Son Dakika Haberleri, Spor Haberleri, Siyaset Haberleri, Magazin, Astroloji, Cinsellik, Moda ve Aşk'a Dair Herşey - HaberAl.Tv
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Sağlık


 • Bebeklerde ve Çocuklarda Çölyak

   

   

  Bebeklerde ve Çocuklarda Çölyak

  Gluten proteininin tetiklediği bağışıklık sitemindeki bozukluk ile alakalı bir hastalık olan çölyak hastalığı, sadece yetişkinlerde değil, bebek ve çocuklarda da görülebilir. Esasen genetik bir hastalık olması sebebiyle bebeklik döneminde başlar fakat sıklıkla fark edilmesi erişkin dönemine kadar gecikebilir. Bu noktada önemli olan, ailenin bebeği veya çocuğu iyi gözlemlemesi, çölyak belirtilerinden haberdar olması ve böylece hastalığın olabildiğince erken teşhis edilmesidir.

  Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

  Çölyak hastalığı, anne sütü ile beslenen bebeklerin gluten içeren ek gıda ile tanışmalarından sonra teşhis edilebilir. Çölyak hastalığına bağlı olarak buğday arpa ve çavdar gibi gluten içerikli tahılların tüketilmesi ile beraber iştahsızlık, ishal, kusma, karın şişliği ve huysuzluk gibi sıkıntılar çölyak hastalığına işaret eden bulgulardandır. Ayrıca dışkının yağlı olması, çölyak hastalığında rastlanan önemli belirtiler arasındadır.

  Bu durumda anne sütüne ek olarak gluten içermeyen biberon mamalarını, pirinç unu ile yapılan muhallebileri, glutensiz sebze ve meyve pürelerini tercih edebilirsiniz.

  Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

  Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Deniz Duman, çölyak hastalığının çoğu zaman genetik sebeplere bağlı olarak geliştiğini belirtiyor. Ancak çölyak hastalarında söz edilen bu genetik yatkınlık mutlaka anne, baba veya yakın akrabalar arasında çölyak hastası bulunması gerekliliği anlamına gelmez. Bu yüzden çocuğunuzdaki değişimleri dikkatle gözlemlemelisiniz.

  Çocuğun yaşıtlarına göre daha zayıf ve kısa olması, gelişiminde bir yavaşlama görülmesi, dişlerde problemler, ergenlik gecikmesi çölyak hastalığında rastlanan şikayetlerdendir. Ayrıca uzun süren kabızlık, ishal ve bunlara eşlik eden karın ağrısı ya da kusma da çocuğunuzun çölyak hastası olabileceğine işaret eder. Bu gibi durumlara rastlanması halinde vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız önerilir.

  Çocuğuma Çölyak Hastalığı Tanısı Konuldu. Ne Yapmalıyım?

  Çocuğunuza çölyak hastalığı tanısı konulduğunda uygulanabilecek tek tedavi yöntemi glutensiz diyetdir. Buna göre buğday, çavdar, arpa ve bu tahıl grupları ile yapılan glutenli gıdaları çocuğun beslenmesinden çıkarmalısınız. Glutenin bulaşma riskine karşın tahta kaşıklar ve teflon tencereler kullanmamanız, hatta mümkünse çocuğun pişirme ve servis malzemelerini ayrı tutmanız en doğrusudur.

  Çocukların cildine doğrudan temas eden çeşitli kremlerin ve kozmetiklerin de içeriklerini okuyup, “glutensiz” ibaresi yazan ürünleri tercih edebilirsiniz.

  Çocuğum Çölyak Hastası, Diğer Çocuklar Gibi Olabilir mi?

  Çocukların özellikle arkadaşları ile bir araya geldikleri sosyal ortamlarda kendilerini diğer çocuklardan farklı hissetmemeleri için, gluten içermeyen lezzetli tarifler deneyebilirsiniz. Çölyak hastalığı olan çocukların diğer çocuklardan farklı olarak dikkat etmesi gereken şey, yeme-içme düzenidir. Glutensiz bir diyetin benimsenmesi dışında çocuğun sosyal hayatını etkileyecek bir durum yoktur.

  Çocuğun beslenme düzeninde arkadaşlarından ayrı kalmamaları içinse, çocukların sevdiği yiyecekleri glutensiz malzemeler kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca glutensiz kek ve bisküvi çeşitleriyle de çocuklarınızın beslenmesinde lezzetli seçeneklere yer verebilir, çocuğun beslenmesini zenginleştirerek kendini farklı hissetmemesini sağlayabilirsiniz.

  Devamı.. »
 • Çölyak Hastalığı, Çölyak Hastalığı Nedir, Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir

   

   

  Çölyak Hastalığı Nedir?

  Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Çölyak hastalığı, vücudun bağışıklık sisteminin gluten adlı proteine tepki verdiği, enflamasyona ve ince bağırsakta hasara neden olan bir bozukluktur. Glutenin alkolde çözülebilenprolamin kısmı hastalığa neden olmaktadır.

  Çölyak hastalığının dünyada 1000’de 5-10 kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Çölyak hastalığı, sindirim sorunları ve beslenme yetersizlikleri gibi bir dizi olumsuz belirtiye neden olabilen ciddi bir durumdur.

  Çölyak Belirtileri Nelerdir?

  Çölyak hastalığının en önemli 9 belirtisi şunlardır;

  1.İshal

  Gevşek, sulu dışkı, birçok kişinin çölyak hastalığı tanısı konmadan önce yaşadığı ilk belirtilerden biridir. Ancak enfeksiyon, gıda intoleransı veya diğer bağırsak sorunlarının da ishal nedeni olduğu unutulmamalıdır. Tüm ishal vakaları çölyaktır demek doğru değildir.

   2.Şişkinlik

  Şişkinlik, çölyak hastalığı olan kişilerin yaşadığı bir diğer yaygın semptomdur. Çölyak hastalığı sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olabilir, bu da şişkinliğin yanı sıra diğer birçok olumsuz sindirim sorununa neden olabilir. Glütenin, çölyak hastalığı olmayan insanlarda da şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olduğu tespit edilmiştir.

  Çölyak hastalığının yanı sıra şişkinliğe, kabızlık, bağırsak tıkanıklığı, kronik gaz ve sindirim bozukluklarının sebep olduğu da bilinmektedir.

  3. Gaz

  Aşırı gaz, çölyak hastalığı olanların yaşadığı yaygın bir sindirim sorunudur. Yapılan çalışmalarda çölyak hastalığı olanlarda glüten kullanımının aşırı gaza sebep olduğu görülmüştür.

  Bununla birlikte, sindirim sisteminde gaza neden olan birçok sebep olduğu unutulmamalıdır.  Kabızlık, hazımsızlık, hava yutma, laktoz intoleransı ve irritabl bağırsak sendromu sindirim sisteminde gaz görülmesinin diğer nedenleridir.

  4. Yorgunluk

  Çölyak hastalığı olanlarda azalan enerji nedeniyle yorgunluk yaygın olarak görülür. Bir çalışmada, çölyak hastalığı olanların yorgunluğa sebep olabilecek uyku bozukluklarının daha fazla olduğu saptanmıştır.

  Ek olarak, tedavi edilmeyen çölyak hastalığı ince bağırsakta hasara neden olabilir ve bu da yorgunluğa neden olabilen vitamin ve mineral eksikliklerine neden olur. Diğer potansiyel yorgunluk nedenleri arasında enfeksiyon, tiroid problemleri, depresyon ve anemi sayılabilir.

  5. Kilo Verme

  Kilo kaybı ve kilo almada zorlanma genellikle çölyak hastalığının erken belirtileri arasında gösterilir. Bunun nedeni, vücudunuzun besin maddelerini emebilme yeteneğinin bozulmasından kaynaklanır, bu da yetersiz beslenme ve kilo kaybına yol açabilir. Açıklanamayan ise diyabet, kanser, depresyon veya tiroid problemleri gibi durumlardan kaynaklanabilir.

  6. Demir Eksikliği Anemisi

  Çölyak hastalığı, besin emilimini bozabilir ve bu durum vücuttaki alyuvar eksikliğinden kaynaklanan bir durum olan demir eksikliği anemisine yol açabilir. Demir eksikliği anemisi belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi sayılabilir.

  Bununla birlikte, zayıf bir diyet, aspirin gibi ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı, ağır adet kanaması ve peptik ülserler yoluyla kan kaybı gibi sorunlar da demir eksikliği anemisinin bilinen diğer nedenlerinden bazılarıdır.

  7. Kabızlık

  Çölyak hastalığı, bazı kişilerde ishale neden olurken,  bazı insanlarda ise kabızlığa neden olabilmektedir. Çölyak hastalığı ince bağırsaktaki küçük, parmak benzeri çıkıntılar olan bağırsak villilerine zarar verir ve besinleri emer.

  Gıdalar sindirim sistemi boyunca ilerledikçe, bağırsak villusu besin maddelerini tamamen ememez ve çoğu zaman dışkıdan fazla nem emebilir. Bu, kabızlığa neden olan, zorlaşan sert dışkıya yol açar. Sıkı bir diyet uygulayan hastalarda bile kabızlık giderilmesi zor bir durum olabilmektedir. Bunun nedeni, glütensiz bir diyetin, tahıl gibi çok lifli yiyeceklerin alınmamasıdır.

  Fiziksel inaktivite, dehidratasyon ve kötü beslenme de kabızlığa neden olabilir.

  8. Depresyon

  Çölyak hastalığının birçok fiziksel semptomunun yanı sıra depresyon gibi psikolojik belirtiler de görülebilmektedir.

  Yapılan bir çalışmada, çölyak hastalığı olanların, sağlıklı bir kontrol grubuna göre depresif belirtileri daha fazla olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, hormon düzeylerindeki dalgalanmalar, stres, keder ve hatta genetik faktörler de dahil olmak üzere birçok başka potansiyel depresyon nedeni vardır.

  9. Kaşıntılı Döküntü

  Çölyak hastalığı, dirseklerde, dizlerde ve kalçalarda meydana gelebilen kaşıntılı deri döküntüleri olan dermatitis herpetiformis’e neden olabilmektedir.

  Çölyak hastalığı olanların yaklaşıkc% 17’sinde bu kızarıklık görülür ve tanı konmada yardımcı olan önemli semptomlardan biridir. Tanıdan sonra tedaviye uyumsuzluğun bir işareti olarak da gelişebilir.

  İlginçtir ki, bazı insanlar bu deri döküntülerini, tipik olarak çölyak hastalığında görülen diğer sindirim semptomları olmadan geliştirebilirler. Aslında, dermatitis herpetiformis geliştiren çölyak hastalarının % 10’undan daha azında, çölyak hastalığının sindirim semptomları görülmemektedir.

  Çölyak hastalığının yanı sıra kaşıntılı deri döküntülerinin diğer potansiyel nedenleri arasında egzema, sedef hastalığı, dermatit ve kurdeşen bulunur.

  Çölyak Diyeti Nedir?

  Çölyak diyet

  Çölyak hastalığı, tedavisi olmayan yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır. Ancak, bu durumdaki insanlar glütensiz diyete bağlı kalarak semptomlarını etkili bir şekilde azaltabilirler.

  Özellikle glütensiz olarak etiketlenmedikçe, kaçınmanız gereken bazı yiyecekler şunlardır:

  • Makarna,
  • Ekmek,
  • Kekler,
  • Pastalar,
  • Kraker,
  • Kurabiye,
  • Bira,
  • Ketçap,
  • Soslar,
  • Şehriye,
  • Bulgur,

  Neyse ki, bol miktarda besleyici ve doğal olarak glütensiz gıdalar var. İşlenmiş gıdaları kesmek, çoğunlukla tüm yiyeceklerden zevk almak ve etiket okumayı alışkanlık haline getirmek, glütensiz bir diyetin takibini daha kolay hale getirebilir.

  Sağlıklı bir glütensiz diyete dahil edilebilecek bazı yiyecekler şunlardır;

  • Et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri,
  • Yumurtalar,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Meyveler,
  • Quinoa, pirinç, kara buğday ve darı gibi glütensiz tahıllar,
  • Sebzeler
  • Bakliyat (nohut, kuru fasulye gibi),
  • Fındık,
  • Sağlıklı yağlar,
  • Otlar ve baharatlar,

  Çölyak hastalığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız, gerekli testleri yaptırmak için doktorunuza danışın ve glütensiz bir diyetin sizin için gerekli olup olmadığını hemen öğrenin.

  Çölyak hastalığı için gerekli testler yapılana kadar glütensiz diyet yapılmamalıdır. Eğer tanı konmadan glütensiz diyet yapılırsa, test sonuçları yanlış çıkabilir.

  Çölyak Hastalarının Tüketmemesi Gereken Besinler

  gluten İÇEREN GIDALAR

  • Buğday, arpa, çavdar ve yulaf katkılı her türlü üründen kaçınılmalıdır. (un, bulgur, bulgur pilavı, irmik, makarna, şehriye, kuskus, ekmek, kek, pasta, kurabiye, bisküvi, börek, çörek, gofret, simit, kraker, dondurma külahı, unlu tatlılar, glüten içeren hazır salça, ketçap, un ilave edilen çorbalar, soslar, tarhana, yarma gibi).
  • Glüten içeren hazır çorbalar, köfte, pane harçları gibi hazır çeşniler.
  • Tuzlu, soslu kuruyemişler, glütenle yapıştırıldığı için yasaktır. Ancak bunların glütenle işlem görmemiş hali, glüten içermeyen kuruyemişler tüketmekte bir sakınca yoktur.
  • Galeta ununa, una batırılarak kızartılmış tavuk balık gibi et ürünleri un içerisindeki glüten nedeniyle tüketilmemelidir.
  • Malt kullanılan içecekler, bira votka cin v.b.
  • Sirke, çikolata, puding, sakız, ketçap, mayonez, dondurma gibi gıdaların bazılarında glüten bulunabilmektedir. Bunlar yenilmeden önce muhakkak ürün hakkında bilgi edinilmelidir.

  Çölyak Hastalığının Tedavisi

  Çölyak hastalığının erken evrelerde teşhis edilmesi çok zordur. Testler, katı dışkı tahlilleri ve barium yutulduktan sonra çekilen bağırsak röntgenleri, çölyak hastalığının tanısında yardımcı olmaktadır. Bu hastalığa dair şüpheler, mikroskopik anormalliklerin görüldüğü bir biyopsi testinden sonra sonuçlanacaktır.

  Glüten içermeyen bir beslenme düzeni, bu hastalığın ana tedavi yöntemidir. Glüten tahıllar ve buğdayda olduğu gibi birçok hazır besin de glüten içermektedir. Glütene hassas insanların yiyecek etiketlerini incelemeleri ve etiketsiz olarak üretilmiş besinlerden uzak durmaları gerekmektedir.

   

  Çölyak Diyeti Nedir, Çölyak Hastalarının Tüketmemesi Gereken Besinler, Çölyak Hastalığı Nedir,Çölyak Hastalığının Tedavisi

  Devamı.. »
 • Çölyak Hastalığı Tedavisi Hakkında

   

   

  Çölyak Hastalığı Tedavisi Hakkında

  Çölyak hastalığı tedavisi için geliştirilmiş bir ilaç ya da aşı ne yazık ki henüz bulunmamaktadır. Buna karşın tedavisi olmayan bir hastalık değildir; gluten içerikli gıdaları ve ürünleri tüketmediğiniz yeni bir hayat tarzı belirlemek çölyak hastalığını tedavi etmek anlamına gelir. Glutensiz yaşam fikri başlangıçta kulağa zor gibi görünse de glutenin yerini doldurabilecek pek çok farklı besin bulunmakta. Daha önce varlığından dahi haberdar olmadığınız glutensiz un çeşitlerini, mısır, pirinç, patates nişastası, soya fasulyesi gibi besinleri, kuru bakliyatlarıglutensiz diyetinize dahil edebilirsiniz.

  Alışveriş yaparken paketli gıdaların içeriklerini kontrol etmeli, unlu mamuller konusunda glutensiz kek, kurabiye gibi ürünlere yönelmelisiniz. Ayrıca diş macunu, şampuan gibi kişisel bakım ürünlerinde, çeşitli kozmetiklerde ve ilaçlarda da glutene rastlanabileceğini unutmamalı, aldığınız hemen her ürünün içeriğini okumalısınız. Daha basit anlatmak gerekirse ağızdan emilimi mümkün olan her ürünü, ister gıda, ister kişisel bakım ürünü olsun glutensiz şekilde tüketmelisiniz. Süt ürünlerinin bazılarının da çölyak hastaları tarafından tolere edilemediğini hatırlatalım. Sütte bulunan laktoz isimli şekeri parçalamaya yarayan laktaz enzimi çölyak hastalarının bazılarında düzgün şekilde çalışmayabilir ya da doğuştan eksik olabilir.

  Elbette, çölyak hastalığı teşhisi konulduktan sonra doktorunuz tarafından eksilmiş çeşitli besin depolarınızın da kontrol edilerek yerine konulması gerekir. En sık eksikliği görülenler demir, kalsiyum, D vitamini olup diğer eser element ve vitamin düzeylerinin de gözden geçirilmesi gerekir. Bir başka önemli hatırlatma ise çölyak hastalığı ile beraberlik gösterebilen hastalıklardır. Bunlar arasında tiroid, şeker hastalığı ve özel bir bağırsak kanseri gözden kaçırılmamalı ve mutlaka taranmaları gereklidir.

  Peki, gluten tüketmeyi bıraktığınızda hayatınızda ne gibi değişiklikler sizi bekliyor? Öncelikle şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemleri ile karşılaşmadığınız gibi, cildinizde de düzelmeleri gözlemleyebilirsiniz.

  Devamı.. »
 • Çölyak Testi

   

   

  Çölyak Testi

  Çölyak hastalığının teşhis edilmesi için, kanda çölyak hastalığına özgü antikorların varlığı araştırmak gerekir. Genellikle doku transglutaminaz antikoru IgA ya da anti-endomisyum antikoru IgA testi kullanılır. Bunların dışında doktorunuz gerekli gördüğü takdirde başka kan testleri isteyebilir. Ayrıca genetik testler de her ne kadar yaygınlıkları sınırlı olsa da hastalığın varlığına dair bulgular sunar.

  Çölyak Nasıl Teşhis Edilir?

  Kanda antikor testi ve mümkünse genetik testler yapıldıktan sonra sıklıkla endoskopi yöntemine başvurulabilir. Endoskopide, ince bağırsaktan biyopsi denilen örnekler alınır. Alınan örnekler mikroskop altında incelenir ve sonuçların çölyak hastalığını destekleyip desteklemediği ve eğer destekliyorsa hasarın miktarı araştırılır. Teşhis için en önemli dayanak kandaki antikor testi olmakla beraber, o da tek başına yüzde yüz hassasiyete sahip değildir.

  Devamı.. »
 • Çölyak Hastalığı Nedir?

   

   

  Çölyak Hastalığı Nedir?

  Çölyak, vücut savunma sisteminin glutene karşı gösterdiği hassasiyet olarak tanımlanabilir. İnce bağırsağın iç yapısı, bir havluya benzetilebilir. Havludakine benzer şekilde girintiler ve çıkıntılardan oluşan ince bağırsak yüzeyi, çölyak hastalarında düzleşmeye başlar. Bu da besinlerin emiliminde azalmaya yol açar. Vücut savunma sistemi ise bu durumu sindirim problemleri, şişkinlik, ciltte bozulmalar, halsizlik, adet düzensizlikleri gibi belirtilerle ifade eder.

  Çölyak hastalığında gluteni kesmek, bilinen tek tedavi yöntemidir. Ancak gluten diyetini gıdalarla sınırlamak yeterli değildir. Glutensiz diyette besinler kadar kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinizin de içeriklerini titizlikle incelemelisiniz. Dudak nemlendiricisi, vücut losyonu, güneş kremi, makyaj malzemeleri, diş macunu, şampuan, saç kremi, sabun gibi günlük bakım ve kozmetik ürünleri de gluten içerikleri kontrol edilerek kullanılmalıdır.

  Çölyak Hastaları Ne Yiyebilir?

  Çölyak hastasıysanız, diyetinizden gluten içeren gıdaları çıkarmalısınız. Buna karşın marketlerde satılan glutensizürünleri diyetinize ekleyebilir, glutensiz doğal sebze ve meyveleri, bakliyatları tüketebilirsiniz. Gluten içermeyen gıdalar konusunda detaylı bilgi almak içinse Glutensiz Beslenme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Hastalarda sık rastlanan durumlardan biri de Çölyak ve diyabet hastalıklarının beraber bulunmasıdır. Bu gibi durumlarda hem glutensiz hem de diyabetik diyet uygulanması gerekir. Glutensiz diyet, diyabet diyetini daha da zorlaştıran bir diyet değildir.

  Çölyak Hastalığı Genetik mi?

  Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır ancak ailede çölyak hastası olmaması, çocukta da olmayacağı anlamına gelmez. Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Deniz Duman, daha çok genetik nedenlere bağlı bir hastalık olan çölyak hastalığının, nasıl aktif hale geçtiğine dair bilgilerin henüz yetersiz olduğuna dikkat çekiyor. Hastalığın tanı aşamasında genetik testlere başvurabiliriz. Ne var ki, çölyak hastalığı ile ilişkili genetik değişiklikler sağlıklı insanların yaklaşık üçte birinde mevcuttur. Bu nedenle çölyak hastalığı tanısı için genetik mutasyonların varlığı hastalığı teşhis etmeye yeterli bulunmazken yokluğu hastalığı dışlamada çok yardımcıdır. Ülkemizden yapılan yeni bir araştırmada çölyak hastası çocukların akrabalarının % 4.8’inin ince bağırsaklarında çölyak hastalığı ile uyumlu hasar tespit edilmiştir. (J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2012;55(2):205-8.)

  Devamı.. »
RSS
Loading...
loading...
loading...

izmir escort

halkalı escort istanbul escort türk porno sex hikaye porno indir porno izle