Son Dakika Haberleri, Spor Haberleri, Siyaset Haberleri, Magazin, Astroloji, Cinsellik, Moda ve Aşk'a Dair Herşey - HaberAl.Tv
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Güzellik


 • Fondöten Nedir, Yüze Kusursuz Pürüzsüz Fondöten Nasıl Sürülür?

   

  Fondöten en sık kullanılan kozmetik ürünlerdendir. Ciltteki kusurları kapatmak, sivilceleri, siyah noktaları, çilleri, lekeleri gizlemek, ciltteki renk tonunu eşitlemek için kullanılan makyaj malzemesine fondöten denir.

  Fondötenlerin renk ve cilt tipine uygun olan (kuru, yağlı, karma) birçok türü mevcuttur. Piyasada likit, toz, köpük, stick, pudra, su bazlı, krem ve nemlendirici fondöten olmak üzere pek çok fondöten çeşidi satıştadır.

  Kapatıcılığı daha fazla ve gün boyu kalıcı olacak ürün olarak genellikle likit değil katı formlu fondötenler tercih edilir. Peki fondöten nasıl sürülür, kullanılır? Makalemizde bu konuda bilgiler vereceğiz.

  1.Adım

  Fondöten kullanmadan önce; cilt çok iyi temizlenmeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici cildinize uygulanmalıdır.

  Bunun için yapmanız gereken cildinizi suyla yıkamak, havluyla kurulamak ve yüzünüze nemlendirici sürmektir. Fondöten öncesi nemlendirici kullanmak, fondötenin cilde eşit ve pürüzsüz bir şekilde yayılmasını sağladığı gibi, daha sonra makyajın temizlenmesini de kolaylaştırır.

  Fakat çok fazla nemlendirici kullanmanız da cildin parlamasına yapış yapış görünmesine yol açacaktır. Nemlendiricide aşırıya kaçmamalısınız. Nemlendirme işlemini doğru bir şekilde yaptığınızda fondötenin yüzünüzde daha uzun süre kaldığını göreceksiniz.

  2.Adım

  Fondöten nasıl seçilir? Kullanacağınız fondötenin cildinizin rengi ile mutlaka uyumlu olması gerekir.

  Fondöten satın almadan önce bir miktar fondöteni çenenize denemek için sürün ve cildinizin rengiyle uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

  Fondöten alırken gün ışığında almaya özen gösterin, çünkü mağaza ışıkları altında alacağınız fondöten ten renginizle uyumunu tam olarak algılayamayabilirsiniz.

  Fondöten satın alırken cilt tipinizi ve istediğiniz kapatıcılığı bilerek buna yönelik fondöten seçimi yapmak en önemli adımlardan birisidir.

  Şayet kuru cilde sahipseniz nemlendirici özelliği bulunan fondöten tercih etmelisiniz.

  Yağlı bir cildiniz varsa, yağsız fondöten tercih etmeniz önemlidir.  Fondöten seçiminizde kozmetik reyonundaki görevli size yardımcı olacaktır.  Cilt tipinizi görevliye bildirmelisiniz.

  3.Adım

  Fondöteni cilde uygulamanın 3 yöntemi vardır; fırça ile uygulama, sünger ile uygulama ve parmaklarınızı kullanarak fondöteni cilde sürmektir.

  En çok kullanılan yöntem fondötenin fırça ile cilde uygulanması olsa da birçok bayan parmakları ile fondöteni cilde uygulamayı tercih ediyor.

  Süngerin fondöten kullanımında pek tercih edilmemesinin nedeni, çabuk kirlenmesi ve çok sık şekilde yıkama gerektirmesidir. Şayet fondöten uygulamanızda fondöten süngeri kullanmayı tercih ediyorsanız, fondöten süngerinin mutlaka temiz olduğuna ve iyice temizlediğinize emin olmalısınız. Yoksa çeşitli cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

  4.Adım

  Fondöten kullanmanın püf noktası; İlk olarak şunu bilmelisiniz ki ne kadar çok fondöten sürersem cildimdeki problemler o kadar çok kapanır diye düşünürseniz hata yapmış olursunuz.

  Bunun için fondöten sürerken fondöteni çok fazla kullanmamak, çok yoğun sürmemek önemlidir. Çünkü sonra maske gibi durup çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Fondöten cilde yedire yedire, kapata kapata sürmek de elde ettiğimiz sonucun daha güzel olmasını sağlayan püf noktalarındandır.

  Özellikle ince çizgilerin olduğu yerlere, göz ve ağız kısımlarına oldukça az miktarda uygulanmalıdır. Fontöden ne kadar ince sürülür ise makyaj o kadar doğal gözükecektir.

  5.Adım

  Kusursuz fondöten nasıl sürülür?

  Fondöteni sürerken elinize bir miktar fondöten alıp alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktarla başlayın, gerekirse ilave edersiniz, böylece aşırı fondöten kullanımının önüne geçebilirsiniz. 

  Ardından elinizle yahut fondöten fırçasıyla veya fondöten süngeriyle fondöteni yüzünüze eşit bir şekilde dağıtın.

  Fondöten süngeri kullanmak için sünger ıslatılarak, fazla suyu sıkılır. Nemlendirilen süngere dökülen fondöten yardımı ile uygulamaya geçilir.

  Fondöteni yüzünüzün her yerine eşit miktarda uyguladıktan sonra bir miktar fondöteni de boyun ve dekolte bölgenize hatta kulaklarınıza da sürmeniz, yüzünüzle bu uzuvlarınız arasındaki ton farklılıklarını ortadan kaldıracak ve sürdüğünüz fondötenin maske gibi görünmesini engelleyecektir.

  6.Adım

  Fondöten sürme işlemi bittikten sonra; hafif pudra yardımı ile fondöteni sabitlemeniz gerekir. Sabitleme işlemini yapma sebebiniz; fondötenin kalıcılığını artırmaktır.

   

  Devamı.. »
 • Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Her kadının isteği pürüzsüz, yumuşacık, bebek gibi bir cilde sahip olmaktır. Gelişen teknoloji sayesinde artık bu hayali gerçekleştirmek mümkün. Ancak yine de epilasyon hakkında bilmeniz gerekenler var. Epilasyonlar bizlere ağda, tıraş, cımbız gibi yöntemlere göre daha kalıcı ve etkili bir çözüm sunuyor. Teknolojiyle beraber de bu seçeneklere bir yenisi daha eklendi; lazer epilasyon.

  Lazer epilasyon nedir?

  İstenilen bölgeye ve kıl tipine uygun enerji verilerek kılların kökten yok etme yöntemidir. Bu enerji cilde zarar vermeden kıl köklerine ısı uygulayarak kıl köklerinin zayıflamasını ve kılların yok olmasını sağlar.

  Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Lazer epilasyon güvenli bir yöntem midir?

  Lazer epilasyonu tüm dünyada güvenle uygulanan bir yöntemdir. Doktor kontrolünde istenildiği şekilde ve düzenli uygulandığı sürece tedavi olumlu sonuç vermektedir. Bilinmeyen yerlerde tedavi uygulamak sakıncalı olabilir.

   

  Lazer epilasyonda acı hissedilir mi?

  Lazer epilasyon tedavisinde hissedilen acı, kişinin ağrı eşiğine göre değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler ağrı eşiği yüksek olduğundan hiçbir ağrı sızı hissetmeyebilirler. Ağrı eşiği düşük olanlarda ise acı çok az ve orta derecede denecek kadar hissedilebilir. Lazer tüy köklerini her hedef aldığında çimdiğe benzeyen bir hisse neden olur ve dayanılamayacak boyutlarda bir acı değildir. Koltukaltı, bikini gibi hassas bölgelerde bu his daha fazla hissetmenize neden olabilir. Bu durumlarda ağrı tedavisi için önce lazer epilasyon uygulanacak bölgeye uyuşturan jel ya da kremler sürülebilir. Bu krem jellerin etkisi 15 dakika kadar sürebilir.

   

  Lazer epilasyon seanslarının süresi nedir?

  Lazer epilasyonu vücutta istenilen her bölgeye uygulanabilir. Seans süreleri bölgedeki kıl yoğunluğuna ve kıl tipine göre değişiklik gösterebilir. Bu süreler 5 dakika ile 1,5 saat arasındadır. Mesela dudak üstü 5-10 dakika ise bacaklar yaklaşık 1,5 saat sürebilir.

   

  Lazer epilasyon kaç seans gerektirir?

  Lazer epilasyonda seans süreleri de bölgeye göre değişiklik gösterir. Vücut için 4-6 seans gerekirken, yüz bölgesinde seans süresi 5-8’e kadar çıkabilir. Bu süre sonucunda kıllarda %70-90 arasında bir azalma görülür.

   

  Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

  Lazer epilasyonu tüm dünyada güvenle uygulanan bir sistemdir. Bu nedenle vücudunuza herhangi bir zarar vermez. Ancak bilinmeyen yerlerde, uygun makinelerle yapılmadığı taktirde tedavi olumsuz yanıt verebilir. Uzman kişiler eşliğinde ve doğru cihazlarla yapılan epilasyonlarda yan etki görülmemektedir.

   

  Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

  Tamamen tüyleri beyaz olan kişiler, hamileler, sedef hastalığı gibi der hastalığı olan kişiler, sivilce ilaçları kullanan kişiler,  kalp pili olanlar, ayva tüyü olanlar, epilepsi hastası olanlarda lazer epilasyonu sistemi uygulanmaz.

  Bronzlaşmış kişilerde ise ten renginin açılması beklenir ve o şekilde tedaviye başlanır.

  Devamı.. »
 • Anti-Aging Tüyoları

  30’lu Yaşlara Anti-Aging

  30’lu yaşlar yavaş yavaş cildimizin şekil kaybı yaşamasına, nemsiz kalmasına ve nemsizlikten dolayı ince çizgilerin daha çok belli olmasına neden olur. Cildimiz eskisi gibi pürüzsüz değildir. Yüzümüz esnekliğini yitirmeye başlar ve bu yüzden sarkmalar meydana gelir. Bu konuda bugüne kadar çok detaylı araştırmalar sonucu keşfedilen gençleştirici formüller var. Uzmanlar da bu formülleri, bu yaşlardaki kabusu ortadan kaldırmak için anti-aging tüyoları ile bizlere sunuyor.

  Peki yaşlılık belirtilerini en aza indirmek için uygulanabilecek bu anti-aging tüyoları nelerdir?

  Cilt Serumları

  Serumlar bu yaşlarda cildimizin kaybettiği nemi fazlasıyla geri kazanmamızı sağlar. Normal nemlendiricilerin yanı sıra cildin en alt tabakasına inerek cildi besler ve cildin iyileşme sürecini hızlandırır. Cildinizin yenilenmesi için sabah akşam cilt serumu bakımı uygulayabilirsiniz.

  Göz Çevresi Kremleri

  İlk kırışıklık belirtilerini gördüğümüzdür yer göz çevremizdir. Bütün gün masa başında çalışmak, telefon ya da bilgisayar ışığına maruz kalmak, sigara içmek ve fazla güneşlenmek gibi faktörler gözlerimizi olumsuz yönde etkiler. Kırışıklıkların olmasının nedeni göz çevremizin nemsiz kalmasından kaynaklanır. Uygun göz kremleriyle göz çevreniz için gerekli nemi sağlayabilir, ince çizgilerin görünümünü ve göz altı morluklarını bu şekilde tedavi edebilirsiniz.

  Anti-Aging Tüyoları

  Haftada 1 Peeling

  Haftada bir peeling uygulayarak derinizin altına birikmiş kirleri temizleyebilir ve ölü derinizi söküp atabilirsiniz. Cildinizi tahriş etmeden yenileyen peelingler cildinizi yumuşatır ve aynı zamanda aydınlık bir cilde kavuşmanızı sağlarlar. Cildinizi ölü hücrelerden temizleyerek yenilerinin oluşmasına katkı sağlar.

  Güneş Koruyucular

  Cildinizin yıpranması ve çabuk kırışmasında güneş ışınlarının çok büyük etkisi vardır. Bu yüzden saatlerce güneşin altında kalarak güneşlenmek doğru değildir. Her mevsim dışarı çıkarken yüzünüze güneş koruyucu sürmelisiniz. Bir nemlendirici gibi güneş koruyucu kremleri yüzünüze ve boynunuza yedirerek sürebilir ve gün boyu güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.

  Aydınlatıcı Nem Maskeleri

  Yaşlanmanın belirtilerinden biri de solgun ve cansız görünen cilttir. Cildinizi solgun ve cansız görünümünden kurtarmak için aydınlatan nem maskelerini uygulayabilirsiniz. Daha genç bir cilt görünümü için haftada 1 kez bu maskeleri uygulayabilirsiniz. Böylece cildinizin renklenmesini ve aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz.

  Devamı.. »
 • Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

  Bu akşam sizin için önemli bir iş yemeğine ya da romantik bir akşam yemeğine davetlisiniz. Kısacası; bu gece dışarıda özel bir yere gideceksiniz ve bu gece güzelliğinizin büyüleyici ve baş döndürücü olmasını istiyorsunuz. Öncelikle gündüz yapılan makyaj ile gece için yapılan arasındaki farkları ve makyaj tüyolarını öğrenmeniz gerekiyor.  O halde bizi dinleyin ve gece makyajı için aşağıdaki önerilerimize bir göz atın.

  Gece makyajı nasıl yapılır?

  Öncelikle makyaj için yeterince ışıklı bir yeriniz olmalıdır, loş ışıkta makyajı yanlış yapma riski artar.

  Fondöten temiz ve nemlendirilmiş cilde, nemli bir süngerle sürülmeli. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk farklılığı olmamalı. Fondöten bu bölgeye küçük dokunuşlarla iyice yayılmalı.

  Fondöten üzerine sürülecek pudra şeffaf olmalı. Tek başına kullanılacaksa, ten rengine uygun olması ve büyük pudra fırçasıyla ince bir tabaka halinde sürülmeli.

  Önce gözler

  Gözlerinizi büyük göstermek için üst kirpik diplerine siyah veya kahverengi göz kalemiyle ince hat çekmeli ve bu hattı göz ucundan biraz taşırmalısınız. Alt kirpiklerin diplerine de ince hat çekmeli; ancak bir pamuklu çubukla hattın keskinliğini dağıtmalısınız. Gözleriniz birbirine yakın ise, gözün şakak tarafındaki ucunu daha koyu renk bir farla belirginleştirmelisiniz. Gözleriniz birbirinden çok ayrık ise, göz pınarının üstünü kaşa kadar koyuca ton bir farla gölgelemelisiniz.

  Gece Makyajı Nasıl Yapılır
  Allığınızın rengini seçmek

  Gece makyajında kullanılan allık biraz daha koyu olabilir; ancak çok iyi dağıtılmalı. Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allığı, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara da sürmelisiniz. Köşeli bir yüzde ise elmacık kemiklerinin üzerine ve çenenin alt-yan sınırına allık sürülürse daha yumuşak bir ifade sağlanabilir.

  Sıra dudaklarınızda

  Dudaklar ince ise, dudaklarınıza da fondöten uygulayarak, dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizilir ve parmak uçlarıyla iyice dağıtılarak hattın keskinliği azaltılır. Daha sonra dudak kalemiyle çerçeve çizilir ve bu çerçevenin içi uygun renk rujla boyanır. İnce dudaklar açık renk rujlarla daha dolgun, kalın dudaklar ise koyu renk rujlarla daha ince gösterilebilir.

  Devamı.. »
 • Ruj Seçmenin Püf Noktaları Nelerdir? Ruj Nasıl Sürülür?

  Makyajın en önemli unsurlarından biridir ruj, lakin ruju doğru sürmek gerekmektedir ki makyajınız güzel ve güzelliğiniz kusursuz olsun. Peki ruj nasıl sürülür ve nasıl seçilmelidir?

  Ruj nasıl sürülür?

  Yumuşak, dolgun, mat ya da parlak… İfadesi güçlü dudaklar güzelliğin birinci kuralıdır. Bu kadar güçlü bir etkiyi başka hiçbir kozmetik ürün yaratamaz. Yani rujun en çok sevilen makyaj malzemesi olmasında şaşılacak bir şey yok. Rujunuzu sürmek için mutlaka zaman ayırın. Ne kadar özenli yaparsanız, renkler o kadar kalıcı olacak, böylece makyajınızı sürekli tazelemenize gerek kalmayacak. Doğru yerlerde kullanılan ufak tefek hileler sayesinde dudaklarınızın muhteşem bir görünüme kavuşacağından emin olabilirsiniz.

  ruj nasıl sürülür

  Makyaj Kuralları

  – Doğru bazı yaratın: Ruj nasıl sürülür diye düşünüyor ve ipuçları arıyorsanız, ilk kural fondöteninizi her zaman dudaklarınıza da uygulayın. Nötr renkli bazın üzerinde rujunuzun rengi daha çok öne çıkacaktır. Özelikle açık renk rujlarda bu daha çok önem kazanır. Diğer bir getirisi de, fondötenin kurumuş dudak kırışıklıklarını dengelemesidir.

  – Konturları çizin: Rujunuzla aynı renk veya bir ton açık kontur kalemiyle dudaklarınızın dış kenarlarını çizin. Böylece dudaklarınızı şekillendirmiş ve rujunuz için bariyer oluşturmuş olacaksınız.

  – Ruju özenle sürün: Ruju küçük ve sert bir dudak fırçasıyla sürün. Bu şekilde hem daha dikkatli sürmüş olur, hem de rengi daha kolay işleyebilirsiniz. Ayrıca rujunuz daha kalıcı olacaktır. Ruju sürerken, kalemle çizdiğiniz dış konturun üzerinden taşırmamaya özen gösterin.

  Fazlalık Kalmasın

  – Hafifçe sabitleyin: Fazla gelen boyayı alarak kalıcılık sağlayın. İnce bir kağıt mendili dudaklarınıza bastırın, kısa bir süre bekletin ve çekin. Dudağınızdaki rengin biraz daha mat olmasını istiyorsanız, önce çok az pudraya batırılmış pudra fırçasını mendilin üzerinden gezdirin.

  – Mat etki: Son derece moda olan mat bir hava vermek için diğer yol, kalemle dudağınızın tamamını boyamaktır. En çok da düz dudakların üzerinde yumuşak ama bir o kadar da kalıcı bir renk verir.

  – Parlatıcı: Mat görünümlü dudakların aksine, dudaklarınızın tatlı bir ışıltıya sahip olmasını istiyorsanız, kenarlarını çizip içini boyadığınız dudaklarınızın üzerine bir parça parlatıcı sürün.

  Rengi Güçlendirin

  – Tekrar üstünden geçin: Kağıt mendili dudaklarınıza bastırdıktan sonra üzerinden tekrar rujla geçebilirsiniz. Bu işlem rengi daha güçlü yapacaktır.

  – Pastel renklerle yumuşak konturlar: Pastel renkli ruj kullanırken, dudak kaleminin çok koyu olmamasına dikkat edin, aksi halde kontur çizgisi ön plana çıkacaktır.

  – Dudaklar çok inceyse: Ruju taşırmış etkisi yaratmadan daha dolgun görünen dudaklar için bazı hileler var. Dudak kalemi ile yumuşak bir hat çizin ve dudaklarınızın köşe kıvrımlarını da boyayın. Sonra ruj fırçası ya da parmağınızla dudağınızın ortasına doğru rengi dağıtın veya daha açık renkte bir rujla üzerinden geçin.

  – Asimetrikse: Üst dudağınız ince ve alt dudağınız dolgunsa, sadece üst dudağınızın kenarlarını çizin. Alt dudağınızı çizmeyin. Konturu dışarı taşırmayın, bu çoğu zaman yapay bir görünüm verir. Sonra da her zamanki gibi rujunuzu sürün.

  Ruj Olmadan Olmaz

  – Solo etki: Makyajla aranız yoksa bile, hiç olmazsa ruju eksik etmemeye çalışın. Özelikle dudaklarınız mükemmel değilse, bu durumu tatlı ışıltılı tonlarla kapatın.

  – Ruj kalıntıları: Makyajınız bittiğinde rujunuzun dudaklarınızın dışında kalıntı bırakmasını istemiyorsanız, kağıt mendili parmağınıza dolayın ve ağzınıza sokup dudaklarınız kapatın. Bu işlem fazla ruju alacaktır.

  – Bariyer hilesi: Rujunuzun dağılmasını istemiyorsanız, kalemle konturun üzerinden geçin ve içlere doğru dağıtın. Sonra ten rengi bir kalemle çizgiyi yenileyin. En son olarak da, rujunuzu sürün.

  Devamı.. »
RSS
Loading...
ankara escort bayan escort bayan eryaman escort ankara escort ankara escort bursa escort