli başlıklar altında incelenmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında demokratik yönetimlerin olmazsa olmaz şartları vardır ve bu şartlar hangi bakış açısı ile bakılırsa bakılsın değiştirilemez.
   
  Öncelikle bütün sistemlerde Demokrasinin yürütülebilmesi için kullanılan araçlar benzerdir ve şu şekilde sıralanabilir:
  1. Parlemento
  2. Siyasi Partiler
  3. Anayasa
  4. Sivil Toplum Örgütleri
  5. Kolluk Kuvvetleri
  İkinci Dünya Savaşı sonrası bütün dünya üzerinde sağlam bir şekilde yaygınlaşan ve yerleşen demokrasi aslen bakıldığında üçyüz yıllık geçmişe sahip bir harekettir.
   
  Günümüzde demokrasinin yerine baktığımızda 20. yüzyıl ile birlikte bir takım ideolojilerin yıkılması ve yok olması ile birlikte demokratik anlayışların da çok hızlı bir şekilde gelişmiş olduğunu görürüz. En sonunda başarısızlığa uğrayan sosyalist sistemler ve kapitalizmin bu denli güçlü derecede sorgulanmaya başlanması günümüzde güvenilir tek ilke olarak demokrasiyi bırakmıştır.
   
  Demokrasi ile ilgili süregelen tartışmalar üç ana soru başlığı altında izlenebilir. Bunları sıralamak gerekirse:
  1. Bahsi geçen halk kimdir ve bu halk üzerindeki siyasi güç ne kadar kuvvetli bir şekilde dağıtılmalıdır?
  2. Bahsi geçen halk gerçekten kendi kendisini yönetiyor mu, halk tarafından bu yetkiyi alan hükümet gerçekten halkı yönetme yetkisine sahip olmalıdır?
  3. Demokratik süreçler işlerken, hükümet içerisinde alınan kolektif kararlar ne derece doğrudur?
  Demokrasi ile ilgili yazılan yazılarına bakıldığında Neumann’ın Demokratik Dekalog isimli demokrasiden şu şekilde bahsettiği görülür: Demokrasi günümüzde artık sözlükte geçtiği gibi halkın kendi kendisini yönetmesi değildir ve demokrasinin oluşabilmesi için ön adet on koşul vardır.
   
  Neumann’ın saydığı demokrasinin ön koşuluna baktığımızda kısaca şöyle bir sıralama yapmak mümkündür:
   
  I.Egemenlik demokrasilerde halka ait olmalıdır ve halk ne şekilde yönetiliyor olursa olsun yöneten temsilcilere verilen yetkiler sınırlı ve belirli bir süre için olmalıdır. Gerektiğinde bu yetkiler temsilciler alınabilmelidir.
   
  II.Demokrasinin oluşabilmesi için halka seçim yapabileceği farklı alternatifler sunulmuş ve halkın bu farklı alternatifler arasında seçim yapabilmesi için gerekli oldu özgürlük sunulmuş olmalıdır.
   
  III.Demokrasilerde liderlik ve liderler önemli rol oynamaktadır.
   
  IV.Demokrasinin varolabilmesi ve korunabilmesi için kanunların üstünlüğü mutlak olarak sağlanmış olmalı yani bir hukuk devletinden bahsediliyor olmalıdır.
   
  V.Demokrasilerde varolan partilerin temel görevlerinden bir tanesi de halka vatandaş olma bilincini sağlayabilmesidir.
   
  VI.Demokrasi sadece seçme ve seçilme özelliği ile değil günlük yaşamda da kendini göstermelidir.
   
  VII.Demokrasiyi sadece siyasal güçler ile sosyal kurumlar arasında bir denge kurucu olarak görmek yanlıştır.
   
  VIII.Demokrasinin oluşup işleyebilmesi için bahsi geçen devletin ekonomik olarak gelişmiş bir toplum yapısı ve dengeli bir büyüme ivmesi olmalıdır.
   
  IX.Demokratik toplumlarda güvenlik sağlanırken kişisel özgürlükler zedelenmemelidir.
   
  X.Demokrasi genel anlamı ile incelendiğinde bireye ait bir rejim olduğu için, her şeyin öncesinde rasyonel kişiler gelmelidir.
   
  Yazımızın da başlığı olan demokrasinin ilkelerine yakından bakacak olursak karşımıza 6 adet başlık çıkacaktır.
   
  Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir?1- Milli İrade ve Egemenlik
   
  Hepimizin demokrasi hakkında bildiği gibi demokrasilerde egemenlik millete aittir. Millet bu egemenlik hakkını seçtiği temsilcileri (ülkemizde milletvekilleri) aracılığı ile kullanırlar. Bu durumda parlementoyu oluşturan vekillerin bu güçlerini milletten aldıkları unutulmamalıdır. Anayasada da belirtildiği gibi hiç kimse zoraki olarak bir vekil olarak iş başına getirilemez. Anayasamızda bu şart Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir şeklinde belirtilmiştir.
   
  Egemenliğin bu şekilde millete ait olması ve bir milletin geleceğini kendi özgür idaresi ile belirlemesi fikri ilk olarak 18. yüzyılda J.J. Rousseau tarafından ortaya atılmıştır.
   
  2- Hürriyet ve Fırsat Eşitliği
   
  Demokrasilerin en önemli ilkesi olan hürriyet ve fırsat eşitliği ile toplumu oluşturan diğer bireylere zarar vermeden bütün bireylerin özgürce yaşamasını sağlarken bütün vatandaşlara bir hürriyet sunmalıdır. Hürriyet ve fırsat eşitliğinin tam olarak sağlanamadığı toplumlarda demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Milleti oluşturan her bir birey düşünce özgürlüğe sahip olduğu gibi aynı zamanda düşündüğünü de söyleme hürriyetine sahip olmalıdır. Bir başkalık olmadan herkesin yasalar karşısında eşit olması sağlanmalıdır. İnanç, ırk, cinsiyet, dil, siyasi düşünce bakımından farklılıklara bakılmaksızın herkes için fırsat eşitliği sağlanmalıdır.  Burada sadece yasalar karşısındaki fırsat eşitliği değil sosyal hayatta da tam anlamında mevcut olan bir fırsat eşitliğinden bahsedilmektedir. 1789 Fransız İhtilali ile birlikte yayılan insan hakları bildirgesinin birinci maddesinde “İnsanlar eşit doğarlar, hür ve eşit olarak hayatlarını devam ettirirler. Statü farklılıkları ancak ortak fayda da söz konusu olabilir.” şeklinde insanlar arasındaki eşitliğin öneminden bahsedilmektedir. 1948 senesinde ise insanların sahip olduğu eşitlik hakları uluslararası boyutta ele alınmaya başlanmıştır.
   
  3- Temel Hak ve Özgürlükler
   
  Hak kelimesinin genel olarak tanımına baktığımızda hukukun insanlara sağlamış olduğu bütün üstünlükleri kapsadığını görürüz. Özgürlükler ise bir önceki başlık altında bahsetmeye çalıştığımız insanların kendi hür iradeleri ile kararlar verebilmeleri haklardır. İnsanların haklarına herhangi bir güç baskı ya da zorlama yolu ile etki ya da müdahale edemez. 
   
  İnsanların sahip oldukları temel haklar insanların sadece insan oldukları için sahip oldukları haklardır ve bu haklara sahip olmak için belirli sınavlardan geçmek ya da belirli yeteneklere sahip olmak gerekmez. Bu özgürlüklerin tam olarak sağlanmadığı yerlerden demokrasilerden bahsetmek söz konusu değildir. Temel hak ve özgürlükleri korumanın en iyi yolu, temel hak ve özgürlüklerin anayasalar tarafından teminat altına alınması ve bireylerin iktidarın kullanılmasına ortak etmektir.
   
  4- Seçim ve Temsil İlkesi
   
  Halkı yönetecek siyasi iktidarın kimler tarafından kullanılacağının belirlenmesi seçimler ile gerçekleştirilir. Bu seçimlere halkın dolaylı ya da doğrudan katılımı şarttır. Seçim şeklinde uygulanan bütün yönetim şekillerinin demokrasi olduğu söylenemez. Demokrasiler için genel, eşit ve gizli oy esası şarttır. Halk siyasal olarak yönetime siyasi partiler aracılığı ile katılırlar.
   
  5- Çoğunluğun Sınırlandırılarak Azınlığın Korunması
   
  Demokrasilerde toplumu oluşturan bütün siyasi renkler ortaya koyulmalıdır. Sadece çoğunluğun desteklediği siyasi tarafın desteklenmesi demokrasiyle bağdaşmaz. Karşıt fikirler de çoğunluğu oluşturan fikirler kadar sağlam korunmalı ve temsil edilebilmelidir. Toplum içinde varolan azınlığa diğer her bireyin olduğu gibi özgürlükleri ve hakları sunulabilmelidir.
   
  6- Genel ve Eşit Oy İlkesi
   
  Her vatandaşın özgürce oyunu kullanabilmesine genel oy hakkı denir. Demokrasinin bir ilkesi olarak her vatandaş aynı derecede oy kullanma hakkına sahiptir. Herkesin kullandığı oy eşit derecede etkili olmalıdır.
   

  Kaynaklar

  Açıkgöz, “Adalet ve Özgürlük Bağlamında Türkiye’de Demokrasi”, Köprü Dergisi, Yaz 2008
  Gencay Şaylan, Değişim Küreselleşme ve Devletin Yeni İşleri, İmge Kitabevi, Ankara, 2003
  Andrew Heywood, Siyaset, Adres Yayınları, 2013
  Devamı.. »
 • Açıköğretim Fakültesi Nedir, Nasıl Girilir?

   
  Açıköğretim,  alışılmış, örgün ve geleneksel eğitim tarzından çok farklı olarak, okul kampüsüne gitme zorunluluğu olmayan, derslerin tamamen bilgisayar vasıtasıyla sanal ortamda interaktif olarak işlendiği, katılımcıların dersleri istediği zaman ve istediği yerde tekrar izleyebildiği eğitimin adıdır.
   
  Açıköğretim, öğrenci merkezli bir sistemdir. Bütün öğrencilere fırsat eşitliği sunar. Fiziksel engelli olan ve okula gitmesini engelleyen bir sakatlığı olan kişilere de eğitim olanağı sağlar.
   
  Geleneksel ve örgün eğitimden yararlanamayan öğrenciler için ideal bir eğitim fırsatı sunarak, bölgesel ve coğrafi engelleri de tamamen ortadan kaldırır.
  Çalışmak zorunda olan ve eğitimine devam edemeyen kişilere kolaylık sağlayarak, eğitim hayatlarına devam etmelerine olanak sağlar. Bilgiye kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sağlar.
   
  Açıköğretim her insanın kendi öğrenme hızında eğitim görmesini sağlar. Yüz yüze eğitimde gerekli olan barınma, konaklama, ulaşım ve beslenme gibi ek harcamaları ortadan kaldırır. Maddi olarak külfetten kurtarır. Zaman ve mekandan bağımsız olduğu için öğrencilerin internet bağlantısı olan her yerden 7/24 erişim olanağı vardır.
   
  Açıköğretim Fakültesi
   
  Açıköğretim Fakültesi, 1982 yılında kurulmuş, uzaktan eğitim yöntemiyle öğrencilere hizmet veren, Anadolu Üniversitesi’nin bir fakültesidir.  AÖF, üniversite okumak isteyipte, maddi zorluklar yüzünden okuyamayan ya da ikamet ettiği şehir içinde üniversite kazanamayan escort bayan maltepe fakat farklı bir şehirde okuma imkanı olamayan,  örgün eğitim veren üniversitelerde okuma şansı yakalayamamış öğrencilere büyük kolaylık sağlayan bir sistemdir.
  Açıköğretim Fakültesi’nde devam zorunluluğu olmadığından, derslere girmeden sadece sınavlara girerek devam edebileceğiniz bir sistemdir.
   
  Açıköğretim Fakültesi,  tüm Türkiye’de hizmet veren bir sistem olmasının yanısıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diğer Türk Cumhuriyetleri ve Batı Avrupa’da ki Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir.
   
  Açıköğretim Fakültesi’nin İşleyişi Nasıldır?
   
  AÖF’de dersler kitle iletişim araçları yoluyla işlenir.  TRT Okul kanalında her gün 12 saat süreyle açıköğretim dersleriyle ilgili yayınlar yapılarak, öğrencilere çeşitli konularda bilgiler aktarılmaktadır. Anadolu Üniversitesi bünyesinde yer alan ‘aof e-oğrenme’ sitesinde ve yüzlerce forum sitelerinde dersler ve sınavlarla ilgili bilgi verilmektedir. Hemen hemen her ilde AÖF bürosu bulunmaktadır. AÖF bu bürolar aracılığı ile öğrencilere her konuda bilgi verip, eğitim için gerekli olan bütün ders kitaplarını da ücretsiz olarak temin etmektedir.
  Açıköğretim sisteminin öğrencilere sağladığı ve pek bilinmeyen bir faydası da, AÖF öğrencileri için her ilde Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenmiş faklı üniversitelerde derslerin veriliyor olmasıdır. Yani öğrenciler örgün sistemdeki gibi yüz yüze eğitim olanağından faydalanabilirler.
   
  AÖF öğrencileri her yıl vize, final ve bütünleme olmak üzere 3 sınava girmektedirler. Sınav sonucundaki başarı durumlarına göre bir üst sınıfa geçmeye hak kazanırlar. Fakat son yıllarda AÖF sınav sistemini değiştirerek kredili sisteme geçmiştir. Kredili sistem ise bahar ve güz dönemi olmak üzere 2 döneme ayrılır. Her dönemde bir vize ve bir de final sınavı yapılmaktadır. Kredili sistemde bütünleme sınavları kaldırılmıştır.
   
  Açıköğretim Fakültesi’nin Diğer Üniversitelerden Farkı Var mıdır?
   
  AÖF bünyesinde bulunan bütün bölümler, örgün eğitim veren diğer üniversitelerde ki bölümlerden hiçbir farkı yoktur. Bölümler birbirine denk olduğu gibi AÖF öğrencileri, diğer üniversite öğrencilerinin yararlandığı tüm sosyal haklardan yaralanabilmektedirler. Aradaki tek fark okula devam zorunluluğunun bulunmamasıdır. 
   
  Açıköğretim Fakültesine Nasıl Girilir?
   
  Açıköğretim fakültesine girebilmenin ilk koşulu, üniversite sınavına girmiş olmaktır. Sınava girip baraj puanını aşmanız durumunda AÖF kayıt yaptırma hakkı kazanmış olursunuz. AÖF’nde ki bazı bölümler kontenjansız bölümlerdir. Yani barajı geçen her öğrenci girebilir. Fakat bazı bölümlerde ise kontenjan sınırı vardır. Baraj puanının biraz daha üstünde bir puan alan öğrenciler girebilir. Ayrıca AÖF, herhangi bir örgün üniversitede okuyup mezun olmuş adaylar içinde ikinci bir üniversite imkanı sunmaktadır. Yani üniversite sınavına girmeden ikinci bir üniversite okuyabilirsiniz. Bunun için sınavsız ikinci üniversite kayıt zamanını takip edip beklemeniz gerekmektedir. Konuyla ilgili ayrıntıları ve tarihleri www.anadolu.edu.tr adresinden takip ederek öğrenebilirsiniz.
   
  Her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği Açık Öğretim Fakültesi’ni tercih edenlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Hem çalışıp hem okumak zorunda olan kişiler için zamandan tasarruf sağladığı gibi dersleri de evden takip edip öğrenim görme şansı vermektedir.
   
  Açıköğretim Fakültesi Programları ve Tercih Şartları
   
  AÖF’nde lisans ve ön lisans olmak üzere 2 program vardır. Ayrıca kontenjan türüne göre de, kontenjanı olanlar ve olmayanlar diye 2’ye ayrılıyor.
   
  Kontenjanı sınırlı olan bölümler,  diğer lisans ve ön lisans programları ile aynı koşulları taşıyor. Kontenjanı sınırsız olan bölümler için ise; teknik lise ve meslek lisesi mezunları kendi alanlarına denk gelen AÖF ön lisans programlarına üniversite sınavına girmeden direk geçiş yapabilirler.
   
  Teknik lise ve meslek lise mezunları kendi alanları dışında olan AÖF lisans ve ön lisans programlarına YGS’den alacakları herhangi bir puan türünden 140 ham puan alarak girebilirler.
   
  Teknik lise ve meslek lisesi dışındaki liselerden mezun olan öğrenciler, YGS’den alacakları herhangi bir puan türünden 140 ham puan ve üzeri bir puan alarak girebilirler.
   
  YGS ve LYS’de AÖF dışında herhangi bir programa yerleştirilen adaylar, kayıt yaptırdıkları bölüm dışındaki AÖF lisans ve ön lisans programlarına tekrar bir sınava girmeden kayıt yaptırma hakkına sahiptirler. Aynı alan olmaması şartıyla, aynı anda hem AÖF hem de örgün programlarındaki eğitimlerine devam edebilirler.
   
  Bu durum üniversiteden mezun olmuş kişiler içinde geçerlidir. Mezun oldukları bölüm dışındaki programlarda, sınavsız, ikinci üniversite okuma hakkına sahiptirler.
   
  YGS’den en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adaylar yani barajı aşamayanlar, aldıkları puanla LYS’ye giremedikleri gibi, AÖF’ne de başvuru yapamazlar. Sınavsız geçiş hakkı olan adaylar buna dahil değildir.
   
  AÖF Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü sadece Kız Meslek Liseleri’nin, Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinden mezun olan ve YGS’de herhangi bir puan türünden en az 140 puan alan adaylar tercih edebilirler. AÖF İngilizce Öğretmenliği için de DİL-1 puan türünden en az 180 puan almak gerekir.
   
  Açık Öğretim Fakültesi’nde Kontenjan Sınırlaması
   
  2014 yılı itibari ile bütün AÖF bölümlerine kontenjan sınırlaması getirilmiştir. Artık YGS’den 140 ve üzeri puan alan,  AÖF’ni tercih eden herkes istediği programa yerleştirilemeyecek. Tercih işlemleri yapılırken, 2015 yılı kontenjan sayısı ve 2014 yılında tercih yapanların sayısını göz önüne alınarak tercih işlemleri yapılmalıdır.
   
  Açık Öğretim Fakülteleri ve Bölümleri
   
  YGS sonuçları ile öğrenci kabul eden Açık Öğretim Fakülteleri:
  • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)
  • İstanbul Üniversitesi (İstanbul)
  • Atatürk Üniversitesi (Erzurum)
  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Lisans ve Ön Lisans Programları
  • Sosyoloji
  • Tarih
  • Felsefe
  • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
  • Sağlık Yönetimi
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  Ön Lisans Programları
  • Sosyal Hizmetler
  • Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Aşçılık
  • Adalet 
  • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
  • Bankacılık ve Sigortacılık
  • Çocuk Gelişimi
  • Çağrı Merkezi Hizmetleri
  • Ev İdaresi
  • Dış Ticaret
  • Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım
  • Emlak ve Emlak Yönetimi
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
  • Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • İlahiyat
  • İşletme Yönetimi
  • Kültürel Miraz ve Turizm
  • Lojistik
  • Laborant ve Veteriner Sağlık
  • Medya ve İletişim
  • Marka İletişimi
  • Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
  • Özel Güvenlik ve Koruma
  • Radyo ve Tv Programcılığı
  • Spor Yönetimi
  • Sosyal Hizmet
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  • Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik
  • Tarım
  • Yerel Yönetimler
  • Yaşlı Bakımı
  • Turizm ve Otel İşlemeciliği
  • Turizm ve Seyahat Hizmetleri
  İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Lisans ve Ön Lisans Programları
  • İşletme
  • İktisat
  • Sosyoloji
  • Felsefe
  • Coğrafya 
  • Tarih 
  Ön Lisans Programları
  • Medya ve İletişim
  • Çocuk Gelişimi
  • Acil Durum ve Afet Yönetimi
  • Coğrafi Bilgi Sistemleri
  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Lisans ve Ön Lisans Programları
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
  • Sosyal Hizmet
  • Sosyoloji
  • İşletme 
  Ön Lisans Programları
  • Çocuk Gelişimi
  • İlahiyat
  • Adalet 
  • Bilgi Yönetimi
  • Lojistik
  • Reklamcılık
  • Dış Ticaret
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği
  • Emlak ve Emlak Yönetimi
  • Özel Güvenlik ve Koruma
  • Çağrı Merkezi Hizmetleri
  • Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
  • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
  • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
  Açıköğretim Fakültesine Nasıl Kayıt Yaptırılır?
   
  Açıköğretim Fakültelerine kayıtlar 2 aşamalı olarak yapılıyor. İlk olarak internet üzerinden kayıt işlemleri yapıldıktan sonra yazıcıdan internet kaydınızın çıktısını almanız gerekir. istanbul escort İnternet kaydı yapılmayan adaylar kesin kayıt işlemlerini yaptıramazlar. Hatta kayıt haklarını kaybederler. Bu nedenle dikkatli olmalısınız ve kayıt tarihlerini kaçırmamalısınız. İnternet başvuru adresi ise; kayit.anadolu.edu.tr’dir. AÖF’ne kayıt için ikinci ve son aşama ise AÖF bürolarından yapılacak kayıttır. İnternet başvuru kısmını tamamladıktan sonra tercih ettiğiniz programın kayıt tarihlerinde, kayıt için gerekli belgelerle birlikte en yakın AÖF bürolarından kaydınızı yaptırabilirsiniz.
   
  Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler
  • İnternet Başvuru Belgesi
  • Fotoğraflı İmzalı Form 
  • Öğrenci Bilgi Formu
  • Öğrenci Belgesi
  • 4 Adet Fotoğraf
  • Askerlik Durum Belgesi
  Devamı.. »
RSS
Loading...
loading...
loading...

istanbul escorts

porno izle sex hikaye

istanbul escort

porno izle

istanbul escort

beylikdüzü escort halkalı escort maltepe escort şişli escort mecidiyeköy escort ataköy escort