Son Dakika Haberleri, Spor Haberleri, Siyaset Haberleri, Magazin, Astroloji, Cinsellik, Moda ve Aşk'a Dair Herşey - HaberAl.Tv
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Sağlık


 • Hepatit C Aşısı İlacı Testi Var mı Taşıyıcı Nedir? Bulaşma Yolları

   

  Hepatit C, hepatit C ismindeki virüsün, karaciğerde iltihaplanmaya yol açmasıyla meydana gelen hastalığa denir. Bu hastalık viral yani virüslerin neden olduğu bir hastalıktır ve karaciğerde ciddi hasara sebep olabilmektedir.

  Hepatit C Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

  Hepatit C hastalığının belirtileri, hepatit C virüsünü kaptıktan yaklaşık altı veya yedi hafta sonra ortaya çıkar.

  Hepatit C Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

  Hepatit C'nin iki temel çeşidi vardır: Akut Hepatit C ve Kronik hepatit C. Hepatit C belirtileri, bu hastalığın kronik mi yoksa akut mu olduğuna göre değişkenlik gösterir. Hepatit C hastalığının 6 ay ve bundan daha kısa sürmesi Akut Hepatit C, 6 aydan uzun sürmesine ise Kronik Hepatit C denir. Akut Hepatit C zamanında müdahale edilmediği takdirde kroniğe çevirebilir. Kronik hepatit ise ömrünüz boyunca sürebilir, çünkü vücudun bu virüsten kurtulması çok zordur. Hepatit C hastası kişilerin yaklaşık% 20'si tiroid, bağırsak, gözler, eklemler, kan, dalak, böbrekler ve cilt ile ilgili problemler yaşar. Hepatit C virüsü kapmış olan hastaların yaklaşık% 85'inin virüsten kurtulamadığı ve bunun sonucunda kronik hepatit C olarak adlandırılan uzun vadeli bir karaciğer enfeksiyonuna yakalandığı tespit edilmiştir.

   

  Hepatit C hastalığı siroza neden olabilir. Siroz, değişik etkenlerin neden olduğu karaciğer hasarının son evresidir. Kronik hepatit C hastalarının yaklaşık yüzde 20'sinde zamanla karaciğer hasar görüp 15-20 yıl içinde karaciğer sirozu meydana gelebilmektedir. Siroz hastalığında karaciğer o kadar tahrip olur ki artık kendini yenileyemez duruma gelir. Bu durum karında sıvı birikmesi ve özofagustaki damardan kanamalar da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Karaciğer toksinleri filtreleyemeyeceğinde, toksinler, zehirli atıklar kan dolaşımında birikip beyindeki fonksiyonlara zarar verebilir. Karaciğer sirozu olan kişilerde karaciğer kanserine yakalanma riski artar. Alkol tüketen insanlarda sirozla daha sık karşılaşılır.

  Akut Hepatit C hastalarının yaklaşık% 15-25'inde tedavi olmadan enfeksiyonu atlatabilmektedir. Bu insanlar kronik hepatit C'ye yakalanmadan, hatta hasta olduklarını bile bilmeden bu virüse yakalanıp kurtulabilirler.

  Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

  Hepatit C hastalığı karaciğere zarar verene kadar belirti göstermeyen, sessiz ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Hepatit C hastası olan kişilerin çoğu herhangi bir belirti yaşamaz. Bu enfeksiyona yakalanan hastaların yaklaşık dörtte birinde şu belirtiler meydana gelir; Hepatit C hastalarının en sık karşılaştıkları belirtiler şunlardır;

  1. Aşırı halsizlik
  2. İştahsızlık
  3. Sarılık. Ciltte ve göz akında sararma
  4. Ciltte kaşıntı
  5. Karın bölgesinde sıvı birikimi ile karında şişlik
  6. Bacaklarda şişme
  7. Ciltte kolay kanama
  8. İstemsiz kilo kaybı
  9. Cildin kolay morarması
  10. Karaciğerin işlev bozukluğu
  11. İshal
  12. Koyu renk idrar
  13. Açık renkli dışkı
  14. Karaciğer bölgesindeki ağrı ve hassasiyet
  15. Düşük dereceli ateş
  16. Örümcek anjiomları, deride gelişen örümcek benzeri kan damarları
  17. Eklem ağrıları
  18. Mide bulantısı, kusma
  19. Karın ağrısı

  Hepatit C Nasıl Bulaşır?

  1. Hepatit C virüsünü taşıyan kişiden kan alma,yani kan nakli yoluyla
  2. Hepatit C hastası ile cinsel ilişki yaşama
  3. Hepatit C hastası olan kişiyle tıraş bıçağı, manikür-pedikür aletleri, tırnak makası gibi yaralanmaya sebep olabilecek aletlerin ortak kullanımı
  4. Hepatit C’li kan ile kirlenmiş iğnenin batması
  5. Damar yolu ile uyuşturucu kullanan bağımlılarının ortak şırınga kullanımı
  6. Hepatit C virüsü hamile olan anneden bebeğe geçebilir
  7. Hepatit C anne sütü ile bulaşmaz. Ancak anne memesi emzirmekten dolayı çatlamış ve kanamışsa kan yoluyla bebeğe geçebilir.
  8. Organ nakli de Hepatit C virüsünün bulaşmasına neden olabilmektedir.
  9. Dövme yaptırma, piercing kullanma, akupunktur iğne tedavisi de Hepatit C hastalığının bulaşmasına yol açabilir.
  10. Alkol kullanımı da Hepatit C hastalığının olası nedenlerindendir.

  Hepatit C öksürme, hapşırma gibi yollarla geçmez.

  Hepatit C Öldürür mü?

  Prof Dr İftihar Köksal'ın cevabı: (Hepatit C hastalığının kronikleşmesi durumunda önce kronik hepatit, daha sonra yıllar içerisinde karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gelişme riski mevcut olup Hepatit C'nin ölümcül bir hastalık olduğu bilinmelidir.)

  Hepatit C Taşıyıcısı Nedir?

  Hepatit C taşıyıcısı demek hastalığa ve herhangi bir belirti olmadan hepatit C virüsünün kanda bulunmasına denir. Hepatit C taşıyıcısı olan kişi virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bu hastalığın taşıyıcısı olanlar düzenli doktor takibinde kalmalı, yılda 2 kere karaciğer fonksiyon testleri yaptırmalıdır.

  Hepatit C Nasıl Teşhis Edilir?

  Hepatit C hastalığı basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Bu testte kandaki anti-HCV antikorları sayısı belirtilenir. Bu teste ikinci nesil enzim immunoassay denir (EIA-2). Tanıyı doğrulamak için PCR isminde bir test daha yapılır. PCR testinin diğer adı RNA testidir. RNA testinin pozitif çıkması Hepatit C hastası olduğunuz, negatif çıkması ise Hepatit C hastası olmadığınıza işaret eder.

  Hepatit C Aşısı Var mıdır?

  Hepatit C hastalığından korunmak için bir aşı mevcut değildir. Ancak bilim adamları Hepatit C aşısı yapmakla ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Hepatit C hastalarına doktorlar genellikle Hepatit A ve Hepatit B aşılarını yaptırmayı tavsiye etmektedir.

  Hepatit C Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Hepatit C hastalığından muzdaripseniz Dahiliye doktoruna gitmelisiniz.

  Hepatit C Nasıl Tedavi Edilir?

  Hepatit C tedavisi Pegile interferon (Pegintron) iğnesi ve Ribarivin ismindeki antiviral ilaçların birlikte kullanılması ile gerçekleşir. Tedavi amacıyla hastaya interferonlar yüsek dozlarda verilir. İnterferon enjeksiyonu sonrasında yorgunluk,soğuk algınlığı benzeri belirtiler ve depresyon en sık görülen yan etkileridir. Peginterferon haftada bir kez yapılır. Ribavirin adlı antiviral ilaç ise hergün alınır. Ribavirin in en sık görülen yan etkisi anemidir (kansızlık).  Pegile interferon + Ribavirin ilaçlarının kombinasyonu tedavisiyle başarı şansı %30 ile %80 arasında değişebilmektedir. Tedavinin tamamlanmasından sonra erken dönemde virüsün kanda saptanmaması tedavinin başarılı olduğunu göstermekle birlikte esas önemli olan tedavi bitiminden sonraki 6.ayda ve 1.yılda kalıcı iyileşme halinin devam etmesidir. Hepatit C tedavisinde ilaçlar hastalığa cevap vermiyorsa, doktor karaciğer nakli yaptırmanızı isteyebilir.

  Devamı.. »
 • Nörofibromatozis Hastalığı Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

   

  Fil Adam hastalığı, nörofibromatozis genetik hastalığının yaygın olarak bilinen adıdır. Bu hastalıkta kişinin sinir sistemi, vücutta sinirlerin bulunduğu herhangi bir yerde anormal boyutlarda tümörlerin oluşmasına neden olur. Bu hastalığın en bilinen çekeni, fil adam diye adlandırılan Joseph Merrick (1862-1890) olduğu düşünülür. Fakat aslında bu adam Proteus sendromundan çekmiştir. Fakat bu takma ad onunla ömür boyu kalmıştır.

  Fil adam hastalığının türleri

  Fil adam hastalığı, NF1 ve NF2 olmak üzere iki türden oluşur. NF1 daha yaygındır. NF2 ise diğerine göre daha ciddi olduğu düşünülür. Amerika’daki Ulusal Nörolojik Bozukluk ve Felç Enstitüsü’ne göre, bu hastalıktan muzdarip insanlar, tümör büyümesine neden olacak genlere sahip olsalar da, hastaların %30 ile %50’si genlerdeki mutasyondan dolayı spontane belirtiler gösterebilir. Bu genlerin neden mutasyon geçirdikleri bilinmemektedir.

   

  Fil adam hastalığının nedenleri

  Yaş: Bebek doğduğu zaman NF’nin belirtileri görünür değildir. Huang Chuncai (Çin’in fil adamı)’nın 4 yaşına kadar hastalıkla ilgili hiçbir belirti göstermediği ve normal diğer çocuklar gibi göründüğü söylenir. Fakat tümör büyümeye başladığında, bu süreç ömür boyu devam eder. Bazı NF2 hastalarının ise 40-50li yaşlara kadar tümörleri büyümez.

  Nörofibromatozis hastalığının belirtileri

  Fil adam hastalığının erken belirtileri: Bazen en erken belirtiler, ciltte alışılmadık büyümelerdir. Bunun yanı sıra insanlar çeşitli belirtilerin olduğunu da hissedebilirler. Çünkü gözle görülmeyecek kadar küçük tümörler sinirlere baskı yapar. Sonuç olarak hastalık, kulak çınlamasına, dengede bozukluğa, görme problemlerine, yüzde uyuşmaya ve baş ağrısına neden olabilir.

  NF1 Belirtileri: Yetişkinlerde uzunluğu 1.5 cm çocuklarda 0.5 cm, kasıklarda veya koltuk altlarında çillenme, nörofibrom denilen cilt büyümelerinden 2 ve 2’den fazla olması, bir gözün içinde ya da her iki gözde tümör (özellikle iris tabakasında), kemiklerde büyüme veya iskeletteki diğer büyüyen deformeler.

  NF2 Belirtileri: Her birey için belirtiler farklılık gösterir. Fakat en belirgin belirtileri; katarakt gibi görme bozuklukları, omurga tümörü, duyma kaybı ve iki ila daha fazla çeşitli büyüklüklerde tümörlerdir. Sonunda tümörler o kadar çok büyür ki, hayati önem taşıyan organların çalışmasını engelleyip ölüme neden olabilir.

  Fil adam hastalığı tedavisi

  Şimdilik NF’in tümörleri için sadece cerrahi, ve cerrahi + radyoterapi yöntemi kullanılmaktadır. Bu hastalığa yakalanan birçok hastada yaşam boyunca sadece bir tek cerrahi işleme gerek duyulur. Tıbbi sorunları ya da tümörün yeri dolayısı ile cerrahi işlem yapılamayacak hastalarda radyasyon (ışın) tedavisi alternatif tedavi yöntemi olabilir.

  Devamı.. »
 • Kas Hastalığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

   

  Miyopati (Kas hastalığı), kas liflerinin çeşitli nedenlerden dolayı işlevini yerine getiremediği, kaslarda güçsüzlüğe yol açan bir kas hastalığıdır. Diğer bir deyişle, miyopati kas dokusunu etkileyen herhangi bir kas hastalığı demektir. Kas hastalıkları,kaslarda güçsüzlük, iltihaplanma, kas kasılması veya felç ile sonuçlanabilir. Miyopati, genetik olabileceği gibi çeşitli faktörler de miyopatiye neden olabilmektedir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak, miyopatinden muzdarip olan kişi, günlük rutin işlerini yapmakta bile çok zorlanabilir. Kas distrofisi, miyotoni ve mitokondriyal miyopatiler gibi bir takım miyopati çeşitleri vardır. Miyopati belirtileri, miyopatinin çeşidine bağlı olarak değişir. 

   

  Çoğu miyopati vakasında, kaslardaki güçsüzlük öncelikle omuz, üst kol, uyluk ve pelvis (proksimal kaslar) kaslarında meydana gelir. Bazı durumlarda, hastalığın ileri evresi boyunca eller ve ayaklardaki distal kaslar tutulabilir.

  Miyopati (Kas Hastalığı) neden olur?

  Miyopati, efeksiyonel hastalıklar, kalıtım, genetik anormallikler, toksinlere maruz kalma, glikojen depo hastalığı, dehidrasyon (vücudun susuz kalması), ve inflamatuar hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  Sonradan ortaya çıkmış miyopati nedenleri

  Dehidrasyon (vücudun susuz kalması)

  Enfeksiyonel hastalıklar

  Endokrin bozukluklar

  Miyozit (kas iltihabı)

  Nöron bozuklukları

  Kalıtsal (Genetik) miyopati nedenleri

  Miyopati genetik olarak üst kuşaklardan size geçen bir hastalık olabilir. Miyopati ile sonuçlanan bazı genetik durumlar şunlardır;

  Konjenital miyopatiler, (Doğumda var olan)

  Kas glikojen depo hastalığı (Pompe hastalığı dahil)

  Ailesel periyodik felç

  Mitokondrial miyopati (mitokondriyum olarak bilinen hücresel bileşenlerin anormallikleri)

  Kas distrofisi (Bir kas hastalığıdır. Bacak ve kalça bölgesinden başlayarak tüm vücut kaslarının kuvvetten düşmesi ve zarar görmesi sonucunda hasta hareket kabiliyetini kaybeder.)

  Miyopati (Kas hastalığı) belirtileri

  Miyopati, iltihaplanma veya hastalık nedeniyle kaslarda işlev bozukluğuna neden olur ve bir takım belirtilere yol açar. Belirtiler kişiden kişiye göre de değişebilmektedir. Miyopatinin yaygın görülen belirtileri şunlardır;

  Halsizlik

  Eklemlere kramp girmesi

  Ağrı

  Felç geçirme

  Kaslarda sertleşme

  Atrofi (Normal büyüklükteki bir vücudun, organın, dokunun ya da hücrenin sonradan küçülmesidir)

  Oturur pozisyondan ayağa kalkarken, merdiven çıkarken hatta saçını tararken zorlanma

  Miyopati nasıl teşhis edilir?

  Miyopati hastalığının teşhisi ve tedavisi, Beyin ve Sinir Hastalıkları doktoru tarafından gerçekleştirilir. Miyopatiyi teşhis etmek için hastaya kan testi, elektromiyografi (EMG) - sinir sinyallerinin hızını ve kas fonksiyonunu ölçen testler uygulanır. Muayene için küçük bir kas örneğinin cerrahi olarak çıkarıldığı kas biyopsisi gerekli olabilir.

  Miyopati (Kas hastalığı) nasıl tedavi edilir?

  Miyopati tedavisi, bu durumun nedenine bağlı olarak değişmektedir. Miyopati tedavisinin amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve belirtileri hafifletmektir.

  Doktorlar, miyopatinin altta yatan, tedavi edilebilir tıbbi bir sorundan kaynaklandığını tespit ederse, öncelikle bu sorunun tedavisine odaklanacaklardır. Diğer tedaviler ve adımlar şunları içerebilir:

  Kortikosteroidler ve bağışıklık sistemi tedavisi için ilaç kullanımı

  Vitamin takviyeleri

  Bazı ilaçlardan veya maddelerden uzak durma

  Fizik tedavi

  Devamı.. »
 • İyi Huylu MS Belirtileri MS Hastalığı Sonu Ölümcülmüdür Öldürürmü?

   

  Emes hastalığı ve Multipl Skleroz, Müsküler skleroz olarak da bilinen MS hastalığı vücudun kendi bağışıklık sisteminin, merkezi sinir sistemine yani beyin, omurilik ve sinirlere saldırdığı, merkezi sinir sisteminin iltihaplanmasına yol açan ciddi bir hastalıktır. Emes hastalığı, sinir hücrelerini çevreleyen, koruyucu örtü olan “miyelin kılıfının” hasarından kaynaklanır. Bu sinir örtüsü zarar gördüğünde, sinir sinyalleri yavaşlar veya durur. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi, sinir liflerini çevreleyen yağlı bir protein olan "miyelin kılıfına" saldırır ve parçalanmasına neden olur. Bu koruyucu örtünün hasar görmesi sinirlerin normal işlevlerinin yavaşlamasına, kas kontrolünün kaybedilmesine, denge ve koordinasyon bozukluklarına yol açar. MS hastalığı kişiyi yavaş yavaş bedensel ve zihinsel engelli durumuna götürür. Emes hastalığının sebeplerini ve bunların tedavisini bulmak için birçok araştırma ve çalışma yapılmış olsa da, maalesef bu konuda büyük bir gelişme sağlanamamıştır.

  Multipl skleroz (MS) kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülür. MS hastalığı genellikle 20-40 yaşları arasında teşhis edilir, ancak herhangi bir yaşta da meydana gelebilir.

  Emes Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

  Vücuttaki sinir hücrelerine nöron denir. Bu nöronlar, sinir mesajlarının (elektriksel uyarıların) vücuda iletilmesine izin verir. Sinir mesajlarının dışarı sızmasını önlemek için nöronları çevreleyen, sinirleri kaplayan ince tabaka dokuya myelin denir. Myelin bir izolatör vazifesi görür ve elektriksel uyarıların sinir hücrelerinden sızmasını önler. Merkezi sinir sisteminin sinirlerini çevreleyen miyelin maddesinin tahrip olması durumunda, multipl skleroz adı verilen hastalık meydana gelir. Emes hastalığı sonucunda miyelinin hasar görmesi, sinir uyarılarının yavaş yavaş sinir hücrelerinden sızmasına neden olur. Sonuç olarak, hasar görmüş miyelin çevresinde skar dokusu oluşur. Plak adı verilen bu yara dokusu, nöronları normal çalışmasını engeller. Miyelin dokusundaki bu hasar, vücudumuzda emes belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. Hasta, görüş ve dokunuş gibi duyuları kullanma yeteneğini kaybedebilir.Kas kontrolünün kaybedilmesi de koordinasyon ve denge bozukluklarına yol açar.

  Emes Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  1. Emes hastalığını belirtileri, sinir sistemindeki sinirleri örten miyer kılıfının bu hastalık sonucu iltihaplanması, şişmesi ve üzerinde lezyonlar oluşmasıyla meydana gelir.
  2. Emes hastalığının ilk belirtileri genellikle motor becerilerinin bozulması ile ilişkilidir. Kas zayıflığı, kas spazmları, halsizlik, konuşmaz bozukluğu, koordinasyon güçlüğü denge kaybı emes hastalığının bazı erken belirtileridir. Yavaş yavaş yürümekte zorlanma gibi fiziksel engeller ortaya çıkar.  Beyindeki hasar gören sinir yolları ile hastalar denge duyularını kaybeder ve baş dönmesi problemi yaşamaya başlar. Emes hastalığının diğer belirtileri şunlardır;
  3. Kol ve bacaklarda karıncalanma, yanma veya uyuşma gibi anormal hisler. El, bacak ve ayaklarda, özellikle gece boyunca uyuşukluk ve karıncalanma hissi gibi duyusal semptomlar, hastalığın erken evresinde de yaygındır.
  4. Görme sorunları yaşama, MS'in en sık görülen belirtilerinden biridir. Emes hastalığının neden olduğu iltihap gözlerdeki optik siniri etkiler ve merkezi görmeyi bozar. Bu durum, bulanık görme, çift görme veya görme kaybına neden olabilir.
  5. MS beyindeki ve omuriliğindeki sinirleri etkiler (vücudun mesaj merkezini). Bu, durum, sinir hücrelerinin her an vücuda çelişkili sinyaller gönderebileceği anlamına gelir. Bazen hiçbir sinyal gönderilmez.  Karıncalanma hissi ve uyuşma, MS'in en yaygın uyarı işaretlerinden biridir. Yüz bölgesinde, kollarda, bacaklar ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma bu organları hissetmeme gibi anormal belirtiler yaşayabilirsiniz.
  6. Kronik ağrı ve istemsiz kas spazmları da emes hastalığının can sıkıcı belirtilerindendir. Ulusal MS Derneği MS hastalarının yarısının kronik ağrı sorunu yaşadığını bildiriyor.
  7. Bağırsak ve mesane sorunları; kabızlık ve idrar kaçırma gibi
  8. Baş dönmesi
  9. Halsizlik
  10. Mide bulantısı
  11. Yutkunmada zorlanma
  12. Hızlı soluk alıp verme
  13. İşitme ve görme kaybı
  14. Muhakeme etme, bellek ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar, zihinsel problemler
  15. Kas spazmları
  16. Kasların güçsüzleşmesi, kolları ve ayakları hareket ettirme de zorlanma
  17. Denge, koordinasyon ve yürüme problemleri
  18. Cinsel işlev bozukluğu
  19. Bu hastalık, bireyin bilişsel yeteneklerini olumsuz etkiler ve çoğu kez depresyon ve psikolojik değişimlere neden olur. Majör depresyon MS hastaları arasında sık görülür.
  20. Çifte görüş ve gözlerin istemsiz hareketi gibi görsel problemlerArtan vücut ısısı ile semptomların kötüleşmesi

  Emes Hastalığı Neden Olur?

  Bağışıklık sisteminin vazifesi vücudu hastalıklardan korumak, mevcut hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlamaktır. Emes hastalığında ise bağışıklık sistemimiz çeşitli nedenlerden dolayı arızalanır, ve sinirlerin üzerinde bulunan miyelin kılıfını düşman olarak görüp saldırır, onu yok etmeye uğraşır. Bunun sonucunda emes hastalığı meydana gelir. Bilim adamları bağışıklık sistemimizin bu saldırıyı neden gerçekleştirdiğini henüz tespit edememişlerdir.

  Genetik

  Genetik de Emes hastalığının ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Yani anne babanız yahut üst kuşaklarınız bu hastalıktan muzdaripse maalesef siz de bu konuda adaysınızdır. Multipl Skleroz Vakfı tarafından verilen bilgiye göre bir ebeveynin MS olduğu durumlarda çocuklarının hastalığa yakalanma riskinin yüzde 2 ila 5 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

  D Vitamini Eksikliği

  Bilim adamları D vitamini eksikliği ve emes hastalığı arasında yakın ilişki olduğunu, ekvatordan uzak olan, güneş görmeyen ülkelerde yaşayanların, d vitamini eksik olanların bu hastalığa daha çabuk yakalandıklarını belirlemişlerdir. Ekvator çevresinde yaşayan insanlar daha fazla güneş ışığına maruz kalır. Sonuç olarak, vücutları daha fazla vitamin D üretirler. Güneş D vitaminin en iyi kaynaklarından günde en az yarım saat başa güneş geçmemeye dikkat ederek güneşli havada gezmeli, D vitamini depolarını doldurmalıdır.

  Virüsler Ve Bakteriler

  Araştırmacılar, virüslerin ve bakterilerin MS'e neden olabileceğini düşünüyorlar. Virüslerin, sinirleri örten miyel kılıfının iltihaplanmasına ve parçalanmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bir virüsün MS'yi tetikleyebileceği olasıdır.

  Emes Hastalığına Yakalanma Riskini Artıran Durumlar?

  1. Stres, üzüntü depresyon
  2. Sigara içme alışkanlığı
  3. Uykusuzluk
  4. Aşırı tuz tüketimi
  5. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
  6. Vücutta sık tekrarlayan enfeksiyonlar

  Emes Hastalığının Yaşam Süresi Nedir?

  Emes hastalığı kesin tedavisi olan bir hastalık olmamasına rağmen ölümcül de değildir. Emes hastaları genellikle normal insanlar kadar yaşar. Ancak son yapılan araştırmalar bazı ms hastalarının yaşam süresinin normalden 7 yıl daha az olduğu belirlenmiştir.

  Emes Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

  1. Hastanın yaşadığı belirtiler doktor tarafından dinlenir.
  2. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)
  3. Beyin omurilik sıvısının (BOS) özelliklerinin incelenmesi
  4. Beyin MR: (ilaçlı)
  5. Lomber fonksiyon(omurilikten su alma)
  6. Emes Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?
  7. Beyin ve Sinir hastalıkları doktoruna Nöroloji bölümüne gidilir.

  Emes Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

  Emes hastalığının günümüz tıbbında herhangi bir devasının olmamasına rağmen Ms belirtilerini gidermek için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. En yaygın tedavi kategorisi, sinir iltihaplanmasını azaltan oral prednizon ve intravenöz metilprednizolon gibi kortikosteroidlerdir yani kortizon ilaçlarıdır. Kortizon ilaçlarına cevap vermeyen vakalarda, bazı doktorlar plazma değişimini önermektedir. Bu tedavide kanınızın (plazma) sıvı kısmı alınır ve kan hücrelerinizden ayrılır ve daha sonra bir protein çözeltisi (albümin) ile karıştırılır ve vücuda geri verilir.

  Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Emes Hastalığı Bitkisel Tedavi

  Bir yemek kaşığı Anadolu buğdayını bir bardak suda 5 dk kaynatın. Suyunu süzün ve ılıtın. Her defasında taze hazırlanmak üzere bir ay boyunca günde bir bardak olmak üzere için. Sonrasında kırkkilit otunu 1 bardak suda 5 dk kaynatıp günde 1 defa tüketin.

  İyi Huylu MS (Benign) Nedir Belirtileri Nelerdir?

  İyi huylu Ms hastalığı bir kişinin herhangi bir ciddi sakatlık geliştirmeden MS hastası olduğu durumun bir biçimidir. İyi huylu MS, kişilerin uzun bir süre yeni sorunlarının olmaması anlamına gelmektedir. Kişiler, yaşamlarına belirtisiz veya yaşam kalitesini etkilemeyen belirtiler dışında normal bir şekilde devam ederler. İyi huylu Emes hastalığı şu belirtilere yol açabilir;

  1. Görme problemleri
  2. Halsizlik
  3. Depresyon
  4. Vücut ağrıları
  5. Zihinsel problemler
  6. Elde, ayakta, bacaklarda uyuşma
  7. Dengede bozukluklar yaşama
  Devamı.. »
 • Orak Hücreli Anemi Yaşam Süresi, Taşıyıcılığı Kalıtsal mıdır?

   

  Kanımız kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositlerden oluşur. Orak hücreli anemi, kırmızı kan hücrelerinde (alyuvarlarda) anormal gelişmeye neden olan bir tür kan hastalığıdır. Orak hücreli anemi, genetik bir hastalık olup, yani annenizden babanızdan yahut üst kuşaklardan size geçip, kırmızı kan taneciklerinin hilal şekline, orak şekline veya 'C' şekilli hale gelmesine sebep olur. Hücreler, tarımda kullanılan orak aleti gibi görünürler. Hastalık adını buradan alır, “sickle cell anemi” olarak da bilinir. Uzmanlar orak hücreli anemi yaşam süresinin ortalama 42-47 yaş olduğunu bildiriyor. Normalde, kırmızı kan hücreleri yuvarlak şekilde ve pürüzsüzdür. Kan damarlarından kolayca geçerler ve vücudun çeşitli bölgelerine oksijen taşınmasına yardımcı olurlar. Bununla birlikte,orak hücreleri anemi hastalığında ise bu hücreler orak şekline dönüştüğünden katı ve yapışkan olma eğilimindedir. Kümeler oluşturur ve kan damarlarının kenarlarına yapışırlar. Bu durum vücudun çeşitli bölgelerinde kan akışında tıkanıklığa neden olur. Orak hücreli anemi hastalığının belirtisi olarak ağrılar, enfeksiyon ve vücudun çeşitli organlarında hasar başlar.

  Orak hücreli anemi kalıtsal bir hastalıktır. Çocuğun anne ve babasından bu geni alması durumunda, yani hem anneden hem de babadan orak hücre anemisi geçmesiyle orak hücre anemi hastalığı meydana gelir. Şayet ebeveynlerden yalnızca birinden bu gen geçişi varsa, çocukta orak hücre anemisi görülmez. Ancak, hastalığın taşıyıcısı haline gelir. Yani kendinden gelecek kuşaklarda orak hücre anemisi görülebilecektir.

  Orak hücreli anemi hastaları kırmızı kan hücreleri açısından yetersizlik yaşarlar. Mevcut olan kırmızı kan hücreleri sert ve yapışkan hale gelip vücutta kan akışını engellerler. Kan akışındaki bu kısıtlanma, damarlardaki tıkanıklık şu durumlara yol açar; Ağrı, kansızlık, kanda pıhtılaşma, dokulara az oksijen gitmesi.

  Orak Hücreli Anemi Belirtileri, Orak Hücreli Anemi Hangi Hastalıklara Neden Olur?

  Orak hücre anemisinin belirtileri, orak hücre krizlerinden kaynaklanır ki şu semptomlar ortaya çıkar; göğüs, kemik ve karın ağrısı, kalbin hızlı çarpması (taşikardi), yorgunluk, halsizlik, yüksek ateş, aşırı susama ve nefes darlığıdır. Uzun dönemli semptomlar ise cildin soluk görünmesi, bacaklarda ülser, yaralar oluşumu, sarılık, geç ergenlik ve görme sorunlarıdır. Bazı durumlarda, orak hücre anemisi felce bile neden olabilir.

  Orak hücre anemisi belirtileri günlük ya da bazen yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler şunlardır;

  1. Ellerde ve ayaklarda ağrıya neden olan şişlikler. Bu şişlik orak şekilli kırmızı kan hücrelerinin el ve ayaklara giden kan akışını engellemesinden kaynaklanır.
  2. Anemi (Kansızlık); Orak hücreli anemi hastalığında orak hücreler kolayca parçalanır ve ölür, kırmızı kan hücreleri eksikliğine bağlı olarak kansızlık sorunu meydana gelir. Kırmızı kan hücreleri genellikle 120 gün boyunca yaşarlar. Orak hücreler ise 10 ila 20 gün içinde ölür ve alyuvarların yetersiz kalmasına anemiye neden olurlar. Kırmızı kan hücresi yetersizliğinde dokular oksijenden mahrum kalıp anemi (kansızlık) belirtileri ortaya çıkar.
  3. Orak hücre krizleri; Krizler olarak adlandırılan periyodik ağrı atakları, orak hücre anemisinin önemli bir belirtisidir. Orak hücreler göğüslerde, karında, eklemlerde kan akışını engeller. Bunun sonucunda vücudun pek çok yerinde ağrılar meydana gelir.Ağrı yoğunluğu birkaç saat ila birkaç hafta sürebilir. Örneğin; Karın ve göğüs ağrısı, bu bölgelerde ağırlık hissetme, kemik ağrısı gibi.
  4. Sık enfeksiyon geçirme; Orak hücreleri, enfeksiyonlara karşı sizi savunmasız bırakan bir organa örneğin dalağa zarar verebilir. Bunun sonucunda kişi sık sık hasta olur.
  5. Görme sorunları;  Gözlerinizi besleyen küçük kan damarları orak hücrelerle tıkanabilir. Bu durum retinada hasara yol açıp, görme sorunlarına neden olabilir.
  6. Büyüme ve gelişim geriliği; Kırmızı kan hücreleri vücudunuzun büyümesi ve gelişmesi  için oksijen ve besin maddelerini dokulara taşımakla görevlidirler. Sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yetersizliği, yani vücuttaki orak hücrelerin varlığı, bebeklerde ve çocuklarda büyümeyi yavaşlatabilir, gençlerde ergenliği geciktirebilir.
  7. Gecikmiş ergenlik
  8. Aşırı susuzluk
  9. Halsizlik, yorgunluk
  10. Yüksek ateş ve titreme
  11. Sık idrara çıkma
  12. Görme kaybı
  13. Hızlı kalp atışı (taşikardi)
  14. Peniste ağrı
  15. Dalağın düzgün çalışmamasından kaynaklı zatürreye yakalanma
  16. Mide bulantısı, kusma
  17. Nefes darlığı
  18. Ağrılı ereksiyon da dahil olmak üzere cinsel işlev bozukluğu.
  19. Çocuklarda, gövdenin kollar ve bacaklarla orantılı olarak kısalması gibi gelişimsel sorunlar ortaya çıkabilir.
  20. Zamanla dalağın hasar görmesine ve küçülmesine neden olan dalak büyümesi (çocuklukta da dahil olmak üzere).
  21. Ödem, şişlik
  22. Karaciğer hasarı, böbrek hasarı, akciğer hasarı ve safra taşı oluşumu riskinde artış. Heran bu sorunlarla karşılaşabilme
  23. Kansızlık belirtileri, örneğin baş dönmesi, baş ağrısı ve kan dolaşımının zayıf olması
  24. Bacak ve cilt ülseri, ciltte yaralar
  25. Cildin ve göz beyazının sararması

  Orak Hücreli Anemi Neden Olur?

  Orak Hücreli anemi kırmızı kan hücrelerinin beta geni 11 kromozomundaki problemden kaynaklanır. Bu durum anormal kırmızı kan hücrelerinin meydana gelmesine neden olur. Hastalık genetik olarak size geçer. Hem anneniz de hem de babanız da orak hücreli anemi hastalığı varsa bu hastalığın size geçme ihtimali 1/4'tür. Şayet eşinizle her ikinizde de bu hastalık olduğu halde çocukta olmazsa, çocuğunuz orak hücreli anemi taşıyıcısı olabilir. Bu hastalığı taşıyanlar genellikle herhangi bir belirti yaşamaz.

  Orak Hücreli Anemi Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Orak hücreli anemi tedavisi için Hematoloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden kan testi isteyecek, hastalığın derecesine, şiddetine, yaşınıza, genel sağlık durumunuza göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Günümüz teknolojisinde orak hücre anemisi hastalığını tamamen geçiren bir tedavi mevcut olmasa da, orak hücre krizinin belirtileri tedavi edilebilir.

  Oral Hücreli Anemi Tedavisi

  Bol su için

  Bu hastalıktan muzdaripseniz bol bol su için. Su içmek orak hücresi krizlerini önleyecektir. Günde 8 su bardağı su içmeyi hedefleyin. Böylece hastalığın neden olduğu eektrolit dengesizliklerini ve dehidrasyonu engelleyebilirsiniz.

  Ağrıları Giderme Yöntemleri

  Orak hücreli aneminin neden olabileceği orta şiddetteki ağrılar için parasetamol gibi ağrı kesiciler kullanılabilir. Ilık-sıcak arası bir ısıda banyo yapmak, ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutmak da ağrıyı önemli bir şekilde giderecektir.

  Hidroksiüre ilaçları

  Bu ilaçlar kırmızı kan hücrelerinin düzgün şekilde üretilmesini sağlayıp, orak şekline dönmesini önlemeye yardımcı olur. Doktorunuz gerek görürse bu ilaçları size reçete eder. Orak hücreli anemi belirtilerinden korunmak için hidroksiüre ilaçların günlük olarak tavsiye edilen dozda kullanılması gerekebilir.

  Kemik iliği nakli

  Sağlıklı olan aile bireylerinden kemik iliği veya kök hücreleri alınıp orak hücreli anemi hastasına nakledilebilir.  İleri vakalarda doktor kemik iliği nakli olmanızı bildirebilir. Nakil işleminden sonra vücudun nakledilen hücrelerle savaşmasını önleyen kortizon ilaçları reçete edilir.

  Beslenmenize Dikkat Edin

  Folat minerali kırmızı kan hücresi oluşumunda çok etkilidir. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan, folat açısından yüksek gıdalar tüketin. Bunlar arasında nohut, mercimek, ıspanak, karaciğer, avokado, pancar, brokoli ve kuşkonmaz yer alır. Doktorunuz gerek görürse folat vitamini reçete edebilir. Sağlıklı bir bedene sahip olmak kırmızı kan hücrelerinin de sağlıklı bir şekilde üretilmesine yardımcı olur. Bunun için vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olan sebze ve meyveleri bol miktarda tüketin.

  Devamı.. »
RSS
Loading...
loading...
ankara escort bayan escort bayan eryaman escort ankara escort ankara escort eskişehir escort