Son Dakika Haberleri, Spor Haberleri, Siyaset Haberleri, Magazin, Astroloji, Cinsellik, Moda ve Aşk'a Dair Herşey - HaberAl.Tv
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Popüler Makaleler


 • Tubidy Mobil Müzik Nasıl indirilir ?

   

   

  Tubidy mp3 uygulaması son zamanların en çok tercih edilen müzik dinleme aynı zamanda video izleme uygulamasıdır. Bu uygulamanın kitlesi her geçen gün artmaktadır. Kullanacağınız bu cihaz iOS hem de Android cihazlarında doğrudan kullanılabiliyor. Hemde üyelik gerektirmeden ücret gerektirmeden Tubidy Mp3 dönüştürücü ve çevirici uygulamasıyla istediğiniz müzikleri farklı formatlara dönüştürme şansına sahipsiniz. 

   Birçok kullanıcı müzik dinlemek ve beğendiği müzikleri mp3 klipleri indirmek için internete girer bu bilinen bir gerçek. Bu konuyla ilgili internet ortamında birçok websitesi var ama bu websitelerinden maalesef bu konuda birçok müzik indirme sitesi güvenilir siteler değildir. Güvenilir bir müzik sitesinin zor bulunmasının yanısıra bir çoğumuz müzik dinlemek veya indirmek için internete girerken birtek bilgisayarımızdan değil aynı zamanda cep telefonlarımızdan tubidy müzik indirme sisteminden yararlanabilirsiniz. 
   
  Peki Tubidy sitesinde neler yapabilirsiniz?
   
  Tubidy sitesinde aramalar yaparak dilediğiniz müziği, Mp3'ü dinleyebilir, beğendiklerinizi istediğiniz formatta ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kullanımı çok basit olan bu sitede öncelikli olarak yapmanız gereken şey https://tubidylive.com web sayfasından sitemizi ziyaret etmek web sitemiz hem mobil uyumlu hem masaüstü uyumlu web sistemi ile internetteki müzik dinleme eğilimlerinizi kolaylaştırıyor.
  Devamı.. »
 • Borsa Nedir Nasıl Oynanır, Hisse Senedi Nedir Nasıl Satın Alınır? | Yatırımcı Rehberi

  Borsa hakkında öğrenmek istediğiniz herşey, yeni yatırımcılar için borsa rehberi.

  Borsa Nedir?

  Borsa düşer, yükselir. Peki nedir bu borsa? Hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır? Endeks nedir? Teknik analiz, temel analiz nedir? İşte Borsa hakkında bilmek istediklerinizi içeren, yeni yatırımcılar için rehber niteliğinde bir makale.

  Borsa kelimesi sözlük anlamıyla tüccarların ve özellikle sarraflarla değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yere denir. 

   Kısaca belli kurallara göre, talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen addır. Örneğin hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir. Yeni adıyla Borsa İstanbul(BİST) eski adıyla da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adından anlayacağımız üzere bir menkul kıymet borsasıdır. 
   
  Borsalarda alıcı ve satıcılar genellikle komisyoncuların aracılık yapmasıyla karşı karşıya gelirler. Bu karşılaşmada Satıcının arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler. Ve anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlarda değişiklik gösterir. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları olabilir. Aynı zamanda borsalarda bir düzenleyici denetleyici kurumlar olur. 
   
  Türkiye'de Borsa İstanbul, bir anonim şirket olarak kendi yönetim kurulunun aldığı kararlar ile yönetilir. Aynı zamanda  6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu esasları çerçevesinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. 
   

  Borsa İstanbul'un amacı nedir?

  Borsa İstanbul'un amacı, kendi esas sözleşmesinde şöyle belirtilmiştir: 
   
  "Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde, sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleGmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet Gartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin, rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak. 
   
  Bunlara ilişkin alım-satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmektir."
   
  Borsa İstanbul, 15 Mayıs 1995'ten bu yana İstanbul, Emirgan'da Reşitpaşa Mahallesi Tuncay Artun Caddesi'nde faaliyetlerine devam etmektedir.
   

  Borsa İstanbul'da İşlem Saatleri ve Seanslar

  Borsa İstanbul'da işlemler resmi çalışma günlerinde, haftanın 5 iş günü devam etmektedir. Günlük bazda işlem saatleri 09:15 ile 17:40 arasındadır. 
  Bu süre içinde işlem saatleri iki seanstan oluşmaktadır. Açılış seansı işlemleri 09:15 ile 12:30 saatleri arasında, kapanış seansı işlemleri ise 14:00 ile 17:40 saatleri arasında yapılır. 

  Borsa İstanbul'da bir günlük seans ve işlem saatleri şöyledir: 
  1. Seans (09:15-12:30)
  • Açılış Seansı : 09:15-09:35
  • Emir Toplama : 09:15-09:30
  • Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri : 09:30-09:35
  • Piyasa Yapıcı-İlk Kotasyon Girişi: 09:30-09:34
  • Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama : 09:34-09:35
  • Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi : 09:35-12:30
  • Tek Fiyat Seansı : 09:35-12:30
  • Emir Toplama : 09:35-12:30
  • Tek Fiyatın Belirlenmesi : 12:30 (+)

   2. Seans (14:00-17:40)
  • Açılış Seansı: 14:00-14:15
  • Emir Toplama: 14:00-14:10
  • Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri: 14:10-14:15
  • Piyasa Yapıcı-İlk Kotasyon Girişi:14:10-14:14
  • Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama: 14:14-14:15
  • Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi: 14:15-17:30
  • Tek Fiyat Seansı: 14:15-17:33
  • Emir Toplama: 14:15-17:30
  • Tek Fiyatın Belirlenmesi: 17:30-17:33
  • Kapanış Seansı: 17:30-17:40
  • Emir Aktarımı: 17:30-17:33
  • Emir Toplama: 17:33-17:36
  • Kapanış Fiyatlarının Belirlenmesi: 17:36-17:38
  • Kapanış Fiyatından/Tek Fiyattan İşlemler: 17:38-17:40

  Borsa İstanbul'a kayıtlı kaç şirket var?

  Şimdilik Borsa İstanbul'da işlem gören şirket sayısı 568'dir.  Borsa İstanbul yönetimi tarafından bu sayının artırılması için çalışmalar tam gaz sürmektedir.
   

  Halka arz ne demektir?

  Bir şirketin BİST'de işlem görebilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından halka arz izahnamesi onaylanması şirketlerin halka arz işleminin tamamlanması gerekmektedir. Halka arz, payların çok sayıda ve önceden bilinmeyen yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla satışı olarak tanımlanabilir.
   
  Halka arz, Sermaye Piyasası araçlarının satın alınması için her türlü yoldan yapılan genel bir çağrıyı ve bu çağrının devamında gerçekleştirilen pay  satışı olarak tanımlanmaktadır. Halka açılma sürecinde şirketler için en zor aşama karar aşamasıdır. Halka açılmaya karar verildikten sonraki aşamalar daha kolaydır. Bir şirketi halka arz kararı vermeye yönlendiren birbirinden farklı koşullar bulunmaktadır:
   
  • Şirket, büyümesini halka arz yoluyla finanse etmeyi tercih edebilir.
   
  • Şirketin rakiplerinin halka açık şirketler olduğu durumlarda, halka açık şirketlerin finansal açıdan
  daha sağlam olduğu algılaması, rekabette halka kapalı şirketler için dezavantaj yaratabilir.
   
  • Girişim sermayesi yatırım ortaklıkları büyütüp belirli bir aşamaya getirdikleri şirketleri halka arz
  etmek suretiyle kârını realize etme yolunu seçebilirler.
   
  • Şirket, çalışanlarını motive ve teşvik etmek amacıyla pay bazlı performans planlarını kullanabilir.
   
  • Şirket, halka arz sonrası kendine ekonomi sayfaları ve medyada daha çok yer bulur, yatırımcılar
  ve finansal kurumlar nezdinde kredibilitesi artar
   
  Talep Toplama Yöntemi veya Borsada satış yönteminden bir tanesi ile halka arzı tamamlanan şirket Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlar. Bu süreçten sonra halka açık olan şirketlerin yerine getirmek oldukları yükümlülükler vardır. Bu yükümlülüker, bağımsız denetim, kar payımı dağıtma, kamuyu aydınlatma, yatırımcı ilişkileri bölümü kurulması gibi yükümlülüklerdir.  
   
  Halka arz işlemi tamamlanan şirketler akabinde paylarının Borsa İstanbul piyasalarında işlem görmesi için, Borsa İstanbul kotuna/ kaydına alınırlar.
   
  Bu süreçten sonra ilgli şirketlere ait hisse payları yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir. Alım satımlar sonrası arz ve talep dengesine göre fiyat belirlenir ve işlemler devam eder. 
   

  Endeks Nedir?

  Endeksler borsada işlem gören şirketlerin çeşitli kriterlere göre sınıflandırılarak yeni bir veri grubu oluşturulmasıdır. Örneğin, Borsa İstanbul'da işlem gören 568 şirket içerisinde Kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketler gruplandırılarak onların verilerinden "XKMYA" isimli endeks oluşturulmuştur. Bu tür endeksler değerlendirme ve ölçümlerde piyasa düzenleyici ve oyuncularına yardımcı olmak için oluşturulmuştur. 
   
  En popüler endeks ise "Ulusal-100 Endeksi" adı verilen ve 568 şirket içerisinde en çok işlem gören ilk 100 şirketin oluşturduğu endekstir. 100 şirket periyodik olarak değişir. Borsa ile ilgili okuduğumuz duyduğumuz haberlerde genellikle Ulusal 100 Endeksi verileri kullanılır. Yani borsa düştü yükseldi şeklindeki haberlerde düşen veya yükselen Ulusal 100 Endeksi'dir. Yine aynı mantıkla Ulusal 50 ve Ulusal 30 Endeksleri de mevcuttur. Şirketlerin sektörleri ve illerine göre sınıflandırılarak oluşturulmuş 52 endeks vardır. Bist 100 endeksini aşağıdaki grafikte günlük, aylık ve yıllık olarak inceleyebilirsiniz. 
   

  Hisse Senedi Nedir?

  Hisse senedi şirketlerin ortaklarına sahip oldukları sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara denir. 

  Örneğin bir şirketin çıkardığı 100 tane hisse senedinin 3 tanesini değeri karşılığında alırsanız şirketin yüzde 3 ortağı olduğunuz anlamına gelecektir. Ve o hisse senedi sahibine şirketin karından hisse oranında kar almasına, yönetim kuruluna katılmave oy hakkı gibi haklar ve sorumluluklar getirmektedir. 
   

  Hangi şirketler hisse senedi çıkarabilir?

  Fakat bir şirketin hisse senedi çıkarması için SPK'dan izin alması gerekmektedir. Ayın zamanda her sermaye şirketi hisse senedini çıkarma yetkisine sahip değildir. Hisse senedi çıkarma yetkisi olan kurum ve kuruluşlar şunlardır:
   
  - Anonim şirketler
  - Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler
  - Özel kanunla kurulmuş kurumlar (T.C. Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşekkülleri, sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar)
   

  Şirketler neden hisse senedi çıkarır?

  Bu sorunun finansal olarak çok uzun ve teknik cevapları mevcut... Ama kısaca özetlemek gerekirse şirketlerin kurumsallaşması ve şeffaflaşması adına önemli bir adımdır. Aynı zamanda şirketler hisse senetlerini piyasaya çıkararak en temelinde gelir elde etmeyi amaçlarlar. Yatırımcılar hisse senetlerini satın aldıklarında ödedikleri paralar şirketler için bir gelir anlamına gelmektedir. 
   

  Yatırımcılar Niçin hisse senedi alır?

  Yatırımcılarda gelecekte değerleneceğini, büyüyeceğini düşündüğü şirketlere ortak olmak için hisse senedi alırlar. Yani hisse senedi yatırımcısının bir şirketin hisse senedini alması o şirketin elde edeceği karlara ve büyümeye ortak olmak anlamına gelir. O nedenle de büyüyen şirketlerin hisse senetlerine talep artar. Fakat artan talebe karşın hisse senedi sayısı değişmediği için fiyatı artar. 

  Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?

  Borsaya yatırım yapmak için herhangi bir bankadan yatırım hesabı açabilir veya aracı  kuruluşlar ile çalışabilirsiniz. Bu kuruluşlardan herhangi birisini seçip yatırımlarınızı bu hesaplara aktardıktan sonra borsada işlem gören şirketlere siz de yatırım yapabilirsiniz. 
   
  Borsaya kote olan şirketin hisseleri lotlar halinde satılmaktadır. Yatırım yapmayı istediğiniz şirketlerin hisselerinden piyasa koşullarında oluşan anlık fiyatlardan istediğiniz kadar lot alım veya satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

  Yatırım yaparken hangi şirketlere yatırım yapacağınıza karar verirken çalıştığınız finans kuruluşlarından danışmanlık almanız mümkün... Aynı zamanda aylık, haftalık olarak yayın yapan dergiler, günlük gazeteler ve internet gibi çeşitli mecraların paylaştığı yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayan görüşlerden faydalanabilirsiniz. Unutmayın borsada işlem yapmak bilgi birikimi ve deneyim gerektir. 

  Türkiye ve dünya ekonomi gündemine ilişkin kendinizi sürekli güncel tutmak durumundasınız. Ayrıca hisse senetlerine yatırım yaparken belirli bir strateji doğrultusunda sabırlı ve kendinizden emin bir şekilde hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

  Hisse Senedi fiyatlarını, hisse grafiklerini ve hisse yorumlarını nereden takip edebiliriz?

  Hisse senedi yatırımcısı olmak demek sıkı bir piyasa takibi demektir. Yatırım yaptığınız ya da yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketlerin fiyat hareketlerinden anlık olarak takip etmelisiniz. Hisse senetlerini takip etmek için yatırım hesabınızın bulunduğu finans kuruluşunun ücretli ya da ücretsiz sağlayacağı uygulamaları kullanabilirsiniz. Genellikle ekstra bir ücret ödemediğiniz takdirde SPK'nın son düzenlemesi gereği hisse fiyatlarını 15 dakika gecikmeli olarak görebilmektesiniz. 
   

  Temel ve Teknik Analiz Nedir?

  Profesyonel bir yatırımcı olmak için hisse senedi analizleri yapabilmelisiniz. Temel analiz ve teknik analiz ile sayısal-istatistiki veriler yatırım yapacağınız hisse senedine karar verme aşamasında en büyük yardımcınız olacaktır. Öte yandan şirketlerin faaliyet raporları, yönetim kurulu kararları ve Kamuyu Aydnlatma Platformu (KAP) açıklamalarından haberdar olmalısınız.
   
  Temel analiz ile hisse senetlerinin makroekonomik seviyede değerlendirebilir, piyasadaki arz ve talebi inceler, ekonomik, politik ve sosyal veriler analiz etmiş olursunuz. 

   
  Teknik analiz ise hisse senetlerinin geçmişteki performanslarını grafikler istatistiksel ve matematiksel yöntemler kullanarak geleceğe yönelik tahminler yapabileceğiniz bir analiz yöntemidir. Özel yöntemler, grafik okuma yöntemleri ve belli başlı analiz yöntemleri kullanılır. Teknik analiz yapabilmek için çalıştığınız finansal kuruluşların size sağlayacağı veri ekranlarından faydalanabilirsiniz.

  Teknik Analiz Nasıl Yapılır? - HaberAl.Tv Finans Video Eğitim

   

  Teknik Analiz Nasıl Yapılır? - HaberAl.Tv Finans Video Eğitim

  Teknik Analize Giriş adlı eğitim serisinin ilk bölümünde grafik tipleri anlatılıyor.

   Düzeltme seviyeleri, geri çekilme seviyeleri, impulse çizgileri gibi bir çok detayın anlatıldığı videolar ile FİNANS TV Borsa ve Teknik Analiz konusunda harika bir kaynaktır.

  Borsa Tarihi

  İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası 1926 yılında çıkan bir kanunla kuruldu. Çalışmalarını sürdüren İMKB, 1981 yılında Sermaye Piyasası Kanunu’nun çıkartılması ile Türkiye finans piyasalarında daha etkin bir hal aldı. 
   
  SPK'nın kurulmasının ardından Dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın 1984 yılında Menkul Kıymetler Borsaları Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnameyi çıkarmasının ardından, borsayı kuracak ekibin oluşturulması gerekmiştir. Yasal ve hukuki düzenlemelerin ardından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) 2 Ocak 1986 da tam anlamıyla Muharrem Karslı başkanlığında faaliyete geçer. 
   

  İlk Borsa Binası Cağaloğlu'nda

  3 ocak 1986'da 365 milyon Lira'lık bir bütçeyle Cağaloğlu'ndaki Ziraat Bankası'nın 2. ve 3. katında çalışmalara başlanırken Borsa, daha sonra Borsa Karaköy'deki Erenhan'a taşınır. 
   
  Uzun süre yeteceği düşünülen bina İMKB'ye yetmemeye başlayınca yeni bina arayışları başlar. Bu dönemde yönetim değişir ve Yaman Törüner başkan olarak atanır. İstinye'de Turban'a ait kongre binası yeniden yapılarak İMKB binasına dönüştürülür. Yaman Törüner'den sonra başkanlık görevini Tuncay Artun (1994-1997) ve Osman Birsen (1997-2007) üstlenir.
   
  2007 yılında Hüseyin Erkan başkan olarak atanır. Başta halka arzların artırılmasına yönelik faaliyetler olmak üzere, yeni ürünlerin geliştirilmesi, alımsatım sisteminin yenilenmesine ilişkin çalışmalar hız kazanır. Ulusal ve uluslararası yeni endekslerin geliştirilmesi, Gelişen İşletmeler Piyasası, Kurumsal Ürünler Pazarı'nın kurulması son dönemdeki gelişmelerdendir.
   

  Borsalar tek çatı altında toplandı

  30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Yeni Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğ girer ve  Kanun’un 138. maddesi uyarınca Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri yapmak üzere Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte kurulur. 
   
  Türkiye Sermaye piyasalarında yer alan borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili Bakanın onayı sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır. 
   
  Böylece 5 Nisan 2013 tarihinde ise "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası" olan adı, "Borsa İstanbul" olarak değiştirildi ve "Yatırıma değer!" resmi slogan olarak kabul edildi. 
   
  Borsa İstanbul’un başlıca amacı ve faaliyet konusu Yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nda şu ifadeler ile belirtlimekte;
   
  "Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde,sermaye piyasası araçlarının,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak,bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir."

   Borsa, Nedir, Nasıl, Oynanır, Hisse, Senedi, Nedir, Nasıl, Satın, Alınır?, Yatırımcı, Rehberi, Altın, Döviz, Borsa, Kredi, Forex, Vob

  Devamı.. »
 • Kızlık Zarı Çeşitleri Kızlık Nasıl Bozulur Bozulmuş Ve Bozulmamış Hali

   

  Kızlık Bozma Bakire Bozma Nedir Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  “Sürtünmeyle kızlık bozulur mu, parmakla kızlık zarı bozulur mu, kızlık bozmada ne kadar kan gelir, kızlık zarının bozulduğunu patladığını nasıl anlarım, erkek nasıl anlar, kızlık zarının bozulma belirtileri, kızlık zarı dikim fiyatı nedir, kızların en çok merak ettiği sorulardır, işte bu konuda uzmanların verdikleri bilgiler”

  Kızlık zarı, halk arasında bekaret zarı olarak da bilinen cinsel organın girişini engelleyen vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir dokudur. Daha önce hiçbir erkekle cinsel ilişkide bulunmamış kıza bakire denir. Kızlık zarının cinsel ilişki ile veya mastürbasyon yoluyla, yahut vajinaya parmak sokma gibi çeşitli yollarla bozulmasına kızlık bozma denir. Vajina içine sert bir cismin, parmağın veya penisin girmesiyle kızlık zarı bozulur. Kızlık bozma genellikle kanlı olur, yani kızlık zarı bozulunca, bozulduğunun ilk belirtisi olarak birkaç damla kan gelir.

  Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Bozulabilir?

  1. Cinsel ilişkide erkeğin penisinin kadının vajinasına girmesi
  2. Mastürbasyon yaparken vajinaya bir şey sokma
  3. Bakirelerin tampon kullanması
  4. Kızlık zarının olduğu yere parmağını sokma
  5. Vibratör kullanmak da kızlık zarını bozacaktır.
  6. Vajinayı şiddetli bir şekilde kaşımak
  7. Kızlık zarının bozulmasına çocukluk dönemindeki bilinçsiz hareketler, özellikle jimnastik hareketi yapan bacağını yere sıfır olarak açabilme hareketi yapma
  8. Bazı uzmanlar kızlık zarının spor yaparken, at binerken ve hatta bisiklet sürerken bozulabileceğini bildiriyor.

  Kızlık Zarı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

  Sual: Kızlık zarı ilişki dışında parmak vs. kolay kolay bozulur mu?

  CEVAP

  Kadın Doğum Uzmanı Dr. Funda Yazıcı Erol'un cevabı: (Evet, bozulabilir)

  Sual: Hocam sevdiğimle sürtünme yoluyla bir şeyler yaşadık.İkimiz de giyiniktik.Üzerimizde eşofman altı vardı.Sonrasında vajinamdan biraz pembe kan geldi, daha önce hiç gelmemişti.Çok korktum.Yaklaşık bir ssat sonra da kırmızı kan geldi.Zamanından önce adet oldum.Kızlık zarım bozulmuş mudur?

  CEVAP

  Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir'in cevabı: (Tahrişe bağlı kanama olabilir zarın zarar görmüş olup olmadığı muayene ile anlaşılabilir.)

  Sual:Hocam bisiklet önüne çarpma ile veya kıyafet ile sürtünme yoluyla kızlık bozulur mu? Bir de kızlık zarı dikimi fiyatı ne kadardan başlıyor lütfen bilgi verir misiniz?

  CEVAP

  Yrd. Doç. Dr. Özgür Özdemir'in cevabı(Fiyat 3 milyar)

  Sual: Hiç bir şekilde bütünleşme olmadan kızlık zarı %100 zarar görebilirmi ? Ve kızlık zarı rengı normal kan rengınde olup miktarı yaklaşık 6-7 damla cıvarında olabilir mi ?

  CEVAP

  Kadın Doğum Uzmanı Dr Yeşim Yerçok'un cevabı: (Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm ilerisinde yer alır ve sadece penis başının girişiyle veya baskısıyla kolayca bozulabilir. kızlık zarı kanaması normal kan rengindedir ve kızlık zarının kalınlığına göre hafif 1-2 damla olabileceği gibi 2-3 gün süren kanama şeklinde de olabilir.)

  Sual:Kızlık zarı bozulduğu zaman kan hemen gelir degil mi 1gün sonra falan gelme olasılığı yok değil mi? Bir de rengi kahverengi değil kırmızı gelir öyle mi?

  CEVAP

  Kadın Doğum Uzmanı Dr Yeşim Yerçok'un cevabı: (Kızlık zarı kanaması ayağa kaltığınızda ilk 10-15 dk içinde pembe veya kırmızı kan olarak gelir.)

  Sual: 2 sorum olacak. 1. Kızlık zarı yırtıldığında meydana gelen kanın rengi? 2.kızlık zarı yırtıldığında meydana gelen kanın miktarı? İlişkiye girilmedi fakat üstten elle masturbasyon yapıldı. Daha sonra 3 - 4 damla açık pembe renkte kan görüldü?

  CEVAP

  Kadın Doğum Uzmanı Dr Yeşim Yerçok'un cevabı: (Kızlık zarı yapısı kişiden kişiye değişir, yani kalın veya ince veya esnek olabilir. bu nedenle gelen kan miktarı ve rengi kişiden kişiye değişir. çok çok az pembe bir kanama olabileceği gibi, bir kaç saat süren yoğun kırmızı kan da gelebilir. sizin 3-4 damla kan gelemesi kızlık zarının zedelenme ihtimalini düşündürüyor.

  Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? Belirtiler Nelerdir?

  Sürtünme yoluyla, mastürbasyonla veya diğer sebeplerle kızlık zarınız zedelendi ise bu durumun sadece bir kızlık zarı zedelenmesi mi yoksa kızlık zarı bozulmasımı olduğunu anlamak için en önemli kriter kızlık zarı kanamasıdır. Genital bölgeden bir kaç damla bile kan gelmesi kızlık zarının hasar gördüğüne hatta bozulduğuna işaret edebilir. Genellikle bu gibi durumlarda, muayene edildiğinde %75 oranında kızlık zarının bozulduğu anlaşılır. Kızlık zarının bozulduğunu gösteren diğer belirtiler şunlardır; Kasıklarda ağrı, vajina girişinde yanma, duş alırken vajinada yanma hissi, vajinada hafif kramplar girmesidir.

  Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

  Annüler Kızlık Zarı (Annuler hymen)

  En sık görülen kızlık zarı şekillerindendir. Kızların % 82,5’inde annüler kızlık zarı şekli vardır. . Annüler kızlık zarı halka şeklinde yuvarlak olup vajina girişinde yuvarlak şekildedir.

  Esnek Kızlık Zarı (Flexible hymen)

  İlk ilişki veya sonraki ilişkilerde yırtılmayan ve esnek olan kızlık zarı türüdür, bu kızlık zarı türünde ortadaki açık olan alan normalden daha geniş ve esnek yapıya sahiptir.

  İmperfore Kızlık Zarı (Imperfore hymen)

  Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu ; nadir olarak görülen kızlık zarı çeşididir.

  Septalı Kızlık Zarı (Septal hymen);

  Septalı kızlık zarı da çok karşılaşılan bir kızlık zarı türü değildir, bu tür kızlık zarının ortasında bir köprü görüntüsü vardır. Bu kızlık zarına sahip kişilerin ilk ilişkide aşırı ağrı ve kanama ile doktora başvurmalar gözlenmiştir.

  Kribriform Kızlık Zarı (Kribform hymen)

  En nadir gözlenen tür Kribriform kızlık zarı türüdür. Bir süzgeç veya dantel görüntüsündedir, bu gibi durumlarda ise ilk ilişki sırasında kızlık zarı genellikle zor yırtılır veya yırtılmaz sonuç olarak ta cerrahi müdahale gerektirir.

  Ksentrik Kızlık Zarı (Ksentrik hymen)

  Yarım daire şeklinde görünen kızlık zarı türüdür, bir tarafı kalın ve geniştir.

  Yırtılmış Kızlık Zarı (Corrupt hymen)

  Yırtılan kızlık zarı sadece hekim muayenesinde değerlendirilebilir örnek teşkil etmesi için, resimde beyaz ok işaretleriyle yırtık alanlar gösterilmiştir. Normal bir kişi bu durumu gözleyemez, hekimler ise 7 gün içerisinde bozulmuş olan kızlık zarının ortalama kaç gün içinde yırtıldığı bilgisini tahmini olarak belirleyebilir.

   

  Devamı.. »
 • Siğil Nedir Neden Çıkar Neden Olur? Siğil İçin Şifalı Bitkiler Bitkisel Siğil Tedavisi

   

  Siğil virüslerden kaynaklanan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. El, ayak, yüz gibi cildimizin çeşitli bölgelerinde çıkan siğiller sosyal hayatımızı olumsuz etkileyip özgüvenimizi bertaraf ederler. Biz de bu yazımızda bu siğillerden kurtulmanız için kullanabileceğiniz kesin çözüm doğal yöntemlerini, siğil için şifalı bitkileri sizler için derledik. Makalemizde ayrıca Bitki ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafından verilen siğilleri yok eden bitkisel siğil tedavisi tariflerini de bulabilirsiniz. Öncelikle siğil neden çıkar konusu hakkında bilgiler verelim;

  Siğil neden olur, ciltte siğil neden çıkar?

  1. Bağışıklık sisteminin zayıflamış olması
  2. İnsandan insana bulaşma sonucu, siğil olan kişiyle cilt teması
  3. Havlu, tarak, yorgan çarşaf gibi siğili olan kişiyle ortak eşyaların kullanılması sonucu
  4. Genital bölgesinde siğil olan kişiyle cinsel ilişki
  5. Kuru ciltte oluşan çatlaklar
  6. HPV virüsü sonucu

  Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Siğillerden Kurtulmak İçin Doğal Çözüm

  Sual: Ellerim ve ayaklarımda siğiller çıktı. Nasıl geçer?

  CEVAP

  Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: ( 1 Soğanı fırında pişirin. Ortasını boşaltıp içine 1'er çay kaşığı deniz tuzu ve elma sirkesi koyup 1 saat bekletin. Bir çubuğun ucuna pamuk sarın. Bu çubuğu hazırladığınız soğanın ortasına batırıp siğilli bölgelere sürün. Ertesi gün de ellerinizi limonla ovun.)

  Sual: Tüm vücudumu siğiller bastı. Doktora gittim, onun önerisiyle birkaç ilaç kullandım ama sorunuma bir türlü çare bulamadım. Sizin bana uygulamamı tavsiye edeceğiniz doğal bir reçeteniz var mı?

  CEVAP

  Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Öncelikle yeniden bir cilt doktoruna görünün ve onun size yazacağı reçeteye harfi harfine uyun. Ayrıca, yarım yumurtanın akını birer çorba kaşığı elma sirkesi ve zeytinyağıyla karıştırın. Bu karışımın içine, boza kıvamını almasını sağlayacak kadar yulaf unu ilave edin. Siğilli bölgelerinizi önce elma sirkesiyle silin. Ardından da bu bölgelere hazırladığınız karışımı yayıp, yaklaşık 30 dakika bekletin. Yıkandıktan sonra, siğilli bölgelerinize bir kez daha elma sirkesiyle pansuman yapın. Bu formülden mümkünse her gün yararlanın.)

  Siğil İçin Şifalı Bitkiler, Bitkisel Siğil Tedavisi Yöntemleri

  Elma Sirkesi

  Küçük bir kaba biraz elma sirkesi ve onun yarısı kadar su katın. Küçük bir parça pamuğu sirkeli suya batırın ve çıkarıp sıkın. Pamuğu siğilinizin üzerine koyun ve üzerine yara bandı yapıştırın. Birden fazla siğiliniz varsa her siğile ayrı pamuk ve yara bandı koyun. Bu uygulamayı gece yatmadan önce ve gün içinde 2-3 defa (pamuk kurudukça) tekrarlayın. Bazı anlarda siğilin yanma, acı gibi hisler ile canınızın yanması durumu oluşacaktır, bu gayet normaldir. Siğil kısa sürede(1-2 gün) renk değiştirip önce griye sonra da gittikçe koyulaşarak siyaha dönecektir. 1-2 hafta içinde siyahlaşmış olan siğil düşecektir. Kısa süre sonrada deri kendini onaracak, hiçbir iz kalmadan siğilden kurtulmuş olacaksınız.

  Sarımsak

  Doğal bir antibiyotik etki sağlayan sarımsakta virüslere bağlı siğiller ile mücadelede etkili bir yöntemdir. Bir diş sarımsağı ezin ve siğilin üzerine koyun. Üzerini yara bandı ile kapatın. 20 dakika sonra soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi günde 2 defa bir hafta boyunca uygulayın.

  Limon

  Asidik yapısı ve C vitamini açısından zengin olması dolayısı ile virüslere karşı etkili bir diğer yöntem de siğilinize limon suyu sürmektir. Limonu cildinize sürmeden birkaç damla damlatarak uygulamaya başlayın. Bunu gün içinde sık sık tekrarlayın. Her uygulamadan 10 dakika sonra siğillerinizi su ile yıkayın.

  Karbonat

  Karbonat antiseptik ve güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde siğiller ile savaşımızda diğer bir yöntemimizdir. 1tatlı kaşığı kabartma tozuna biraz zeytinyağı damlatın. Bu macunu siğilinize yapıştırın ve yara bandı ile kapatın. Bu uygulamayı 1 hafta boyunca sabah ve akşam birer kez tekrarlayın.

  Aloe Vera

  Antienflamatuar özellikleri sayesinde siğillerin kurutulmasında aloe vera da etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Küçük bir parça pamuğu aloe vera bitkisinden çıkaracağınız jel ile ıslatın. Jel sürdüğünüz pamuğu siğilinizin üzerine yara bandı ile sabitleyin. Bu uygulamayı da bir hafta boyunca sabah akşam birer defa uygulayın. Aloe vera bitkisini internetten temin edebilirsiniz.

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı güçlü antiviral özelliklere sahiptir, bu da siğil tedavisinde harika bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmasını sağlar. Çay ağacı yağı güçlü yapısı dolayısı ile cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden kullanmadan önce su veya aloe vera jel ile karıştırarak seyreltilmesi önerilir. Elde ettiğiniz bu karışımı siğillerinize sürün. 15-20 dakika sonra soğuk su ile yıkayın. Gün içinde sık sık, 10 gün boyunca tekrarlayın. Çay ağacı yağını aktardan satın alabilirsiniz.

  Hint Yağı

  Birçok cilt probleminde fayda sağlayan hint yağı kullanmak siğillerinizin tedavisinde de etkili bir yöntemdir. İçeriğinde bulunan risinoleik asit anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki gösterir. Gün içinde birkaç sefer siğilinizin üzerine bu yağı sürün. Ayrıca gece yatmadan küçük bir pamuğa damlatın ve yara bandı yardımı ile siğilinizin üzerine bu pamuğu kapatın. Kaktığınızda bölgeyi yeşil sabun ile yıkayın.

  Muz Kabuğu

  Muz kabuğunda bulunan kimyasallar ve yağlar sayesinde, siğillere muz kabuğu sürmek; siğillerin geçirilmesinde kullanılan diğer etkili bir yöntemdir. Kabuğun içi kısmı siğile gelecek şekilde siğillerinizin üzerine muz kabuğu koyun. Hafif hareketler ile dairesel bası uygulayarak siğillerinize sürtün. Muz seçerken olgun olanları değil, kabuğu daha yeşil olanları tercih edin. Diğer bir yöntem ise ezdiğiniz bir parça muzu siğillerin üzerine sürmektir. 10-15 gün uygulanması tavsiye edilmektedir.

  Fesleğen

  Taze fesleğen yaprakları siğil tedavisine yardımcı antiviral, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Birkaç adet fesleğen yaprağını parmaklarınız ile ezerek suyunu çıkarın. Bu suyu siğillerinize sürün. Bunu gün içinde 3-4 defa uygulayın. Diğer bir yöntem ise ezdiğiniz fesleğen yapraklarını yara bandı ile siğillerinizin üzerine kapatmaktır. Fesleğen kurudukça yenisi ile değiştirilir.

  Siğilden Kurtulmak İçin Uzman Önerileri

  1. Bu yöntemleri uygulamadan önce ellerinizi yeşil sabun kullanarak iyice yıkayın.
  2. Siğilleriniz genital bölgenizde ise; iç çamaşırlarınızı sık sık değiştirin, bölgeyi de daha sık yıkayarak temiz kalmasına dikkat edin. Sık sık banyo yapın (küvetinize bir su bardağı sirke veya epsom tuzu katarak genital bölgedeki virüslerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.)
  3. Okutma, incir ağacından yaprak veya incir kopardığımızda akan incir sütünü sürmek veya siğilin üzerine koli bandı yapıştırmak gibi yöntemler ile de birçok hastanın bu illetten kurtulduğu bilinmektedir.
  4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler, yeşil yapraklı sebzeler ve C vitamini yönünden zengin meyveleri bol tüketin. Üzüleceğiniz ortamlardan uzaklaşın.
  5. Tıpta en son kullanılan yöntem dondurma yöntemidir. Bunun için uzun süreli geçmeyen siğillerinizde bu yöntem tavsiye edilmektedir.
  6. Bu uygulamalardan önce ellerinizi (ve siğilli bölgeyi) yeşil sabun kullanarak sıcak su ile yıkamanız iyi olur.

   


  kuşadası escort-

     izmir escort-

   

  Devamı.. »
 • Azerbaycan Coğrafyası

   

  Eski Azerbaycan toprağı Ön Asya bölgesinde Kafkas dağlarının güneydoğu ucundan Urmiye gölünün güney ve güneydoğusundaki dağlık arazilere kadar olan sahaları kaplamaktadır. Bu saha 500.000 km2’den fazladır. Azerbaycan topraklarının tamamı ekvatorun kuzey doğu yarımküresindedir. İspanya, Yunanistan, Türkiye, Çin ve Kore ile aynı coğrafi boyuttadır. Avrupa’dan orta ve doğu Asya ülkelerine giden önemli uluslararası bir kısım ticari yollar Azerbaycan arazisinden geçmektedir. Batıdan doğuya gidilen en kısa transit ticari yollar Azerbaycan yollarıdır.

  Azerbaycan toprağı, Büyük Kafkas sıra dağlarının güney doğu kısmını, Küçük Kafkas sıra dağlarının ise büyük bir bölümü ile bunlar arasında bulunan Kür Aras ovasını, güneyde Talış, Savalan, Karadağ Bozkuş silsileleri ile İran yaylasının kuzey batı kısmını kaplamaktadır. Güney Azerbaycan İran’ın Erdebil, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Zencan kısmen Hemadan eyaletlerini ve onlara sınır astara ile Gazvin vilayetlerini ihate etmektedir. Rusya’nın Kuzey Azerbaycan’ı zabt etmesi ve İranla Rusya arasında imzalanan Gülüstan (1813 yılı) ve Türkmençay (1828 yılı) mukaveleleri Azerbaycanı ikiye böldü. Güney Azerbaycan İran’ın, Kuzey Azerbaycan ise Rusya’nın terkibine katıldı.

  28 Mayıs 1918’de Kuzey Azerbaycan arazisinde Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kuruldu. 114.000 km2’ye yakın yüz ölçüme sahip olan bu devletin sınırlarının uzunluğu ise 3504 km’den fazla idi. Ancak, 1920 yılında Bolşevik Rusyası, Azerbaycan Cumhuriyeti arazisini zapt ederek, burada Sovyet hakimiyeti kurdu. 20. yılların başlarında Azerbaycan’ın eski toprakları olan Göyçe ve Zengezur bölgeleri Ermenistan’a verildi. Azerbaycan’ın en füsunkar köşesi olan Karabağ’ın dağlık kısmında XIX. yüzyıldaki ilk işgalden sonra buraya göç ettirilmiş olan Ermenilere muhtariyet verilerek Dağlık Karabağ Muhtar Vilayeti kuruldu. Sovyet hakimiyeti yıllarında Azerbaycan Türklerinin ata yurdu olan 28. 000 km2’ye yakın arazi Azerbaycan’dan alınarak komşu cumhuriyetlere verildi.

  18 Ekim 1991’de Azerbaycan arazisinde 71 yıldan sonra yeniden müstakil Azerbaycan Cumhuriyeti kuruldu. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin sahası 86.600 km2’dir. Arazisinin hacmi diğer ülkelerle mukayese edildiğinde dünyada 111. sıradadır. Azerbaycan Cumhuriyeti 5 ülke ile sınırdaştır. Sınırlarının uzunluğu 2.849 km2’dir. Azerbaycan Cumhuriyeti kuzeyde Rusya terkibinde olan Dağıstan, kuzeybatıda Gürcistan, batıda Ermenistan, güneyde İran, güneybatıda Türkiye ve doğuda Hazar denizi ile sınırdaştır.

  Kuzey sınırları Samur çayının yatağından başlayarak Sudur silsilesi ile Bazardüzü’ne sonra, Baş su ayırıcı silsilesi üzerinden batıya doğru uzanır. Azerbaycan’ın Dağıstanla sınırlarının uzunluğu 289 km, Gürcistanla ise 340 km’dir. Murguz, Şahdağ, Doğu Göyçe dağlarının su ayırıcıları Ermenistanla Azerbaycan arasında sınır oluşturur. Ayrıca, zamanında Ermenistan’a verilmiş Türk toprakları Azerbaycan’ın sınırları içerisinde olan Nahçıvan Muhtar Cumhuriyeti’ni de ayırır. Nahçıvanla Ermenistan’ın sınırı Dereleyez ve Zengezur dağlarından geçer. Azerbaycan’ın Ermenistan’la sınırlarının uzunluğu 766 km’dir.

  Güneyde tabii sınırlar İran’la (Güneyi Azerbaycanla) Aras çayı, Talış dağları, Balkari çayı ve Astara çayından geçer. Azerbaycan’ın İran’la olan sınırlarının uzunluğu 618 km’dir. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Türkiye ile 11 km’lik bir sınırı olmasının ülke için oldukça önemli iktisadi, siyasi ve stratejik önemi bulunmaktadır. Doğuda, Azerbaycan toprakları Hazar denizi ile sınırdır. Samur çayından Astara’ya kadar ülkenin sahil hattının uzunluğu 825 km’dir.

  Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehri, Apşeron yarımadasında, Hazar denizinin tabii körfezlerinden biri olan Bakü körfezinin sahilinde yerleşmiştir. Bakü uluslararası öneme haiz bir liman şehridir. Buradan atlantik ve Kuzey Buz okyanuslarının sularına gemi yolu ile çıkmak mümkündür.

  Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinin rölyefi farklılık arzeder. Burada düzlükler ve dağlık bölgeler çoğunluktadır. Azerbaycan dağlık ülkedir. Büyük Kafkas, Küçük Kafkas ve Talış dağları Kür-Aras ovalığını kuzeyden, batıdan ve güneydoğudan ihate eder.

  Azerbaycan arazisinin orta yüksekliği 657 m’dir. Ancak, Hazar sahili ovalık deniz seviyesinden 26,5 m aşağıda olduğu halde, en yüksek zirve olan Bazardüzü’nün yüksekliği 4466 metredir. Yeni ülke arazisinin yükseklik farkı 4500 metreye yakındır.

  Azerbaycan arazisinin %73’ü yüksekliği 1000 m’ye kadar olan, %27’si ise 1000 metreden fazla olan yerlerdir. Görüldüğü gibi, ülkede düzlükler geniş arazileri ihtiva etmektedir. Yalnız ovalıklar ülke arazisinin %40’ı kadardır; deniz seviyesinden aşağıda olan ovalar %18’ini oluşturur.

  Kuzeybatıdan güneydoğuya uzanan Büyük Kafkas dağlarının güneydoğu kısmı Azerbaycan arazisindedir. Bu kısım Tinov-Rosso zirvesinden başlar, Yassıyayla ve alçak tepeliklerle Apşeron yarımadasına kadar gelir, su altında tepelikler halinde Türkmenistan sahillerine kadar uzanır ve Hazar Denizi yatağını ikiye ayırır.

  büyük Kafkas dağlarında esas yeri Baş Kafkas silsilesi tutar. Aynı silsilenin yüksekliği 3632 m olan Babadağ zirvesine kadar olan bölümü keskin parçalanmış, dik yamaçlarla ve derelerle kaplıdır. Babadağ’dan doğuya doğru silsile tedricen alçalır, yamaçların dikliği azalır.

  Su ayırıcı silsileye paralel bir kısım dağ silsilesi uzanır. Onlardan en önemlisi kuzeyde Yan silsile, güneyde ise Govlağ ve Niyaldağ’dır. Yan silsilenin en yüksek zirvesi Şahdağ’dır. Büyük Kafkas’ın kuzeydoğu yamacında Gusar meyili, Samur-Deveci ovalığı, güneydoğusunda ise keskin parçalanmış Gobustan alçak dağlığı bulunur.

  Baş Kafkas silsilesinin güney etekleri boyunca yüksekliği 200-700 m olan Alazan-Ayrıçay dağarası vadisi uzanır. Bu vadiyi Kür-Aras ovalığından Acınohur alçak dağlığı ayırır.

  Küçük Kafkas dağları Büyük Kafkas’a nisbeten az parçalanmıştır. Burada suayırıcılar, yamaçlar esasen daha yumuşaktır. Azerbaycan dahilinde Küçük Kafkas dağlarının en önemlileri Şahdağ, Murovdağ, Göyçe, Karabağ silsilesi ve Karabağ volkan yaylasıdır.

   

  Azerbaycan Tarihi 
  Azerbaycan Edebiyatı 
  Azerbaycan Coğrafyası 
  Azerbaycan Nüfusu 
  Azerbaycan Ekonomisi 
  Azerbaycan Türkçesi 
  Azerbaycan İklimi ve Yer Altı Kaynakları 
  Azerbaycan Kültür ve Medeniyeti 
  Azerbaycan Haritası 
  Azerbaycan Bayrağı

  Devamı.. »
RSS
Loading...
loading...
loading...

istanbul escorts

porno izle sex hikaye

istanbul escort

porno izle

istanbul escort

beylikdüzü escort halkalı escort maltepe escort şişli escort mecidiyeköy escort ataköy escort